Helinka14
26.12.13,08:06
Už 4.rok som nedostala ročné vyučtovanie,píšem som,lebo nikomu nechýba,predseda a rada rozhodujú sami,registracia dokonca prebehla až v novembri 2013,dovtedy títo ludia nakladali s peniazme uzatvarali nevýhodné zákazky bez vyberového konania.Sme 12 bytov z toho 3 byty sú vačšina roka neobývané radu tvorí pár ludí ktorý to s predsedom tahaju za jeden povraz,ziadna kontrola nad učtovníctvom kam,začo šli moje peniaze.Sme len dve rodiny ktoré sa začali o to zaujímať,stále sme len okričané a hlúpe.Ide o to,že neviem či bol predseda pravoplatne zvolený pred 4.r,nakoľko neexistuje zápisnica zo schodze kde sa volil nový predseda,4r,mu trvalo dať do poriadku registráciu zmenu v SVB,dovtedy ak som sa na niečo opýtala,odpoveď bola,nemám sa starať,my sme súkromníci.Na jesen dohodol zákazku na chodbovú elektrinu,bez riadne zvolenej schodze,bez výberového konania pritom nebol on ani rada registovaná,mal na to právo?Neviem kolko stála práca,bolo mi len oznámená suma 10 000eur.Píšem teraz o vyučtovaní nakoľko za predchádzajúcej predsedkyne bolo vyuč.schválené na mesiac január.Vždy sme mali všetko pekne rozpísané položku po položke,teraz nemáme nič ak sa niečo opýtam je agresívny a arogantný.Ešte jedna vec,ohľadne chodb.elekt.počas prác si s firmou ktorú vybral dohodol,že sa bude ťahať aj do bytu,prechod z jednofázovej na torjfázovú,s tým sme my dve rodiny nesúhlasili a ponechali si jednofazovú.Nato nám dal podpísať čestné prehlásenie,že nebudeme požadovať v budúcnosti peniaze za nové hodiny v sume cca 127eur,nám bolo povedané ,že si to hradí každý sám až nakoniec vysvitlo ,že to šlo z peňazí Spoločenstva.samozrejme že sme to čest,prehlásenie nepodpísali.Zavádza nás a klame zatiaľ nechceme obviňovať,máme podozrenie zo sprenevery,ako ju však dokázať ak nám odmieta dať ročné vyučtovanie?
mareko
26.12.13,07:38
Na čo ste čakali 4 roky :-( ?
V tomto prípade /vzhľadom na počet bytov - neobývané - 2 byty =7 finančne zainteresovaných/ Vám pomôže jedine súd, ktorému budú musieť predložiť všetky doklady ohľadom hospodárenia s vašimi financiami. Dohoda je zjavne nemožná .
Helinka14
26.12.13,08:07
už som prišla tu na systém,ďakujem aj za takúto odpoveď ako som písala ,je to veľmi zvláštny prípad,nakoľko rada a predseda tvoria nadpolovičnú väčšinu,ešte tam bývajú dve panie,dôchodkyne,jedna je však ležiaca,druhá nemá páru o tom čo sa deje a podpíše všetko..:-(
mareko
26.12.13,11:26
Iná odpoveď sa ani nedá dať. To, že nemáte vyúčtovanie je porušenie zákona a to je trestné.....nechápem akú inú odpoveď by ste chceli :-(. Ak nie je možná dohoda, vždy musí rozhodnúť súd. Na súd môžete podať spoločne viacerí ktorým na tom záleží alebo aj samostatne jeden jediný vlastník. Netreba čakať ale riešiť...
Helinka14
26.12.13,12:47
Ďakujem,nemyslela som to v zlom,práve naopak chcela som sa uistiť ako ďalej skôr som sa extrému ako je súd chcela vyhnúť.Bohužiaľ ako píšete dohoda nie je možná,budem to čím skôr riešiť,pretože za malú chvíľu to už bude 5.rok.
mareko
26.12.13,12:53
Helinka, ten súd nie je žiaden extrém, je to jediné riešenie ktoré máte. Keďže je tam viacero "pochybení" tak to môže vyriešiť jedine súd. Pekné sviatočné popoludnie a vitaj medzi nami.
