milos.petransky
27.12.13,09:54
Poskytol som ako s.r.o. odberateľovi (tiež s.r.o.) služby na základe mandátnej zmluvy, za ktoré som mu vystavil faktúru (som platca DPH). On ale faktúru odmietol prevziať do účtovníctva s tým, že uznáva fakturáciu len v určitej nižšej sume, pretože údajne došlo z mojej strany k neplneniu povinností zo zmluvy. Čo ale nie je pravda, skontroloval som si zmluvu a všetky povinnosti boli splnené riadne a včas. Ako mám postupovať? Mám si faktúru zaevidovať do svojho účtovníctva (a tým pádom odviesť štátu DPH a daň z príjmu PO z faktúry, ktorá mi možno nikdy nebude zaplatená v plnej sume)? Vopred ďakujem za rady, prípadne Vaše skúsenosti s takouto situáciou.
KEJKA
27.12.13,20:17
na výške plnenia a fakturácie sa musíte dohodnúť. Ak nie je jednoznačný výklad podmienok k fakturácii a trváš na svojej pravde, zaeviduješ si faktúru, pošleš ju doporučene a budeš ju vymáhať súdnou cestou.
Druhá možnosť je, že s klientom podpíšete protokol o uznaní výšky plnenia a na základe takého dokumentu vystavíš faktúru so sumou, ktorú odberateľ akceptuje.
vyhneš sa súdnym naťahovačkám.
O preberacom protokole píšem preto, aby si mal podklad k nižšej fakturácii, kedže zo zmluvy podľa Teba vyplýva právo fakturovať vyššiu sumu - to by ťa po čase DU mohol pri kontrole napadnúť, že si fakturoval v rozpore so zmluvou. Preberací protokol to istí.