romana288
24.12.13,05:25
Vie mi niekto vysvetlit ako je mozne ze vela ludi tvrdi ze pred exekuciou nevedeli o tom ze by dlzili. Je mi jasne ze nemusia vediet ze maju dlh..omylom nedopatrenim s nedbanlivosti, zabudli dacxo uhradit a podobne. Skor myslim na to ze im neboli dorucene vyzvy a sudne rozhodnutia ako platobny rozkaz a tak. Su to vymysli na nete a ludia co im posielali listy na staru adresu..alebo je podla VAs mozne aj nieco ine?

Este ma zaujima..ak dostane vec exekutor a posle upovedomenie o zacati exekucie a clovek ma sancu sa odvolat do 14 dni..povedzme ze to neurobi pretoze nebol doma ale mu bolo poslane upovedomenie na zlu adresu. Musi exekutor zacat okamzite exekuciu a zablokovat ucty..alebo moze drzat v supliku celu vec a nechat nabiehat uroky..resp vyuzit to ze clovek sa k upovedomeniu nedostal?Spravuje to nejaky zakon?
pepsikova
24.12.13,04:41
..hm...nikdy nič nie je zadarmo, ani pôžičky, ani dlhy..a ak si človek požičia peniaze, prípadne sa obohatí inak na cudzí účet, to znamená, že ak ti niekto niečo dá s tým, že do určitého času si povinná to vrátiť, ťažko tvrdiť, žeby zabudol, že má dlh!..ani to, že sa presťahuješ, nie je dôvodom na odpustenie dlhu... zásielka zo súdu , ktorú adresát nepreberie, sa považuje za doručenú-nikto nie je povinný ťa zháňať po republike, aby ti pripomenul tvoje povinnosti..
..exekučný titul má svoje náležitosti, ktoré ti exekútor oznámi v prvom liste,kde ti oznamuje tvoj dlh..pokiaľ exekútor prevezme od oprávneného (to je ten, kto ti požičal)exekučný titul, musí zistiť všetky náležitosti, ich pravdivosť a dôvody na vymáhanie a následne si toto všetko dať potvrdiť súdom..až potom môže ísť ku druhému kroku-vymáhaniu...a spôsob určuje zákon...držať v šuflíku-dosť ťažko,aj jemu ide o peniažky a nie malé,za výkon vymáhania!..
..no a ak niekto vedome zatajuje alebo nesplní to, čím sa zaviazal, následky sú kruté..prtože prvým krokom na vymoženie dlhu je zablokovanie účtu-šup, príkaz na úhradu dlhu banka vykoná a je to!..účty zostávajú zablokované až do splatenia dlhu...a ak nie sú peniaze na účtoch,a ani povinný (teda ten, kto je dlžný) nemá snahu vrátiť dlh, veruže aj o majetok príde-časom...
..zvláštne je, že ak príde oznam od exekútora, ľudia si všimnú iba to, že im zoberie byt či dom!..a potom začne strach...pokiaľ si užívali cudzí majetok v podobe pôžičky, bola pohoda..ale každá minca má dve strany a aj exekútori sú rôzni...ale takmer vždy sa im podarí splniť požiadavku oprávneného.....
..stačí?..
...názov tvojej témy by som opravila na ""otázniky k exekúcii"..pretože "v exekúcii" sa už poväčšine nie je na čo pýtať...
romana288
24.12.13,04:46
dakujem rozumiem tomu, skor ma pri studovani prekvapilo ze ludia tvrdia ze nevedeli o tom ze sa nieco od nich vymaha a ze byvali stale na jednej adrese a nic im nechodilo..prekvapuje ma ze je toho plny net a ze teraz daco take tvrdi znamy..tak tiez ma prekvapilo ze ludia pisu ze zacatie exekucie obcas zacne roky po upovedomeni o zacati exekucie..myslela som ze exekutor je povinny konat hned po 14 dnovej lehote od oznamenia.
pepsikova
24.12.13,05:01
..hm..všetko je o ľuďoch a na ľuďoch..a to, čo píšeš-nuž, aj podvodníci existujú, aj podvodné spoločnosti,aj jednotlivci či úžerníci, ktoré sa obohacujú na ľudskej márnivosti,a túžbe mať niečo, na čo nemajú peniaze..trest za to je vysoký..
...exekútori sú inštancia sama o sebe a v našom štáte naozaj "kasta"..takže ich konanie, aj ak by ho upravoval zákon do bodky, je také, aké je..to je o jednotlivcovi, nie o zákone..ťažko budeš držať v šufli niečo, z čoho profituješ!..a ako som napísala, cesta od podania titulu po oznámenie povinnému je dlhá, takže aj dlhší čas trvá, kým príde "oznámenie o exekúcii"
romana288
24.12.13,05:10
kedze su urcite vysoke uroky z omeskania pri nezaplateni po upovedomeni o zacati exekucie tak preto som sa pytala na ten suplik :) Videla som tu nejake sumicky ze dlh sa vysplhal zo 170 eur na 7500..preto som myslela ze ten brutalny narast ide do vacku exekutorovi a preto sa mu oplati cakat
pepsikova
24.12.13,06:20
...úroky- to je percento z dlžnej sumy, účtované za každý deň omeškania...no a pokiaľ v zmluve o požičke je uvedené , že úroky sú , napríklad 20%, no tak dlžná suma sa rozpočíta na dni a z každého dňa tej sumy je plus 20% úroku- to sú penále, čiže pokuta..exekútor spravidla vyráta dlžnú čiastku ku dňu vydania exekúcia,určí termín, do kedy treba celú sumu zaplatiť..pokiaľ sa tak nestane, alebo dlžník žiada o splátkový kalendár, suma narastá každým dňom...stačí?..
