KSUKE
27.12.13,10:37
zamestnávateľ - nemocnica v Nemecku odvádza za mňa odvody, taktiež som zamestnaná v neštátnej ambulancii na Slovensku, ktorá za mňa taktiež platí odvody tak neviem či by som nemala ukončiť pracovný pomer na Slovensku
misoft
27.12.13,09:58
Upresni! Kde platia odvody? V Nemecku a aj na Slovensku?
Lebo (možno sa mi to zdá) nemôžeš byť zdravotne poistená v dvoch poisťovniach a myslím, že ani sociálne taktiež nie v dvoch poisťovniach (sociálnej na Sk a v De).
misoft
27.12.13,16:32
Nariadenie EP 883/2004 + 987/2009:
Každý zamestnanec ako aj samostatne zárobková osoba podlieha v rámci ES právnym predpisom len jedného štátu. To znamená, že každý môže byť sociálne poistený len v jednom členskom štáte, aj keď pracuje súčasne v dvoch alebo aj vo viacerých členských štátoch. Každá osoba, ktorá má bydlisko v jednom členskom štáte, musí byť v ňom minimálne zdravotne poistená. Ak, ale dosahuje príjmy v inom členskom štáte, automaticky podlieha právnym predpisom štátu, v ktorom tieto príjmy dosahuje. Keďže každá osoba môže podliehať právnym predpisom len jedného členského štátu, musí túto skutočnosť ohlásiť v druhom členskom štáte. Na komunikáciu medzi jednotlivými štátmi spoločenstva sa používajú formuláre tipu E.
Výnimky, kedy mohla byť osoba za určitých podmienok poistená v dvoch členských štátoch, sú zrušené. Výnimky sa vzťahujú už len na prípady, ktoré boli posúdené podľa starého nariadenia č. 1408/71 a ktoré ešte ostávajú v platnosti. Takou výnimkou je napr. práca na živnosť na Slovensku a súčasne vykonávaná činnosť v závislom pomere v ktoromkoľvek inom členskom štáte.