JDM
23.03.06,19:32
musím vyradiť z nákladov, teda dať do položiek zvyšujúcich základ dane:
1.škodu spôsobenú organizáciou, ak robím kuriérske služby a prišla mi fa za nedoručené zásielky?
2. sumu, ktorú som strhla zamestnancom za telefon za mesiac december až v januári 2006? a musím aj upraviť za december DPH?

...ďakujem...
Tweety
23.03.06,18:37
musím vyradiť z nákladov, teda dať do položiek zvyšujúcich základ dane:
1.škodu spôsobenú organizáciou, ak robím kuriérske služby a prišla mi fa za nedoručené zásielky?
2. sumu, ktorú som strhla zamestnancom za telefon za mesiac december až v januári 2006?

...ďakujem... 1. Škoda je neuznaným nákladom. 2. tie náklady za telefón si účtovala ako pohľadávku nie? V tom prípade Ti nevstúpili do ZD.
JDM
23.03.06,18:40
účtovala som tie telefony ako pohľadávku voči zamestnancom, ale v došlej fa som dala celú sumu na 518, teda o sumu strhnutú zamestnancom uberiem 518, a tiež som ubrala na odpočte DPH za túto sumu, len neviem, či je to správne. ďakujem
Tweety
23.03.06,18:48
účtovala som tie telefony ako pohľadávku voči zamestnancom, ale v došlej fa som dala celú sumu na 518, teda o sumu strhnutú zamestnancom uberiem 518, a tiež som ubrala na odpočte DPH za túto sumu, len neviem, či je to správne. ďakujem Nerozumiem celkom tomu, pretože sumu za hovory zamestnancov na dodáv. fa bolo treba naúčtovať nie na 518, 343, ale na pohľadávku, ktorá by sa bola vyrovnala so zaplatenou sumou od zamestnancov.
JDM
23.03.06,18:56
dala som celú sumu na faktúre na 518a343/321, a vo výplate som strnutú sumu dala na 331/648. Ide mi o to, či zo sumy, ktorá je na účte 648 musím odrátať DPH v daň.priznaní DPH,
napr. na 648 je 1000,-- Sk, táto suma je bez DPH, a ja som sumu 19% DPH, teda 190,-- Sk odrátala z faktúry na telefón zaúčtovanú na 343/321. Len neviem, či je to dobre, a či to DPH umenšujem v tom mesiaci, do ktorého účtovne patrí, alebo v mesiac, v ktorom vyplatím zmenšené mzdy. Už mi z toho ..., tak prepáč, ak sa budem vyjadrovať trošku divne. ˇdakujem
KEJKA
23.03.06,19:33
dala som celú sumu na faktúre na 518a343/321, a vo výplate som strnutú sumu dala na 331/648. Ide mi o to, či zo sumy, ktorá je na účte 648 musím odrátať DPH v daň.priznaní DPH,
napr. na 648 je 1000,-- Sk, táto suma je bez DPH, a ja som sumu 19% DPH, teda 190,-- Sk odrátala z faktúry na telefón zaúčtovanú na 343/321. Len neviem, či je to dobre, a či to DPH umenšujem v tom mesiaci, do ktorého účtovne patrí, alebo v mesiac, v ktorom vyplatím zmenšené mzdy. Už mi z toho ..., tak prepáč, ak sa budem vyjadrovať trošku divne. ˇdakujem
to už nie je dobre, v tom istom mesiaci treba zaúčtovať 335/ 648, 343 a vo výplate si pohľadávku vyrovnáš 331/335.
mudroš
23.03.06,21:38
Zdá sa mi, že diskusia ide zlým smerom.
K prvej otázke:
Zákon o účtovníctve definuje škodu ako neodstrániteľné poškodenie alebo zničenie majetku (§ 26 ods.4). Poškodenie majetku inej účtovnej jednotky je škoda napríklad z hľadiska obchodného zákonníka, ale z hľadiska účtovníctva (a teda aj dane z príjmu) nie je škoda. Ak bolo účtované na účte 549 - Manká a škody, bolo to nesprávne. Malo sa účtovať 548 - Ostatné náklady na hospodársku činnosť.

K druhej otázke.
Požiadavka uhradiť náklady na telefón od zamestnancov sa neúčtuje do výnosov. Mala sa zaúčtovať rovno ako pohľadávka voči zamestnancom (§ 63 ods. 2 postupov účtovania pre podnikateľov). Ak bolo zaúčtované do nákladov, mal sa vznik pohľadávky účtovať ako zníženie nákladov.
Čo sa týka DPH, nemala sa uplatniť príslušná časť DPH na vstupe.
JDM
23.03.06,22:53
a keď dám faktúru, v ktorej mi je vyčíslená škoda za nedodanie tovaru na účet 548, vyraďujem potom z nákladov a je to položka zvyšujúca ZD?

ďakujem