ajacik
23.03.06,15:06
Mám dodávateľskú faktúru, ktorá nie je podpísaná (ani razítko). Mám k nej aj PPD, VPD podpísané vystavovateľom dod. faktúry.

Dodávateľ nie je platiteľ DPH, odberateľ áno.

Podľa zákona o dph nemusí mať faktúra podpis.

platí to aj vtedy, ak dodávateľ nie je platca?

dakujem pekne za odpoved
ajacik
23.03.06,15:01
posúvm.......:mee:
Tweety
23.03.06,15:03
posúvm.......:mee: Ak máš podpísaný doklad o jej zaplatení od dodávateľa, netrápila by som sa tým.
ajacik
23.03.06,15:05
dakujem. dakujem :):).
Keby si bola zo žiliny, tak by som ťa za dnešné rady pozvala na kávičku ;)
Tweety
23.03.06,15:08
dakujem. dakujem :):).
Keby si bola zo žiliny, tak by som ťa za dnešné rady pozvala na kávičku ;) Ďakujem za pozvanie, ale prichádza do úvahy len taká virtuálna. Ale oceniť môžeš aj inak.
ajacik
23.03.06,15:10
tak si pôjdeme urobiť obe, čo ty na to?:D

ale už končím s týmto, lebo nám tu dá niekto mimotemy

pekný zvyšok dna ti parjem
ajacik
23.03.06,15:20
a predsa ma ešte niečo napadlo:

pozerala som už aj iné príspevky, ale....:

- môže aj FO nepodnikateľ vystaviť faktúru za poskytnuté služby, ked nie je zmluva o dielo, ani nič podobné?
mysimis
23.03.06,15:24
Pokiaľ nie je zmluva o dielo, nájomná príp. iná zmluva nemôže FO vystavovať faktúry.
ajacik
23.03.06,15:26
Pokiaľ nie je zmluva o dielo, nájomná príp. iná zmluva nemôže FO vystavovať faktúry.

a ked mu dám peniaze z pokladne, od mi podpíše VPD, môžem si to dať do nákladov?
mysimis
23.03.06,15:31
Nie, Alenka takto sa to nemôže. Ak Ty niekoho vyplácaš musíš mať s ním nejakú zmluvu /DoVP, nájomná zmluva, zmluva o dielo/.
ajacik
23.03.06,15:34
dakujem. musím to vysvetliť ešte klientovi. ten nebude moc nadšený, ale čo už. Musíme mať predsa všetko podľa zákona, však?
ešte raz dakujem za ochotu
mysimis
23.03.06,15:38
Ja to poznám veľmi dobre, práve včera som sa to snažila mojej klientke vysvetliť, že nemôže len tak na VPD vyplácať FO. Ona to nechápe a robí mi to roky.
ajacik
23.03.06,15:55
tak mám aspoň inšpiráciu naučiť ho to hned v začiatkoch :D.
mysimis
23.03.06,15:58
tak mám aspoň inšpiráciu naučiť ho to hned v začiatkoch :D.:) držím Ti palce aby sa Ti to podarilo. Podnikatelia sú veľmi neučenliví ľudia čo sa týka papierov. :D
Tweety
23.03.06,15:59
:) držím Ti palce aby sa Ti to podarilo. Podnikatelia sú veľmi neučenliví ľudia čo sa týka papierov. :D Oni podnikajú, to len my stále niečo vymýšľame.
evina
23.03.06,16:07
Nie, Alenka takto sa to nemôže. Ak Ty niekoho vyplácaš musíš mať s ním nejakú zmluvu /DoVP, nájomná zmluva, zmluva o dielo/.

Ja viem, že mnohým sa to nepáči, ak píšem, že nemusíme mať vždy a za každých okolností podpísanú zmluvu, ale je to tak.
Samozrejme, že je lepšie ak je zmluva, či už pre prípadné riešenie sporov, alebo obhajovanie si svojich výdavkov/nákladov, ale zákon túto povinnosť nevyžaduje v každom prípade.

Obchodný zákonník § 272:


1/ Zmluva vyžaduje pre platnosť písomnú formu iba v prípadoch ustanovených v zákone, alebo keď aspoň jedna strana pri rokovaní o uzavretí zmluvy prejaví vôľu, aby sa zmluva uzavrela v písomnej forme.
mysimis
23.03.06,16:15
Ja viem, že mnohým sa to nepáči, ak píšem, že nemusíme mať vždy a za každých okolností podpísanú zmluvu, ale je to tak.
Samozrejme, že je lepšie ak je zmluva, či už pre prípadné riešenie sporov, alebo obhajovanie si svojich výdavkov/nákladov, ale zákon túto povinnosť nevyžaduje v každom prípade.

Obchodný zákonník § 272:


1/ Zmluva vyžaduje pre platnosť písomnú formu iba v prípadoch ustanovených v zákone, alebo keď aspoň jedna strana pri rokovaní o uzavretí zmluvy prejaví vôľu, aby sa zmluva uzavrela v písomnej forme.
Ok, ale ako obhájiš pri daňovej kontrole VPD na ktorom máš iniciály a napr. sumu 10000 Sk??? A ja sa pýtam či potom na druhej strane ten človek ktorému boli tie peniaze na základe VPD vyplatené či ich niekde aj prizná. Preto je dobré podložiť takýto VPD napr. zmluvou.
evina
23.03.06,16:23
Ok, ale ako obhájiš pri daňovej kontrole VPD na ktorom máš iniciály a napr. sumu 10000 Sk??? A ja sa pýtam či potom na druhej strane ten človek ktorému boli tie peniaze na základe VPD vyplatené či ich niekde aj prizná. Preto je dobré podložiť takýto VPD napr. zmluvou.

Čiastočne na to odpovedám v druhej vete svojho príspevku./že je lepšie ak....ale nie je to povinnosť/

Ak by som sa však rozhodla, že VPD je postačujúci,. samozrejme je na ňom podrobne uvedený aj účel a všetky potrebné náležitosti účtovného dokladu.
Čo sa týka prijímateľa peňazí, ten ak nechce, neprizná ani faktúru, ani zmluvu ....
Zita5
23.03.06,16:55
Čiastočne na to odpovedám v druhej vete svojho príspevku./že je lepšie ak....ale nie je to povinnosť/

Ak by som sa však rozhodla, že VPD je postačujúci,. samozrejme je na ňom podrobne uvedený aj účel a všetky potrebné náležitosti účtovného dokladu.
Čo sa týka prijímateľa peňazí, ten ak nechce, neprizná ani faktúru, ani zmluvu ....

Je pravdou , že zákon túto povinnosť nevyžaduje , ale chcela by som vidieť daniara , ako by sa prizeral na VPD , ktorým by som vyplatila čo len 1 000 ,-Sk ,bez podloženia , ešte som sa neocitla v takej situácii , lebo si vždy všetko poistím , ale by ma to zaujímalo ....:)
evina
23.03.06,17:02
Je pravdou , že zákon túto povinnosť nevyžaduje , ale chcela by som vidieť daniara , ako by sa prizeral na VPD , ktorým by som vyplatila čo len 1 000 ,-Sk ,bez podloženia , ešte som sa neocitla v takej situácii , lebo si vždy všetko poistím , ale by ma to zaujímalo ....:)
Mne uznali, podložením bol účel vypísaný na PPD a § 272 OZ. Urobili aj krížovú kontrolu a vsjo o.k. :)