nurka
22.12.13,20:25
SZČO použil pausalne výdavky v roku 2011 a zdanil celú dotáciu. Teraz mu uplynuli 2 roky podnikania a nevycerpanú dotáciu vrátil. Ako zaúčtovať jej vrátenie? Neviem, či uvažujem správne, ale keď ju celú zahrnul do POZD, tak vrátená časť by mala byt ako VOZD? Ak sa mýlim, opravte ma prosííím.
a_je_to
22.12.13,20:59
Inú možnosť teraz ani nemáš. Chcelo by to dodatočné za 2011 a znížiť priznaný príjem. Ale bola by to nutne zmena metódy, ktorú § 6/16 ZoDP zakazuje. Takže len zníženie základu dane o vrátenú dotáciu ako VOZD, aj keď je to nie správne, ale inak to nejde. Tu bola tiež o tom jedna téma http://www.porada.sk/t207403-shr-a-pausal.html
veronikasad
22.12.13,21:04
Len nahlas rozmýšľam - nie VOZD, ale storno príjmu OZD. A čo s paušálnymi výdavkami, ktoré boli v roku 2011 uplatnené z celej sumy - tie by sme nemali teraz tiež stornovať ?(pomernú časť)
Mila123
22.12.13,21:09
napíš dotaz na drsr.sk budeš mať odpoveď
a_je_to
22.12.13,22:23
No tak toto je dosť zložitá otázka. On z tej dotácie nemal odviesť žiadnu daň, iba ju mal vyčerpať celú do výdavkov. Ale odviedol - z časti príjmu, prevyšujúceho paušálne výdavky. To, čo z dotácie nevyčerpal, vrátil. Ak vrátená časť dotácie prevyšuje základ dane 2011, tak iba to prevýšenie by malo byť nedaňoý výdavok. Ale čo neprevyšuje, by mal byť regulérny daňový výdavok - lebo jemu zodpovedajúci príjem bol v r. 2011 plne zdanený. Vrátenú časť dotácie účtovať do VOZD je kompenzačné riešenie typu - vtedy presahujúcu do príjmov, teraz zbytok do výdavkov. Prikláňam sa kvôli časovému odstupu o milimeter viac k VOZD, než k storno príjmu, ktorý bol v 2011. Pripadá mi menej nesprávnejšie dať súvisiaci výdavok, než znížiť nesúvisiace dosiahnuté príjmy. To hádam skôr uznajú, ak na to natrafia. Pre posúdenie správnosti zníženia paušálnych výdavkov nemáme podklady. Miešajú sa tam určite aj skutočné výdavky, ktoré boli, ale nedosiahli 40% z dotácie, tak boli uplatnené paušálne. Napríklad aj o tom, ako potom boli účtované skutočné výdavky, ktoré mali byť kryté dotáciou, považovanou v predstihu za daňový príjem..
nurka
23.12.13,20:18
dakujem vam za odpovede. zaslat dotaz na DRSR mi teraz nepomoze, potrebujem to do piatka. chlapik ma kontrolu z uradu prace a potrebuje penazny dennik. uz som rozmyslala ze to hodim hocikam a potom ked budem dokoncovat rok, tak to dam do poriadku. len ci s tym bude pani na urade spokojna. ale dotaz na drsr urcite zaslem - pre buducnost.
a_je_to
23.12.13,21:15
Pre úrad práce urob účtovníctvo aj z roku pridelenia dotácie .... až do vrátenia nevyčerpanej sumy. S tým, že účtovníctvo sa pri zdaňovaní v roku prijatia neuplatnilo. Okrem účtovníctva urob pre úrad práce iba v exceli prehľadnejší zoznam výdavkov, ktoré boli hradené z dotácie, s odvolávkou na dátumy a čísla zápisov v denníku. Aj vyčíslenie zostatku dotácie. Daň zaplatená v prvom roku nemôže ísť ako čerpanie dotácie, aj keď z nej bola vypočítaná. Pred zostavením denníka ešte raz prečítaj zmluvu o dotácii, či bolo všetko splnené, čo sa žiadalo.
nurka
27.12.13,10:30
všetko už mám hotové, len som nevedela čo s tou zvyšnou vrátenou a zdanenou. on čerpal z dotácie len na odvody a kúpu motorovej píly. preto mu aj z dotácie zostalo. na drsr sa mi zatial nedá zadať dotaz, bude to dostupné až od 1.1.14.
