matus7
24.12.13,21:43
Ahojte,
fyzická osoba (FO) predáva automobil (10 ročnú Fábiu) právnickej osobe (PO). Tento automobil kúpila FO pred 1,5 rokom za 2500 eur a predávaho ho PO za 1670 eur. Má uviesť takýto príjem FO do svojho daňového priznania - kedy áno kedy nie? Môže táto transakcia prebehnúť aj v hotovosti?

Ďakujem!
KEJKA
24.12.13,22:12
FO ako občan? Príjem je oslobodený od DPFO. Nedáva sa do DP DPFO.
matus7
25.12.13,08:38
Ano, predava ho FO nepodnikatel. Ale preco je v zakone v jednom paragrafe (par. 8) ze predaj hnutelnych veci je zdanitelny prijem a v par. 10 to je oslobodene od dani z prijmu? Co ma potom platnost?
marjankaj
25.12.13,08:47
No §10 je o niečom inom.Asi si chcel napísať §9.
Obidva paaragrafy sú správne. Príjem z predaja hnuteľnej veci je niekedy zdaniteľným príjmom a niekedy je od dane oslobodený. Stačí pozorne čítať.
matus7
25.12.13,08:55
A podla coho sa povazuje predaj auta za prijem oslobodeny od dane z prijmov (fo nepodnikatel predava svoje auto)?
bubkoch
25.12.13,09:35
tipnem si: §9 ods. 1 pism. c) ?
matus7
25.12.13,09:54
Opravujem: myslel som paragraf 9. Ale podla coho viem, ze predaj auta nie je zdanitelny prijem podla §9 ods. 1 c)? Ktory paragraf je nadradeny ktoremu?

Ostatne prijmy (§8 ods. 1 c): predaj hnutelnych veci. Podla §3 ods. 1 d) su aj ostatne prijmy zdanitelnym prijmom. Paragraf 9 ods. 1 c) ale hovori, ze v mojom pripade takyto prijem zdanitelny nie je. Tak podla coho postupovat?
bubkoch
25.12.13,10:05
ziaden nie je nadradeny ... §3 (a §8) hovori co vsetko sa povazuje za prijem ... a §9 specifikuje, co z mnoziny vsetkych prijmov je od dane oslobodene ....
cize predaj auta je vo vseobecnosti zdanitelny prijem (§8 ods.1 pism. c), §9 ods. 1 pism. c) hovori ze len v pripade ak auto predava podnikazel ktory ho mal v obchodnom majetku (a teda uplatnil si na nom naklad) ... logicke
ak ako obcan kupim telku a o rok ju predam na inzerat (a je jedno ci dalsiemu obcanovi alebo nejakej firme na zmluvu), tiez z nej neplatim dan z prijmu ...
marjankaj
25.12.13,10:05
Ten §9 ods.1c nebol písaný iba pre teba.
A zákon čítaj od začiatku Napríklad §2 písm. h.
Ako podnikateľovi sa ti to zíde.
matus7
25.12.13,10:09
Ďakujem ;-) Presne takéto vysvetlenie som potreboval! Pekný zvyšok sviatkov...