jana576
24.12.13,11:31
Dobry den, od roku 2004 som zamestnana, po zhruba dva roky u 3 zamestnavatelov. Od jula 2010som na som bola na materskej a rodicovskej do 26.9.2013 . K 26.9.2013 som dostala vypoved z prace dohodou s 3 mesacnym odstupnym. Od 27.9.2013 som evidovana na urade prace . Teraz ma zaujima ze ked otehotniem a nestihnem sa zamestnat co treba ak by som chcela matersku? Staci dobrovolne poistenie? Mam vobec na nu za nejakych podmienok znova narok?
ivka70
24.12.13,12:06
1. Vypoved dohodou neexistuje.
2. na narok na materske je potrebne mat existujuce nemocenske poistneie (napr. dobrovolne) a splnit podmienku poiatenia aspon 270 dni z posl. 2 rokov pred porodom.
ale platit si len nemocenske poistenie uz nie je mozne, musis si platit cely balik poistenia, co sa ale neoplati, kedze dostanes na materskej ovela menej ako do poistenia "vrazis" . Zavisi aj od toho, aku vysku vymeriavacieho zakladu si zvolis, kolko budes platit aj aka bude vyska tvojej materskej.
mozno je jednoduchsie pockat si a ak nemas narok na materske, mas narok na rodicovsky prispevok odo dna porodu.