duko0000
27.12.13,14:32
Dostal som motorove vozidlo(traktor) cca v roku 2007 od suseda ktoremu som odmalička pomáhal na gazdovstve.Nakolko sused nema deti ani rodičov iba surodencov s ktorými nema dobrý vstah a nechcel aby sa nejakým spôsobom dostali k jeho vozidlu povedal mi aby som si ho prepisal na svoje meno že ked mu pomáham bude moje. prepisal som si ho na moje meno zo suhlasom majitela a doteras bolo všetko v poriadku.Pomahal som mu aj nadalej až doteras ale sused začal pit a momentalne chce spat vozidlo(traktor).Ma na toto vozidlo ešte právo?V techničaku som uvedený aj ako majitel aj ako držitel ale nemam žiadnu kupnopredajnu zmluvu ani darovaciu zmluvu.Platim si zakonne poistenie a investujem do opráv a nových dielov.Kupoval ho on niekedy v 2000 roku ale neviem či ma kupnopredajnu zmluvu nakolko to kupoval z ruky.ja sa nerozumiem do tých paragrafou a neviem si to poskladat či ma pravo alebo nema podla toho čo som čital tak ja neporušujem dobre mravy ani ho neuražam ani nijako mu neubližujem a pomaham mu ale určite mu niekto poradi aby to povedal že to robim a tak neviem či mi to vozidlo niekto vezme alebo ako?mam narok aspon na tie peniaze čo som investoval?teda zakone poistenie od roku 2007 cca 360eur a nahradne diely cca 2000eur?Aký je postup?musi to dat na sud? kto a na zaklade čoho rozhodne?musi niečo dokazovat on alebo ja?
buchač
27.12.13,13:37
... a darovaciu zmluvu máš ???
Kto obstaral vozidlo ?
Kto ho kúpil ?
Na koho meno bola vystavená faktúra ?
lujza.j
27.12.13,15:38
http://vasobhajca.sk/dar.htm

Ak chce, aby ste mu dar vrátili, prvým krokom je zaslať vám písomnú výzvu. V nej uvediete dôvody a opíšete všetky okolnosti. Pokiaľ obdarovaný s dôvodmi nesúhlasí, bude potrebné dať žalobu na súd.
misoft
27.12.13,15:45
A pri prepise ste boli obaja? I keď nemáš zmluvu - platí stále §630 Obč. zák. - on by musel dokazovať, že si voči nemu hrubo porušil dobré mravy (asi si mu na pivo nedal :D)
lujza.j
27.12.13,16:01
ludia sú divní....!!
lujza.j
27.12.13,16:24
doplnila som...
duko0000
27.12.13,16:25
ano vtedy bolo všetko ok aj teras je len ked je opitý tak pride ku mne a chce kluče od traktora a potom ked je triezvy donesie ich a takto to funguje asi rok alebo technický a potom ho donesie ja mu pomaham oriem sejem a všetko lebo je sám a ma 72 rokov lenže on je už prepitý a takto mu prepina a ja len platim a platim zakonne stkačky,nahradne diely a žena sa somnou vadi aby som sa na to kašlal už lenže ako?na priepis ho mam zavolat sam od seba?on ma nevola len o tom vravý a mam ho ešte aj platit?už som ho platil raz a potom čo dal som do toho eura staral sa a za čo? za nič?mne sa nechce teras vzdat traktora
