type
23.12.13,12:41
Dobry den.Po mame som v roku 10/2013 zdedil podiely na pozemkoch ale tieto podiely este v roku 2009 mama dala do najmu na 15 rokov formou najomnej zmluvy do miestneho druzstva,ktore ale v roku 2012 zaniklo a sukromna osoba vytvorila nove druzstvo.Najomna zmluva je platna aj po maminej smrti prechadza to na mna?Mozem zrusit s druzstvom zmluvu?A este v tej zmluve je dodatok druzstvo ma predkupne pravo pocas najmu a aj po uplynuti najmu.Dakujem za odpovede PROSIM poradit.
viktorviktor
23.12.13,12:48
Na dedičov prechádzajú práva a povinnosti zo zmlúv, ktoré uzavrel zosnulý, teda poručiteľ (pôvodný majiteľ) s družstvom, samostatne hospodáriacimi roľníkmi alebo iným nájomcom.
http://peniaze.pravda.sk/obcan-a-stat/clanok/281640-co-treba-vediet-ak-ste-zdedili-podu/

http://www.mpsr.sk/sk/index.php?navID=265&id=6413



Pokiaľ mal vlastník uzatvorenú nájomnú zmluvu s nájomcom, nový vlastník pozemku sa dostáva do právnej pozície prenajímateľa a nájomný vzťah zostáva zachovaný v pôvodnej forme. Zmena môže nastať len v prípade, ak by sa nový vlastník, už v postavení prenajímateľa, a nájomca dohodli inak – uzatvorili novú nájomnú zmluvu, príp. dodatok k pôvodnej nájomnej zmluve, a tým prejavili vôľu upraviť si svoj právny vzťah odlišne.
type
23.12.13,13:00
dakujem za odpoved a co s tym predkupnym pravom na podiely na pozemkoch ak by som ich chcel predat inej osobe nez druzstvu plati to aj v pripade ze ich darujem tej tretej osobe?Dakujem
pavol54
23.12.13,13:50
V rámci predkupného práva im ponúkni za 100€/ m2 a splnil si svoju povinnosť oni to odmietnu a mali napísať za koľko akceptujú predkupné právo. tretia osoba ich od teba odkúpi o 1 cent drahšie už to bola výhodnejšia ponuka tak si ju zrealizoval
viktorviktor
23.12.13,16:26
ustanovenie o predkupnom práve zapísané v zmluve nie je v rozpore so zákonom /napíše si ho tam vždy ten čo si prenajíma pôdu/, ale je len na prenajímateľovi, či ho bude akceptovať, alebo nie.
Teda, nie je to podmienka vyplývajúca zo zákona, že nájomca má predkupné právo
type
23.12.13,16:30
velmi dakujem potesili ma taketo kladne odpovede