Žanette
21.12.13,11:32
Ahojte poradaci, dúfam, že tu niekoho dnes nájdem,
potrebujem súrne zistiť ako zaúčtovať DPH 343, ked som mala zostatok na účte 343 - 232,35 eur. Išlo o to že účetní robila riadne DP, a po dodatčocnom DP (až v r. 2012) bol rozdiel 232,3 eur, ktorý sme mali zaplatiť. Lenže sa to vysporiadalo až v r. 2013. Len potrebujem zaúčtovať neako tych 232,35 eur, lebo mi to robí rozdiel vo výsledovke súvahe a vo výkaze ZaS..A to potrebujem upraviť súrne kvôli leasingovke, ktorá to žiada. Dá sa to nejako interne zaúčtovať?? Potrebujem to dnes vyriešiť. Budem vdačná ak niekto mi poradí, aj keď už väčšina z vás asi chystá Vianoce..:)
a_je_to
21.12.13,19:21
... toto nem logika .... aby sa dodatočné priznanie robilo na tlačive priznania, odovzdalo a potom sa hľadal spôsob zaúčtovania. Dodatočné priznanie sa robí tak, že nesprávne prípady sa vystornujú a zaúčtujú sa správne. Alebo sa zaúčtujú iba rozdiely správneho na internom doklade, ktorý vyčísľuje rozdiely oproti pôvodnému. A až keď je všetko v účtovníctve opravené, potom sa spustí výpočet priznania. U vás je to zrejme naopak.
Niet inej cesty, než cez správne zaúčtovanie, ostatné rady sú nanič. Je jedno, v ktorom období to urobíš. Jeho zostatok účtu 343 sa musí rovnať sume riadneho za toto obdobie, plus to dodatočné. Ale keďže ste to dodatočné už zrejme uhradili, aj zaúčtovali úhradu, tak výsledný zostatok bude rovný riadnym priznaniam za každé obdobie. Teraz je každé nižšie o nezaúčtované dodatočné .... však ?
Žanette
30.12.13,07:57
No ved ak je NO co pride na ucet tak to uctujem 221/343 a naopak ak je povinnost tak naopak. Popripade neake kompenzacie-zapocty. Ale o dodatocnom sa neuctovalo nic ani interne, jedine az je preplatok aleb onedoplatok ktory pride alebo sa zaplati tak len to sa uctovalo.
Tu islo o to, ze za november 2011 sa podalo riadne DP, a v januari 2012 sa zistila chyba a podalo sa dodatocne DP kde bol nedoplatok 232 eur. A to sa neuctovalo kedze sa to vysporiadalo zapoctom az v roku 2013. Neviem akym internym dokladom sa to malo uctovat.
tictac7
30.12.13,08:51
no logicky účtuješ doklady na 343 na jednotlivých analytikách a potom preúčtuješ podľa DP z analytík na 343-vzťah s DÚ. .... Ak sa robilo DDP podľa dokladov, ktoré sú aj riadne v účtovníctve zaúčtované, tak Ti 343 ako taká sadne. Ak Ti nesedí 343 ako syntetický účet, znamená to, že ste do DDP DPH dali niečo, čo nie je v účtovníctve, alebo je a len nie je správne zaúčtované----
a_je_to
30.12.13,22:07
No ... ja si pred podaním každého priznania DPH najprv urobím rozpis syntetického zostatku 343 k poslednému dňu priznávaného obdobia. Ak sa tento zostatok nezhoduje s výsledkom priznania, tak hľadám čiastky pre rozpis až kým ich všetky neidentifikujem. Môžu to byť neuhradené nadmeráky, neuhradená DPH, chyby a pod. Až potom vyplním a podám. Chybu nikdy neopravujem v dodatočnom priznaní, bez opravy účtovníctva, ale iba v účtovaní DPH. Z neho potom zostavím riadne, aj dodatočné. Ak to tak urobíš aj Ty, nemali by vzniknúť rozdiely.