Katy a R
27.12.13,10:53
nurka - skús sa tam prehrabať - usmernenia, prípadne v otázkach a odpovediach - nájdeš presne túto situáciu - aj tu na porade to bolo (možno pred DP v marci ?)
nurka
28.12.13,17:29
našla som ešte jednu takú otázku, ale bola bez odpovede. dnes mi dal "mondes" odpoveď takúto:

Pokiaľ vediete jednoduché účtovníctvo, tak to zaúčtujete ako Iný zdaniteľný príjem ale mínusom, ale ak ste si v roku prijatia dotácie uplatnili paušálne výdavky a teraz robíte JU, tak to dáte do VNZD. Ale ak ste si aj predtým uplatnili paušal. výdavky, aj teraz ich budete uplatňovať, tak s vrátením dotácie nerobíte nič, pretože všetky výdavky okrem odvodov sú v tých 40%.

účto vedie, lebo kvôli úradu ho musí viesť a bude si uplatňovať paušál, ako každý rok. a vrátená dotácia mi musí niekde v účto figurovať. len kde? zas tu mám dva možnosti
mondes
28.12.13,18:14
Veď som ti písala, že ak v roku prijatia dotácie sii upltnil paušálne výdavky, tak musel dať celú dotáciu do príjmu, čo aj urobil, tak teraz, ak si tiež uplatňuje paušál, tak vrátenie dotácie nemôže dať do VOZD, pretože v tých 40% sú všetky výdavky za rok, tak to dá do VNZD.
a_je_to
28.12.13,18:21
... VNZD sú super ... ale márne zaplatenú daň ti nevrátia. Ak nevieš riešenie, tak urob dodatočné priznanie podľa preukazateľného účtovníctva a žiadaj vrátiť preplatok na dani. Daňový úrad to asi s poukázaním na § 6/16 zamietne, ale ponechá možnosť odvolať sa ... a žiadať, akým spôsobom sa možno dostať k márne zaplatenej dani. Rozdiel je v tom, že ak budeš pýtať od drsr iba rady tak ti poradia blbosť. Ale ak budú riešiť odvolanie, tak by mali dospieť k niečomu serióznejšiemu.Možno aj dospejú k tomu, že v tomto prípade to nie je porušením § 6/16, lebo daňovník § 6/10 nemal právo v prípade dotácie uplatniť, aj keď to zákon nezakazuje.
nurka
28.12.13,18:47
uz mam hlavu jak balon. v roku 2011 ked dostal dotaciu, tak to bol jeho jediny prijem. dostal ju pred koncom roka a do danoveho mu isla len ta dotacia. DP som mu nerobila ja a on mi dokonca DP za 2011 ani nedal, ale podla všetkeho mu dan nevysla.
tak tu nevycerpanu dotaciu davam do VNZD a asi nadobro s dotaciami koncim. navyse ked klient k tomu pristupuje tak ze jeho sa to ani netyka.
mondes
28.12.13,18:52
Ach jaj, tak to boli určite vysoké odvody. To aká účtovníčka mu robila DP? Takže nemusíš nič špekulovať, v peňažnom deníku to zaúčtuj ako VNZD, veď je to len kvôli úradu práce a keď si uplatní paušál, tak to bude ok.
a_je_to
28.12.13,19:02
... no vidíš, tak daj za 2011 nulové dodatočné priznanie, príjem nula, výdavky nula a žiadaj vrátiť preplatok dane. Daj k nemu sprievodný list, že vzhľadom k tomu, že jediný príjem bola dotácia, ktorá bola mylne považovaná za zdaniteľný príjem a k nej uplatnené nezodpovedajúce paušálne výdavky tak žiadaš riadne priznanie anulovať dodatočným a vrátiť mylne zaplatenú daň. Potom už vrátený zbytok dotácie bude spravodlivo ako VNZD.