rene.kotlas
23.12.13,20:03
Dobrý deň, potreboval by som poradiť ako postupovať pri vrátení tovaru do 7 dní pri kúpe cez internet. Viem že tovar je možné vrátiť pokial ide o fyzickú osobu, no ako postupovať ked som kupoval tovar ako právnická osoba od právnickej osoby upravuje to nejak obchodný zákoník? Prípadne ak sa to kupuje z velkoobchodu s tým že naša spoločnosť to mala predať konečnému spotrebiteľovy. Za reakciu vopred ďakujem
avalik
23.12.13,19:13
Je potrebné si preštudovať obchodné podmienky daného internetového obchodu.
Zákon 108/2000 Z. z. o ochrane spotrebiteľa pri podomovom predaji a zásielkovom predaji uvádza 7 dňovú lehotu na vrátenie tovaru, vzťahuje sa ale len na spotrebiteľa FO - nepodnikateľa.

§ 1
Predmet úpravy zákona

Tento zákon upravuje ochranu spotrebiteľa pri podomovom predaji tovaru alebo pri poskytovaní služieb a pri zásielkovom predaji tovaru alebo pri poskytovaní služieb, ak tovar alebo vecné plnenia a výkony z poskytnutej služby kupuje fyzická osoba a tie jej neslúžia na výkon zamestnania, povolania alebo podnikania (ďalej len „spotrebiteľ“).
Jarka1910
17.01.14,18:42
Tiež by ma zaujímala odpoveď na zadanú otázku. Ak nakúpim ako podnikateľ tovar z internetového veľkoobchodu,nemám právo vrátiť ho do 7 dní ani vtedy ak veľkoobchod nemá na svojej stránke uvedené žiadne obchodné podmienky a ak s tovarom nie som spokojná aj preto,že tento nie je riadne opísaný- napr. veľkosť hračiek ?
avalik
17.01.14,19:39
nie si spotrebitel, nemas narok ... nikto ta nenuti mat obchodneho partnera, u ktoreho nemas vopred jasne obchodne podmienky - ja osobne s takymi neobchodujem ;)
Jarka1910
17.01.14,21:02
Takže na internetový veľkoobchod sa nevzťahuje zákon o povinnosti uvádzať tak dôležité údaje ako sú obchodné alebo dodacie podmienky? Ak veľkoobchod pri ponúkanom tovare neuvádza jeho obsah alebo rozmer ,to je tiež v poriadku?
Jarka1910
20.01.14,15:07
Aj veľkoobchod predávajúci svoj tovar CEZ INTERNET je povinný dobropisovať,alebo vymeniť tovar,ak mu ho vrátim do 7dní a to aj vtedy,ak ho kupujem ako živnostník na ďalší predaj. Overila som si to na SOI a tu je odpoveď:
Predávajúci je povinný v zmysle zákona o podomovom a zásielkovom predaji splniť si povinnosti vyplývajúce mu z § 10 uvedeného zákona, medzi ktoré patria aj Vami dotazované obchodné podmienky, dodacie lehoty a náklady na dodanie tovaru, opis tovaru, podmienky reklamácie a v neposlednom rade poučenie o práve spotrebiteľa odstúpiť od zmluvy do 7 pracovných dní odo dňa prevzatia tovaru alebo od uzavretia zmluvy o poskytnutí služby.
avalik
20.01.14,15:20
ano ale plati aj § 1, ktory definuje kto je spotrebitel - a ty ak kupujes tovar ako szco alebo sro, tak nie si spotrebitel v zmysle tohto zakona