romana288
22.12.13,10:09
AK SA NIEKTO ESTE VYZNA V TEJTO SITUACII BUDEM RADA DALSIM NAZOROM
Ahojte poradaci, zaujima ma pripad v mojom okoli. V roku 2008 poslala urcita spolocnost omylom peniaze na ucet znamej v domneni ze je to ucet jej otca. Od spolocnosti otec obohatenej kupoval spotrebny tovar, ktory bol nasledne vrateny pre poskodenie. Dcera mala splnomocnenie na riesenie reklamacie a po dohode s otcom zadala svoje cislo uctu spolocnosti na ucel vratenia penazi. Vratena ciastka mala byt okolo 100 eur. Tu nakoniec dostala na ruku v spolocnosti. za mesiac prisiel email ze nemaju vyplateny dobropis a nech napisu cislo uctu, tak dcera v otcovom mene poslala mail s jej cislom uctu. Po uvedomeni si ze tato zalezitost je vybavena bola osobne na pobocke vysvetlit situaciu. Vec brala ako uzavretu. No o tyzden jej prisli na ucet peniaze v ovela vyssej sume (cca 500 eur). Tieto peniaze si bohuzial nevsimla, pretoze to bolo presne v datum zmeny slovenskej koruny na eura. Po piatich rokoch prisla exekucia jej otcovi. Spolocnost ju nikdy predtym neinformovala o svojom omyle. Dcera zistila ze spolocnost si chybne vystavila doklad o vrateni penazi s chybnou sumou a este k tomu stratila doklad o prvom vrateni spravnej sumy. Dcera ani otec uz tiez doklady nemaju k dispozicii. Má pravo exekutor vymahat sumu od otca, napriek tomu ze peniaze prisli na ucet dcery, vzhladom na to ze spolocnost predpokladala ze ide o ucet otca?..Je mozne tuto exekuciu zastavit..poziadat o zanik alebo presetrenie uz pri zacatej exekucii?dakujem za vsetky rady
jelalim
22.12.13,09:52
Otec nech sa odvola, ze ziadne peniaze nikdy nedostal. Firma si sama musi zistit, komu peniaze skutocne poslala a od neho pozadovat vratenie. Otec s tym naozaj nic nema.
romana288
22.12.13,09:59
co v pripade ak to nestihool, vzhladom na neskore prebratie na poste?mozu dat otcovi byt do drazby?..ci aj po 14 dnovom termine na odvolanie sa s tym da cosi robit..kedze je v podstate exekucia nepripustna tym ze otcovi nevznikol v podstate ziadny dlh.
pepsikova
22.12.13,10:15
..no, otec s tým má dosť, pretože so spoločnosťou obchodoval a teda si vzájomne vymenili čísla účtov pre platby...takže spoločnosť vymáha od otca, pretože číslo účtu dcéry bolo poskytnuté iba pre tú jednorazovú platbu 100€...ak peniaze otcovi na účet neprišli, ale prišli na účet dcére, je dcéra povinná si v banke (za poplatok) vyžiadať bankový výpis u určitého mesiaca, takisto aj výpis účtu od otca,aby sa dokázalo, že peniaze šli na nesprávny účet chybou spoločnosti...
..no a čo sa týka samotných peňazí, tak zaplatiť , pretože - sú to neoprávnené peniaze, ktoré nepatrili ani otcovi, ani dcére...nie je totiž doklad o tom, že povinný (teda otec) mal so spoločnosťou transakciu, ktorá obnášala vrátenie peňazí v sume 500€, peniaze nevrátili a tak spoločnosti vznikla škoda,je teda oprávnená si škodu vymáhať exekučne...
...v čase meny platidla-teda z koruny na euro si každý dobre skontroloval, ako sa mu menili peniažky na účte a tvrdenie, že dcéra si "nevšimla", neobstojí...súd by ste prehrali a narobili si tak viac problémov a výdavkov..
romana288
22.12.13,10:27
dakujem za radu..dcera neodmieta zaplatit peniaze, len chce zamedzit aby bol stihany otec kedze netusil ze sa nieco take deje. Dcera si priznava vinu z nedbalosti..moze sa to stat kazdemu..je mi jasne ze to sud nezaujima..ale jednoducho v tom nebol umysel. Radi by tento problem napravili a uviedli veci na pravu mieru. Chcela som ale vedet ci je mozne s tym daco robit ked chce exekutor zobrat byt hned po 14 dnovej lehote..moze otec zaplatit v hotovosti, ci treba cakat na vyjadrenie exekutora ci s tym suhlasi.?