LukyKs
24.12.13,06:28
Nudíš sa ?
Si zvedavá ?
Neteoretizuj.
Požičaj si.
Nevráť
Uvidíš, ako to chodí v praxi :D
romana288
24.12.13,07:07
este by som sa spytala ked mam na linke odbornika....ak neexistuje zmluva..teda dlzna suma nie je podlozena ziadnou zmluvou cize neboli zmluvne dohodnute ziadne pokuty ani uroky z omeskania..tak by podla mojho nazoru mali bezat len zakonne uroky z omeskania od doby vydania platobneho prikazu..Ked uz zacne exekucia, narastaju uroky o nejake dalsie sumy urcene exekutorom, alebo iba o tieto zakonne uroky z omeskania plus proviziu exekutora plus jeho naklady na moj pripad?
dakujem ti velmi pekne za tvoje rady pepsi
misoft
24.12.13,08:31
Pokiaľ v zmluve nie je uvedená RPMN (teda úroky) - má sa za to (podľa finančníkov), že je to bezúročné. A ak nie je v zmluve ani slovo o pokute z omeškania, nemôžu si teda ani to pýtať (na základe čoho by vypočítali?). Takže na toto sa treba zamerať a potom prináleží exekútorovi len trovy. A oprávnený by mohol vymáhať len základ - istinu, pretože zmluvne by nemal podchytené žiadne úroky, ani pokuty a penále!
pepsikova
24.12.13,08:34
..uf!..ak neexistuje zmluva a ty nevrátiš, čo ti niekto požičal, sú dve možnosti..ten niekto si to s tebou vybaví po svojom, (prípadne "po jeho", ak to zverí do rúk niekomu silnejšiemu), alebo ťa bude vláčiť po súdoch a nejakým spôsobom dokáže, že ti pomohol a ty si nevďačná!..ale vtedy je to iná parketa, dotyčný si môže navýšiť sumu o percentá z omeškania podla svojho, záleží na ňom a na súde!..požiada súd o vydanie platobného príkazu na tvoje meno ,čo je v podstate "rýchlejšia exekúcia"..
..ak už beží exekúcia, suma dlžná narastá o platby exekútorovi-a tie nie sú malé!..ba často vyššie, ako sám dlh!..

(P.S:nie som exekútor,ani právnik, ak si myslela odborníka v pravom slova zmysle)
romana288
24.12.13,09:10
nie nie nemyslela..myslela som skor ze sa vyznas viac ako ja podla toho co pises. V mojom pripade ide o omylom poslane peniaze na ucet.cize neexistuje zmluva kde by bola uvedena zmluvna pokuta,a lebo nejake uroky z omeskania.. preto som si chcela overit ci opravnenemu prinalezia nejake uroky..podla mojich znalosti existuju uroky z omeskania ktore vyplyvaju zo zakona..cize by si nemal sud ani opravneny narokovat to co si zmysli. to by bolo zvlastne. Preto si myslim ze pri dlznej sume napr 500 eur si opravneny moze narokovat tie uroky z omeskania zo zakona a hotovo.
romana288
24.12.13,09:12
Ano misoft..tak som to myslela, zmluva neexistuje pretoze peniaze boli ziskane omylom poslanim na ucet..preto si myslim ze je vylucene pocitat ine uroky ako zakonne uroky z omeskania od doby kedy bol vydany platobny rozkaz sudom.. Otazka je ci je mozne ze ak clovek nezaplati do 14 dnoch po doruceni upovedomenia o zacati exekucie, aby sa k tomu pridali este ine uroky z omeskania ako zakonne?
pepsikova
24.12.13,09:23
...aha!..no to si písala v jednej téme a tam si dostala odpoveď!..tuším 4 roky trvalo, pokiaľ si firma začala vymáhať podlžnosť (ak si dobre pamätám)..uvedom si, že si sa neoprávnene obohatila na úkor firmy, ktorá síce pochybila v tom, že omylom poslala tebe peniaze, ktoré tebe ani otcovi nepatrili-ale na základe nejakého zmluvného vzťahu mu poslala na tvoj účet 100€-tam nastala chyba, ktorú firme identifikovala po čase...ak by aj neexistovala rovno zmluva o tých 500€,aj tak si spáchala trestný čin!..mala si peniaze vrátiť vtedy, keď si na to prišla!..firma má právo účtovať si úrok,aj keď chyba nastala na jej strane-obohatila si sa ty!..
