marlejko
21.12.13,13:57
Mam stolovy PC a na nom mam internet od antiku. No prave som kupil Notebook a chcel by som napojiť sietovy kabel z PC na Notebook aby isiel internet a taktiez nastavit WiFi ruter lenze neviem ako.. Ak zapojim sietovy kabel na Notebook internet nejde a ked dam diagnostikovat najde mi problem s IP. Poradi niekto? aj s nastavenim rutra aj so sietovym kablom.. momentalne som na stolovom PC a rad by som bol keby mi pre zaciatok siel aspon internet na Notebooku a ruter budem riesit potom..
misoft
21.12.13,13:20
Údaje o routeri?
A) Sieťový kábel zapojiť do routera WAN. Ďalší sieťový kábel z routera (LAN) do PC. Na svojej sieťovej karte (ikonka pripojenia vpravo dole) klik PTM, otvoriť nastavenia karty (aj cez Centrum sieti) klik na lokálne pripojenie Vlastnosti > Sieť > označiť Internet Protocol Version 4 > Vlastnosti > a označiť Získať IP adresu automaticky, Získať adresu servera DNS automaticky
B) Vstúpiť do administrácie routera (cez internetový prehliadač) zadaním adresy v prehliadač (192.168.0.0, prípadne 192.168.0.1; 192.168.1.1 - posledné dve číslice skúšať). Naskočí administrácia routera. Zadať meno a heslo pre vstup do routera (často priložené v návode, prípadne napísané na zadnej strane - niekedy defaultne admin - admin).
C) V routeri v časti Setup; WAN; Advanced setting (podľa typu routera v časti IP zadať IP adresu od poskytovateľa a a DNS od poskytovateľa - to sú tvoje údaje voči vonkajšku = router je v sieti.
Takto by potom mal router byť pripojený (podľa pripájacích údajov) na internet k poskytovateľovi a nastavením svojej karty by sa PC mal pripojiť k routeru.

Toľko základné pripojenie.
jslancik
21.12.13,13:38
ja také veci riešim s pomocou návodu na použitie routra...
marlejko
21.12.13,14:28
v prvom rade dakujem za reakciu.. Mam problem v administracii routera.. Ak zadam meno a heslo nevezme mi to. Akoby som daval zle.. v navode pise meno admin a heslo 1234 no nic
misoft
21.12.13,14:29
Aký router? Typ? Označenie? Pozri na spodnú časť, niekedy tam je to napísané. Prípadne skúšaj len admin a bez hesla.
marlejko
21.12.13,14:38
. ZyXEL
model number: NBG-418N
jslancik
21.12.13,14:41
ak si zabudol heslo, sprav factory reset. a určite dávaš to meno a heslo na správne miesto (192.168.1.1)?
marlejko
21.12.13,14:44
ano presne tam to davam.. dam meno- admin a heslo- 1234 no nič vymaže udaje akoby som daval zle
jslancik
21.12.13,14:50
stlač a podrž tlačidlo resetu, podľa návodu. potom by to malo ísť. (Reset na routri, nie na PC) Bez pera, ceruzky to asi nepôjde.
marlejko
21.12.13,15:20
nič no.. nechapem čo robim zle že to nejde
misoft
22.12.13,19:06
Pozri do dokumentácie pre router - aj v nej by malo byť meno a heslo. To že ti vymaže a vracia späť - znamená, že zadávaš zlé údaje (pozor, aj Caps Lock môže byť príčina).