romana288
22.12.13,10:31
est na obranu dcery..mala v tom case iba dvadsat rokov..bolo to este hlupe dieta ktore nepredpokladalo ze nedbanlivost kontroly uctov moze vyvolat problem..Viem ze ju netreba obranovat..len mi je jej luto..je to clovek az moc cestny a jasne ze je z toho znicena..ale vratit to nejde. A este k tomu sa boji ze by niekto mohol tvrdit ze to bol umysel ze neupozornila ze peniaze uz dostali na ruku a odpovedala na mail, kde tvrdia ze peniaze stale dlzia. Resp zaznam ze bola na pobocke osobne oboznamit pracovnika pri priehradke s chybou jednoducho neexistuje. Koho by napadlo ze toto moze byt velmi dolezite.
pepsikova
22.12.13,15:14
..romi, no, exekučný poriadok má svoje náležitosti-na príkaze je to vypísané pekne podla postupnosti---byt sa neberie len tak!!..tak zaplaťte peniaze na účet, ktorý poslal exekútor na ex. príkaze, aj všetko, čo k tomu patrí...akákoľvek obrana -nie je kam vysvetliť, pretože súd neprebehne,nebude o čom a komu vysvetlovať...ľútosť nie je v tomto prípade namieste, 20-ročný človek by už mal byť zodpovedný voči svojim účtom a financiám..
misoft
22.12.13,19:32
Musím upozorniť! Exekúcia na tak malú sumu vykonaná dražbou bytu je neprípustná a nezákonná - je to tzv. neprimeraná exekúcia. Exekútor v prvom rade ide po účtoch povinného, potom po prípadných dávkach (alebo zrážky z platu), potom po hnuteľnom majetku a až v poslednom rade je majetok nehnuteľný. Ak by exekútor pre 500€ + trovy exekútora ako prvé vykonal dražbu - okamžite podať odpor voči exekúcii a postup exekútora okamžite nahlásiť SKE (Slovenská komora exekútorov), pretože by v tom prípade exekútor hrubým spôsobom porušoval zákon.
draik
22.12.13,19:38
Otcovi predsa muselo prísť zo súdu niekoľko zásielok, inak by sa firma nedostala k exekučnému titulu, na ktorého základe beží exekúcia.
V každom prípade je potrebné podať námietky voči exekúcii, a to do 14 dní od prevzatia upovedomenia. Je síce možné aj neskôr sa pokúsiť zastaviť exekúciu, ale to sa nemusí podariť resp. medzitým exekúcia prebehne.
romana288
23.12.13,03:52
ten clovek je v kuse doma, vsetku postu prebera, nikto nechape ako je toto mozne. Citam tu na nete ze sa to stava ze ludia netusia ze maju dlh. Ale myslela som ze to su pripady klamstiev, alebo pripady ludi ktori menia adresy. Otec byva cely zivot na jednej. a ak by sa aj nejaka vyzva ci platobny rozkaz stratili v letakoch..tak je to blbost pretoze pri platobnom rozkaze pri nezastihnuti postark anecha oznam a druhy krat listok o info ze je list na poste...ak nepreberiem sud nariadi vo veci pojednavanie a tak isto by musel prehliadnut dalsie dva papiere v schranke..este sa nedopracoval k tomu ci mu posielali na zlu adresu alebo co to a znamenat. Vysvetli mi ako je mozne ze kopu ludi pise ze o tom nevie?...som z toho magor..ved aspon toto by malo v tomto state ako tak fungovat.
A este ma zaujima,.mimo tohto pripadu..exekutor vzdy musi zacat exekuciu 14 dni po lehote na odvolanie alebo si ju moze drzat v supliku a nechat bezat uroky a vytiahnut to neskor..resp moze vyuzit ze si clovek list o upovedomeni zacatia neprebral..resp moze vyuzit to ze mu bolo upovedmenie dorucene na zlu adresu? alebo toto spravuje nejaky zakon?
romana288
23.12.13,03:53
dakujem za upozornenie, aj mne to pride neprimerane a v podstate momentalne neviem kolko maju celkovo zaplatit ta povodna suma bola 550 eur. K tomu budu asi nejake uroky z omeskania a trovy..netusim kolko to moze byt.
taiko
28.01.14,10:04
1. osoba vzala peniaze za reklamovany tovar na ruku
2. osoba napriek tomu posielala email s cislom uctu za ucelom vratenia penazi, ktore boli uz vratene na ruku
3. "nevsimla " si vratenu sumu 500EUR, aj ked vratenych malo byt 100EUR
4. Riesila reklamaciu a nepozrela si ci jej boli vratene peniaze za reklamovany tovar

So vsetkym respektom. Myslim ze konanie bolo umyslene a exekucia je opravnena.
Chobot
28.01.14,10:10
Milujem vyjadrenia typu "prišli ma na účet peniaze a nevšimla som si to..." a ešte k tomu 500 EUR. No jasné, že si to všimla, ale zahrala mŕtveho chrobáka a peniaze si nechala.