pablo44
20.12.13,14:39
Dobrý deň,

Chcel by som sa poradiť či existuje niekto čo to už riešil a síce. Kúpil som RD aj z pozemkom v roku 2011 na pozemku nie sú zapísané žiadne ťarchy a predsa je tu umiestnený transformátor. Energetici ma upozornili keď som oplocoval pozemok že im musím umožniť prístup ku transformátoru, čo som aj urobil a oplotenie som viedol poza transformátor aby oni mali od cesty pristup, tým pádom som prišiel o 20m2 pozemku. Zároveň chcem podotknúť že časť vyhradená pre transformátor nie je ani kosená ani nemajú v záujme túto časť čistiť čo tiež znižuje z nášho pohľadu hodnotu pozemku. Mám v záujme zistiť či je možné napísať žiadosť o platenie nájmu za toto zariadenie na pozemku a pripadne aj spätne od roku 2011. A ktorý právny dokument toto ošetruje aby ma neodbili hneď po odoslaní žiadosti. Viem že sa to niekde už písalo na porade ale neviem nájsť ten príspevok. Ďakujem
asterix174
20.12.13,19:03
Obávam sa že za to nemôžeš žiadať nájom, už sa to tu niekde písalo že napr. elektrické stĺpy ktoré sú na súkromnom pozemku slúžia verejnému záujmu a ty si povinný tieto verejne prospešné zariadenia na svojom pozemku strpieť a navyše zabezpečiť aby napr. tráva alebo iné vonkajšie vplyvy neohrozovali ich prevádzku.
Martin1310
20.12.13,19:34
Keby ho tam chceli dať teraz v tomto čase tak by si mohol ale kedže tam už je tak s toho nič nevitlčieš.Viem že z tvojho pohladu je to nespravodlivé ale je to tak a je mnoho ludí čo to takto má,kamarát má na pozemku plynovú regulačnú stanicu brat elektrický stlp. Mohol by si možno dosiahnuť jeho premiestnenie mimo tvojho pozemku ale podla energetického zákona musí finančné náklady uhradiť ten kto zmenu vyvolal takže ty.
Keby to takto nebolo a všetci by sa rozhodli že zo svojich pozemkov odstránia všetky taketo zariadenia tak by sme tu boli mnoho rokov bez elektriny aj plynu.
Platit nájom za každý stlp proste nieje možné a každý jeden stlp je na niečom pozemku. Pretože aj lesy,lúky a role majú svojich majitelov.
draik
21.12.13,13:18
Vo všeobecnosti má vlastník pozemku nárok iba na jednorazové odškodné, o ktoré musí požiadať v stanovenej lehote (šesť mesiacov, odkedy sa o transformátore dozvedel, najneskôr však do jedného roka, od kedy vzniklo obmedzenie vo využívaní vlastníckeho práva).
hubatá
22.12.13,06:33
Dá sa, ale len do jedného roka od obmedzenia vlastníckeho práva. Podať žiadosť na primeranú náhradu za nútené obmedzenie vlastníckeho práva o jednorazovú náhradu. Ako odpovedia je otázne, lebo tým pádom by uznali aj to že sa o 20 m2 pozemku musia aj starať: kosiť ho. Je to vlastne nútené vyvlastnenie ktoré nemá oporu v zákone.
Mária27
24.12.13,21:53
V tomto prípade ide o zákonné vecné bremeno podľa z. 656/2004 Z.z. o energetike. Poskytuje sa jednorazová náhrada.