OK Oľga
26.12.13,23:44
Ak ako živnostník vykonávam samostatne realitnú činnosť (bez zamestnancov) a len ja mám prístup k osobným údajom potrebným pre obchodný prípad (prevod nehnuteľnosti) a tieto archivujem v papierovej kópii - postačuje mi len smernica o ochrane osobných údajov.

Ďakujem za odpoveď OK Oľga
Ing. Ľubomír Janoška
27.12.13,15:14
Dobrý deň,
či smernica alebo projekt, to závisí od toho, či existuje prepojenie medzi spracúvanými osobnými údajmi a verejnými sieťami.
Napríklad, ak komunikujete s klientmi e-mailom, to už je dôvod, aby ste mali bezpečnostný projekt.
trevize
30.12.13,14:05
Toto je z webu http://www.dataprotection.gov.sk/

Na aké informačné systémy sa vzťahuje povinnosť registrácie?

- Povinnosť registrácie sa vzťahuje na každý informačný systém, v ktorom sa spracúvajú osobné údaje úplne alebo čiastočne automatizovanými prostriedkami spracúvania (vedený v počítači alebo aj v počítači a čiastočne aj v kartotékovej podobe), a zároveň na ktorý sa nevzťahuje niektorá zákonná výnimka.


-Informačné systémy, v ktorých sa spracúvajú osobné údaje inými, ako automatizovanými alebo čiastočne automatizovanými prostriedkami spracúvania, teda registrácii nepodliehajú. Prevádzkovateľ je však povinný o týchto informačných systémoch viesť evidenciu.



Nie som právnik, ale ked sa na to pozriem z pohladu jednoosobovej RK - zivnostnika, tak podla mna sa IS nemusi registrovat ak:

- sa budu zmluvy archivovat v papierovej podobe

- sa budu zmluvy ukladat v PC bez osobnych udajov
Ing. Ľubomír Janoška
31.12.13,12:52
Aj tu platí, aj keď v inej súvislosti, to, čo som písal vyššie. Ak komunikujete s klientmi e-mailom, máte prostriedok automatizovaného spracovania a musíte registrovať IS.
trevize
31.12.13,14:46
Rozumiem tomu dobre? Obsah komunikacie s klientom nie je podstatny, podstatny je fakt, ze pouzivam email?
To, ze ten program umoznuje automatizovane spracovanie predsa neznamena, ze sa nato aj vyuziva. V tom pripade sa musi registrovat kazdy majitel smartphonu. Ci?