lujza.j
27.12.13,16:31
no komplikuje to tým pitím...asi si neuvedomuje...že to nie je len tak....že príde a daj späť traktor....sa sním treba porozprávať v triezvom stave...ako to vlastne myslí....
misoft
27.12.13,16:34
Poopravím ťa: ak chce darca vrátenie daru, vyzve obdarovaného písomne na vrátenie daru a uvedie dôvody.
Pokiaľ obdarovaný s dôvodmi nesúhlasí, bude potrebné dať žalobu na súd darcom. A on bude musieť dokázať tie dôvody.
lujza.j
27.12.13,16:38
hej na súd to dáva....darca
duko0000
27.12.13,16:40
Je to cele zamotané a ak to chcem ukončit jedniná cesta je čakat na to ked bude triezvy zobrat ho do auta ist k plicajtom a prepisat ho na neho . To by asi aj on chcel lenže toto nieje v mojom zaujme aby si on len tak po pár rokoch zmyslel a potom sa usmieval ako ma odrbal alebo ako to mam napisat.On sa nezaujima či je stk a kedy treba ist či prejde alebo nie on je starý a nerozumie tomu že za tieto veci su aj pokuty ak sa neplati zakona a stk ak nieje. Ja to sledujem a včas riešim a davam do toho naftu furt a robim mu dokonca ovela viac pracujem jemu ako sebe.Ešte jedna dôležita vec je ta že traktor parkujem u neho stale po celý čas a chodim si ho zobrat ked potrebujem lenže ak bude pit a povie mi že mi ho nedá neviem čo mam robit zobrat si ho? Bude treba ist na stk a on ho nedá?Ja budem zodpovedný že nieje stk a mne pride pokuta ale on si to neuvedomuje a mna to štve lebo neviem ako dalej.
misoft
27.12.13,16:43
No vydýš --- dohodly sme sa :D:D:D
duko0000
27.12.13,16:55
no zatial Vám dakujem za užitočne info a zostava mi len čakat na neviem čo do neviem kedy asi kým umrie a potom ma jeho surodenci nepustia na pozemok pre traktor a zatial platit zakone a dufat že on nepojde niekam na nom ked nema vodičak a že ho nechytia policajti a že nebudem mat aj s toho problem a že mi ho da ked bude treba stk
duko0000
27.12.13,16:57
no zatial Vám dakujem za užitočne info a zostava mi len čakat na neviem čo do neviem kedy
duko0000
27.12.13,17:22
Zároveň ale treba podotknúť, že právo darcu na vrátenie daru sa premlčuje. Premlčacia doba je trojročná a začína plynúť odo dňa, keď darca mohol uplatniť svoje právo po prvý raz, t. j. odo dňa, keď obdarovaný svojím správaním naplnil skutkovú podstatu ustanovenia § 630