...a áno, firma môže navrhnúť požiadavku zaplatenia úroku,ak si dlh nevrátila do dňa, určeného exekútorom..
..môžeš sa súdiť, odvolať, prípadne konzultovať s právnikom, obávam sa, že si v nevýhode a búriš sa zbytočne!..aj za obojstrannú chybu nesieš vinu ty!..
romana288
25.12.13,06:46
obavam sa ze som zle pochopena...ja sa len snazim pochopit vypocet urokov v tomto pripade..ja sa vobec neburim..viem ze to je moja chyba a keby som si transakciu vsimla skor tak to samozrejme vratim. Firma dokonca nepostupovala ani podla svojich internych pravidiel ..pretoze si mali pytat odo mna podpisany doklad ze mi peniaze vratili..ak by to urobili hned by som vedela ze mi daco poslali.
misoft
25.12.13,08:26
romana288 - sú to úroky z omeškania - vypočítava sa bežná úrokova miera v danom doku podľa NBS + 5 percentuálnych bodov (niekedy dvojnásobok) za obdobie, kedy mali byť splatné. V tvojom prípade, ak boli zaslané na tvoj účet omylom, v deň pripísania mylnej sumy (pretože to neboli tvoje peniaze) sa začali úroky počítať.

Pokiaľ by si reagovala rýchlejšie, ihneď po overení, odkiaľ tie peniaze sú a vrátila ich - neboli by problémy.
Vtip je v tom, že si predsa vedela číslo účtu, odkiaľ prišli, mala si ich obratom predisponovať späť.

BTW: omyly sa stávajú - oni tiež mohli reagovať cez svoju banku, banka by ťa potom vyzvala na vrátenie omylom poslanej sumy.
Mne sa tiež (pred cca 1,5 rokom) stalo - príjem 150€ z účtu bla-bla-bla - zistil som, že s týmto účtom a bankou nemám nič spoločné, nemal som dostať žiadne lóve. Moja reakcia - na to číslo, odkiaľ prišli peniaze, som ich previedol späť s poznámkou pre prijímateľa "Neznámy príjem" a žiadal som potvrdenie o prijatí sumy na účet.
O tri dni som dostal e-mail - všetko OK, ďakovali - zmýlili so totiž kód banky. A mal som pokoj........
pepsikova
25.12.13,09:52
..to, čo tvrdíš,teda "".pretoze si mali pytat odo mna podpisany doklad ze mi peniaze vratili..ak by to urobili hned by som vedela ze mi daco poslali"",nikde neobstojí..každá firma, ak obchoduje s klientom, koná tak na základe nejakých pravidiel,vzájomne odsúhlasených..firma sa pomýlila prevodom na zlý účet,stala sa chyba..ale ty si sa obohatila a nemôžeš tvrdiť, že si na to prišla až po 4 rokoch-ked už más na krku exekútora!..aký doklad si mali pýtať, ked ti omylom poslali to, čo ti nepatrilo?..patrilo ti 100€, ktoré správne mali poslať tvojmu otcovi-ale s jeho súhlasom (a podla pravidiel zmluvy o obchodovaní s ním uzavretej, nebolo nutné podať správu o prijatí úhrady...pretože -ak by otec nevedel o prevode na tvoj účet a peniaze by dlhšiu dobu nedostal, isto by si vytelefonoval, prečo mu peniaze neposlali..myslím, že riešiš niečo, čo je vyriešiteľné len tým, že vrátiš, čo ti nepatrí, aj s úrokmi,poplatkami a všetkým čo k tomu patrí..žiadny súd ťa od toho neoslobodí, darmo riešiš,čo mala urobiť firma!..ty si mala vrátiť hneď!..
romana288
25.12.13,16:19
my sme tych 100 eur co sme dostat mali dostali na ruku, preto sme mysleli ze je vsetko vyriesene, preto sme nehladali ziadnu chybu. nieco naviac..preco by aj? Ja to vraciam, len som sa chcela informovat o sposobe urokovania takejto veci a o tom ako oslobodit otca od tejto veci ked som to sposobila ja. Ja tu nehladam niekoho kto by ma sudil a upodozrieval. Jednoducho som si to nevsimla, ak si mysli ze je niekto neomylny tak nech je..ja neomylna nie som. Vyzva evidentne prisla na zlu adresu a nespravnemu cloveku tak som ani nereagovala skor. Ak by som to vedela okamzite by som to riesila..ja som pokakana aj z prekrocenia rychlosti..takze..moja chyba...Dakujem Vam za odpovede na moje otazky.
romana288
25.12.13,16:23
Ano misoft mala som reagovat skor, ja som si tuto platbu zdvojila s vtedajsim prijmom stipendia, prehodili sa Sk na eura a vtedy som bola v takej tazsej situacii a evidentne som sa sustredovala na ine veci ked som si to toto nevsimla. Neviem si predstavit ze by som si to teraz nevsimla. Ale to je uz jedno. Dakujem za vysvetlesie vypoctu urokom z omeskania.