Helinka14
26.12.13,13:03
Ešte raz vďaka aj za privítanie:-),hoc som trošku zazmätkovala.:-).Prajem,aj Vám krásne sviatočné popoludnie.
mackoivan
26.12.13,13:54
kopretinka
26.12.13,13:58
ona vyúčtovanie nemá,nemá čo reklamovať
Helinka14
26.12.13,15:38
Problém je inde,vyučtovanie nemám.Opakovane som o neho žiadala,nakolko nebola rada a predseda registrovaný,nebola hlásená zmena v SVB pomaly 5rokov,neviem či sme takto mohli fungovať.V skrátke zaregistrovali sa až v novembri t.roku,mne odmietli dať novú zmluvu,alebo dodatok neviem čo pozmenili,pritom som preto cestovala 60km.členka rady ktorá to má na starosti ma jednoducho odignorovala,že nevie kde a kto má zmluvu.Viem a chápem ak sa niekto rozčúli,pretože je to riadny guláš.Príjmem kritiku len nech mi pomôže ako ďalej,zrejme skončíme na súde ako mi poradil mareko:-(
mackoivan
27.12.13,09:11
akože nemá čo? Niekto je zodpovedný za to, že do 31, mája každého roku im nedoručil vyúčtovanie Ja osobne by som skúsil podať trestné oznámenie na políciu za zanedbanie povinnosti zodpovednej osoby , pridal by som aj podozrenie z neoprávneného obohatenia.- . Helinka azda má niekoho, s kým sa môže poradiť, pred podaním trestného oznámenia.
Helinka14
27.12.13,20:04
Určite mi niekto pomôže,ja som už zaslala aj písomnú výzvu ohľadne vyučtovania,počkám na odpoveď a začnem konať. Pomáhajú mi aj Vaše odpovede a diskusia.
Helinka14
04.01.14,09:36
Prisla odpoved,od predsedu ako som nizsie spominala,aj pisomne som ich vyzvala kvoli vyuctovaniu.Napisali mi ,ze to bolo povedane na poslednej schodzi ako hospodarili za tych 5r..ja som sa nezucastnila z dovodu prac.povinnosti.Dodali samozrejme ,ze vacsina suhlasila ,aby sa takto oznamovalo hospodarenie.To mi pride ako nonses,nakolko vyuct.je zo zakona.Som blazon ja?
mareko
04.01.14,09:59
Helinka, takéto konanie je protiprávne, jednoznačne bol porušený zákon. Hospodárenie a vyúčtovanie nákladov za jednotlivé byty sú dve rôzne veci, aj keď spolu súvisia. Ako som písala vyššie, zostáva obrátiť sa jedine na súd.
Tu máš úplné znenie zákona 182/93
http://www.vyvlastnenie.sk/predpisy/zakon-o-vlastnictve-bytov-a-nebytovych-priestorov/
mimi3277
10.01.14,13:36
Pre zaciatok ti odporucam precitat si zakon 182/1993 Z.z. jeho poslednu novelizaciu ucinnu od 1.3.2012. Tam sa dozvies o svojich aj o predsedovych pravach a povinnostiach. Vela veci sa ti tym vyjasni.

http://jaspi.justice.gov.sk/jaspiw1/htm_zak/jaspiw_mini_zak_zobraz_clanok1.asp?kotva=k1&skupina=1

Je povinnost predsedu (spravcu) urobit vyuctovanie za kazdy rok do konca Maja. Ak nie tak predsedovi nepatri jeho odmena za obdobie pokial nepredlozi vyuctovanie.
Dubak2000
10.01.14,14:23
vseobecne problem u spolocenstva sa da riesit len cez sud. pripadne ak ide o spreneveru alebo iny trestny cin tak cez trestne oznamenie. Neexistuje ziadny dohlad a ak protipravne konanie neda na sud niekto zo spolocenstva tak to nikto neriesi. Treba nastudovat zakon a zacat riesit.