ešte toto som tam čital a nerozumiem tomu
Mária27
27.12.13,17:34
Darca môže žiadať dar vrátiť len pri hrubom porušovaní dobrých mravov, teda ak by si ho napr. zbil, škaredo mu nadával, nezavolal mu lekára pri úraze - ak by ťa o to požiadal, a pod. Zhodnotenie daru (cca 560 eur) máš pravdaže právo požadovať.

Písomnú darovaciu zmluvu ste neuzavreli, ani nie je treba, lebo nejde o nehnuteľnosť. Ty však môžeš tvrdiť, že nešlo vyslovene o dar, lebo ti to dal ako odplatu za prácu a pomoc v gazdiovstve.
Môžeš priznať, že ti dal možno viac ako si si zaslúžil - a niečo mu teda doplatíš.

Ale všetko to skutočne urob až po tom, čo sa bude vrátenia daru domáhať podľa zákona. S takými záležitosťami sa jednoducho nezahráva.
misoft
27.12.13,21:57
Po našom - obdarovaný dal darcovi po hube a ten môže do troch rokov od jednej po hube danej :D požadovať dar späť, potom si môže pískať.... takže asi takto vysvetlená premlčacia doba....
pavol54
28.12.13,06:20
Ono to nie až také jednoduché keď je opitý príde pre kľúče od traktora Vieš že ak mu ich dáš preberáš ak vlastník traktora na seba veľmi veľkú zodpovednosť? stačí aby do neho sadol a prevrátil sa v horšom prípade na nejaké decko na ulici? AK SA NIEČO STANE BUDEŠ ZODPOVEDNÝ AKO VLASTNÍK PODĽA TP, ak mu pomáhaš tak si to znač a nechaj odsúhlasiť lebo opitej hlave nikdy nie je dosť a potom platí ako píše Mária traktor bol vlastne proti hodnota
Peggynka
28.12.13,06:37
Však pozháňaj nejaké podobné kľúče a keď príde opitý,tak mu ich daj,keď nemá vodičák.Vyhneš sa problémom.
bubkoch
28.12.13,09:40
pavol54: to co je za nezmysel co sa tu pravidelne opakuje ? ze tym ze dam niekomu kluce od auta, tak preberam za neho zodpovednost za akukolvek skodu ktoru sposobi len preto ze som vlastnik ??? to je NEZMYSEL ... kazdy, pokial je svojpravny, zodpoveda sam za svoju skodu ktoru inemu sposobi ...
majitel vozidla vsak nesmie povolit soferovat osobe, ktora na to nie je sposobila, napr. preto ze nema vodicak alebo je opita ... ale ak povoli, NEznamena to ze zodpoveda za skodu ktory sposobi, znamena to len to ze sa dopusta priestupku a moze dostat za to pokutu ... ale za skodu VZDY zodpoveda ten, kto ju sposobil
Chobot
28.12.13,09:43
Keďže si podľa papierov oficiálny majiteľ traktora a sused nemá žiadny doklad o tom, že ti ho daroval, po právnej stránke nemá nárok na vrátenie daru. Žiadny súd by jeho požiadavku neodobril. Ignoruj jeho požiadavky. A už vôbec sám od seba nie si povinný iniciovať vrátenie traktora.
duko0000
28.12.13,18:58
no to je pravda že nema doklad že mi ho daroval a ja ani iniciovat tiež nič nebudem len ide o to že može chciet niekto odomna doklad ako som ho nadobudol?ja neviem napr policia?nejaký pravnik?Ja tiež nemam doklad nejaku kupnu zmluvu ani darovaciu iba je jasne to že som majitelom od roku 2007 podla techničaku a podla toho že za traktor platim poistne a stk a že sa on staram
Peggynka
28.12.13,19:08
Vyhoď to z hlavy,je to už folklór prepitého mozgu.Máš ho 6 rokov a je na teba napísaný.Keby si ho mal protiprávne,musel by ťa udať,že si mu ho ukradol (napr.).Nezaoberaj sa tým,daj mu vždy nejaké nefunkčné kľúče a neboj sa,nič sa nestane,zbytočne sa trápiš.Čo myslíš,koľko ľudí má doklady o nadobudnutí vecí ? Veľmi málo...
Chobot
28.12.13,20:04
Vlastníctvo motorového vozidla sa preukazuje technickým preukazom. Nepotrebuješ žiadny iný doklad o nadobudnutí (darovaciu či kúpnu zmluvu), nikto to od teba nebude a ani nemôže vyžadovať. Na prevod motorového vozidla nie je potrebná žiadna zmluva. Prepis prebieha tak, že pôvodný majiteľ odhlási vozidlo a nový si ho prihlási. Väčšina vlastníkov áut nemá zmluvy.

Si majiteľom a hotovo.
pavol54
28.12.13,20:48
platí zákon 8/2009 §6 a §6a o zodpovednosti a objektívnej zodpovednosti majiteľa vozidla alebo bol už rušený? majiteľ vozidla VŽDY zodpovedá za používanie vozidla, ak dal kľúče osobe nespôsobilej tak sa nebude s ním nikto baviť a je v tom až po krk
bubkoch
29.12.13,08:17
platnost §6 a §6a nijako nezbavuje vodica zodpovednosti za sposobenu skodu ... majitel moze dostat pokutu za porusenie §6 a §6a ... ale akukolvek sposobenu skodu a pokutu za napr. jazdu pod vplyvom alkoholu, za rychlost, za nehodu, ktoru sposobi vodic ktory nebol opravneny na jazdu podla §6 ods. 1, zaplati ten vodic, nie majitel ...

okrem toho, ta objektivna zodpovednost znamena, ze majitel zaplati pokutu za priestupok vtedy, ked nie je znamy vodic, ktory priestupok sposobil ...
ale ked je vodic známy, majitel je v suchu (co sa tyka pokuty zua priestupok, aj co sa tyka nahrady sposobenej skody) ...
pavol54
01.01.14,09:37
Ak vlastník poruší §6 ods 1. preberá zodpovednosť za škody spôsobené neoprávnenou osobou