smilej
22.12.13,19:05
Dobry den,

moja priatelka ukonci pracovny pomer na konci januara. Chcela si hladat pracu ale zistila, ze je tehotna. Porod vychadza na konci augusta.
Ked bude od februara nezamestnana bude mat narok na matersku? Posledne tri roky neustale pracovala na TPP. Cital som niekde, ze nebude mat narok?
Alebo sa ma nejako pripoistit?
Este rozmysla nad tym ist na rizikove.
dakujem
ivka70
22.12.13,18:09
1. ukonci pracovny pomer preco? dala vypoved, dostala vypoved (aky paragraf) a konci je j vypovenda doba alebo mala PP na dobu urcitu? Lebo v istych pripadoch by PP neskoncil, kedze je tehotna ... treba ale upresnit

2. ako tehotna je v 8 mesacnej ochrannej dobe po ukonceni zamestnania. znamena to, ze ak porodi do 8 mesiacov od ukoncenia PP, tak jej narok na materske vznikne v ochrannej lehote a pocitat sa bude ako z toho ukonceneho zamestnania
smilej
22.12.13,20:06
dakujem
1. vypoved dohodou ku koncu januara.

2. cize moze ist normalne na UP a byt nezamestnana do nastupu na matersku? nic si nemusi platit naviac? tak ku koncu jauara uz bude v 3. mesiaci, cize 8 mesiacov splna :) Rozmyslala totiz aj nad rizikovym a nastupom na PN ale kvoli obmedzenym vychadzkam je pre nu lepsi UP.
veronikasad
22.12.13,20:58
Výpoveď dohodou Zákonník práce nepozná. Ak splňa podmienku 730 dní poistenia v nezamestnanosti, vznikne jej po zaevidovaní na UP nárok na dávku v nezamestnanosti.
Ak chce poberať materské z ochrannej doby, počas evidencie na UP jej nesmie vzniknúť žiadne nové nem. poistenie - ani z práce na dohodu.
Mila123
22.12.13,21:10
akú dosahovala mzdu v zamestnaná? v hrubom?