rudy
23.03.06,18:03
Dobrý deň.

Zakladám kozmetický salón.
Chcel by som sa spýtať ako mám preradiť kozmetické kreslo, ktoré som zakúpil ako nepodnikateľ do používania v živnosti.
Kreslo bolo zakúpené od FO, ktorá zatvorila kozmetický salón a chcela predať kreslo, ktoré používala 2 roky.
Stačí mi na zaradenie do používania kúpna zmluva, ktorú som uzavrel s FO ako nepodnikatel?

Za odpoveď ďakujem
Zita5
23.03.06,17:06
Dobrý deň.

Zakladám kozmetický salón.
Chcel by som sa spýtať ako mám preradiť kozmetické kreslo, ktoré som zakúpil ako nepodnikateľ do používania v živnosti.
Kreslo bolo zakúpené od FO, ktorá zatvorila kozmetický salón a chcela predať kreslo, ktoré používala 2 roky.
Stačí mi na zaradenie do používania kúpna zmluva, ktorú som uzavrel s FO ako nepodnikatel?

Za odpoveď ďakujem

Zmluvu považujem za právoplatnú pre zaradenie kresla do užívania na podnikateľské účely .
rudy
23.03.06,17:33
Ďakujem za odpoveď.

Ešte som sa chcel spýtať, koľko môže byť maximálne kreslo zakúpené pred začatím podnikania. Myslím časovo.
S pozdravom RUDY
Zita5
23.03.06,17:52
Ďakujem za odpoveď.

Ešte som sa chcel spýtať, koľko môže byť maximálne kreslo zakúpené pred začatím podnikania. Myslím časovo.
S pozdravom RUDY

Treba uviesť kedy si kreslo kúpil a kedy si začal podnikateľskú činnosť .Možno by sa to dalo zaúčtovať do zriadovacím nákladov .
rudy
23.03.06,17:56
Kreslo som kúpil 4 mesiace pred zacatím podnikania.
Nepatria do zriadovacích výdavkom iba napr. kolky a ine vydavky suvisiace so vznikom zivnosti? Nemyslim ze kreslo patri ku zriadovacim výdavkom.
renča1
23.03.06,18:10
Kreslo som kúpil 4 mesiace pred zacatím podnikania.
Nepatria do zriadovacích výdavkom iba napr. kolky a ine vydavky suvisiace so vznikom zivnosti? Nemyslim ze kreslo patri ku zriadovacim výdavkom.

ak máš kúpnopredaj.zmluvu ešte pred začatím podnikania a táto KPZ sa prelína rokom, tak kreslo sa bude účtovať , ako zriad.výdavky a to cez uzavier.operácie v 12/05. Ak sa v tom istom roku kúpilo kreslo a aj v tom istom roku začala živnosť, tak toto kreslo sa naúčtuje k prvému dňu podnikania. Ak kreslo má sumu nad 30 tis., kreslo treba odpisovať.
rudy
23.03.06,19:20
este mam jednu otazocku.

Ak som pred zalozenim zivnosti mail i nejaky material: pletove masky, farby na obocie, kremy atd. Tento material sa da dat tiez do uctovnictva ako osobny vklad podnikatela?

dakujem
Zita5
23.03.06,19:23
este mam jednu otazocku.

Ak som pred zalozenim zivnosti mail i nejaky material: pletove masky, farby na obocie, kremy atd. Tento material sa da dat tiez do uctovnictva ako osobny vklad podnikatela?

dakujem

Môžeš , ale ak by to malo byť vo väčšie množstvo , mal by byť aj doklad o nadobudnutí ale , inak by to malo byť v poriadku .
Johanka
23.03.06,20:03
Kreslo som kúpil 4 mesiace pred zacatím podnikania.
Nepatria do zriadovacích výdavkom iba napr. kolky a ine vydavky suvisiace so vznikom zivnosti? Nemyslim ze kreslo patri ku zriadovacim výdavkom.
Živnostníci ( daňovníci s príjmami podľa § 6 ) majú v zmysle § 4 ods.3 možnosť zahrnúť do základu dane výdavky vynaložené na zásoby a iné nevyhnutne vynaložené výdavky spojené so začatím činnosti . Takže nevidím problém.
Toto ustanovenie by som použila aj na to kreslo, ak malo obst. cenu nižšiu ako 30 tis.
rudy
23.03.06,20:04
a ked nebudem mat doklad, tak pod akym dokladom to zavediem do uctovnictva?
Mam v tom nejaky zmatok. :))))))

Ďakujem
Zita5
23.03.06,20:10
a ked nebudem mat doklad, tak pod akym dokladom to zavediem do uctovnictva?
Mam v tom nejaky zmatok. :))))))

Ďakujem

Práve preto som vyššie uvádzala , že bolo by dobré mať doklad o nadobudnutí .
Johanka
23.03.06,20:22
Ja by som to z "bolo by dobré" posunula, že daňovník musí preukázať vynaloženie týchto výdavkov pred začatím podnikania.
kukučka
23.03.06,20:26
Asi bolo to kreslo majetkom firmy, aká bola jeho cena?
Zita5
23.03.06,20:26
Živnostníci ( daňovníci s príjmami podľa § 6 ) majú v zmysle § 4 ods.3 možnosť zahrnúť do základu dane výdavky vynaložené na zásoby a iné nevyhnutne vynaložené výdavky spojené so začatím činnosti . Takže nevidím problém.
Toto ustanovenie by som použila aj na to kreslo, ak malo obst. cenu nižšiu ako 30 tis.

Johanka , ale si napísala , že nevidíš problém ...... a ja som napísala , že bolo by dobré .....

Pritom sa neuvádzajú ceny a ani nadobúdacie doklady :)
Johanka
23.03.06,21:13
Pozrela som do komentáru k ZoDP, je tam k §4 ods.4 okrem iného uvedené, že vynaloženie výdavkov musí daňovník preukázať, nestačí napr. iba čestne vyhlásiť, že tieto finančné prostriedky vynaložil.