balázsfekete
23.03.06,14:59
Môj problém: v minulom roku som predal nedokončený rodinný dom ( rozostavaná stavba) spolu so záhradou. Pozemok som vlastnil od roku 1989, dom som postavil v rokoch 1990-1991. Mám zaplatiť daň z príjmu medzi rozdielom predajnej ceny a investovanými peniazmi?
KEJKA
23.03.06,17:12
nie .
Viera123
24.01.09,09:58
Kamarátka dostala darom od otca pozemok, vo februári uplynie 5 rokov. Vybavila si stavebné povolenie a v roku 2005 požiadala o zmenu stavby pred dokončením. V minulom roku začala stavať RD.
Nakoľko sa situácia v jej živote zmenila, ide ho predať. Dom je teda rozostavaný, zákl.doska a vytiahnuté múry. V zákone nie je presne definovaná doba pri rozostavanej stavbe - tých 5 rokov, odkedy sa táto doba počíta? Prakticky nie je možné ani zobrať na predávajúci dom zálohu skôr, ako neuplynie 5 rokov (potrebuje splatiť úver, aby ho mohla predať, na LV je ťarcha v prospech banky) pretože už zobratie zálohy skôr ako neuplynie 5 rokov vlastníctva, ukladá zdanenie.
Chcem sa spýtať, ak zálohu zoberie na tento rozostavaný RD skôr a v menšej výške, ako do stavby vložila (čiže nezarába na ňom), logicky by to nemal byť príjem. Je to tak?

To, že by mala počkať do februára, je jasné, ale tlačia ju financie. Ďakujem za Vaše názory a rady.
lavet
04.04.19,07:29
ked su mury vytiahnute, stavba sa da zapisat do katastra ako rozostavana a ako vlastnik sa zapise ten, kto je v stavebnom povoleni. ale uz to asi mate vyriesenie, prispevok spred 10 rokov :-)