sobotienka.m
27.12.13,20:51
Ide o prednášky bezplatné, čiste kvôli osvete.
Hm..ok, veronikasad..takže konkrétnejšie..
Mám súkromné montessori jasličky, ale o montessori (je to..v skratke.. pedagogická metóda) u nás vie veľmi málo ľudí a preto by som tejto koncepcii chcela u nás urobiť osvetu. Poznám celkom významnú osobu, s ktorou sme sa dohodli na prednáške..bezplatnej. Nám by vznikli maximálne náklady na pohonné hmoty, občerstvenie a prenájom miestnosti. Tieto náklady by som povedzme aj ignorovala, ak by mali byť prekážkou. Teda, ak takto urobiť smiem..
Mňa hlavne zaujíma, ako píšeš, či neide o nelegálne podnikanie a tiež, či prednášku bude organizovať moja firma, alebo jasličky (jedna z činností mojej firmy). Teda, samozrejme, radšej by som to dala pod jasličky, nakoľko sú známejšie u nás :)
Ináč, ďakujem vám za reakcie:)
Simona123
27.12.13,20:31
môže, veď veľa firiem to aj robí v rámci toho ako predvádza svoje produkty... pozvu vas na prednašku a hovoria vám o poistkách :D
Ice dive
27.12.13,20:41
si trochu mimo... ak ťa pozvú na prednášku kde ti hovoria o poistkách... tak sa jedná spravidla o poisťovňu alebo maklérsku firmu, ktorá túto činnosť robí za účelom dosiahnutia zisku = daňovo uznateľný náklad....
Ice dive
27.12.13,20:43
ak na konci tej osvety nie je cieľ dosiahnuť zisk... ale čisto osveta tak náklady spojené s touto činnosťou sú výdavky neovplyvňujúce základ dane...
Simona123
27.12.13,20:57
tak potom vážne nevidím dôvod prečo nie :D
Simona123
27.12.13,20:58
to je jedno, myslela som akúkoľvek firmu, kde ti prezentujú výrobok, a nejedná sa náhodou o náklady na reprezentáciu?
veronikasad
27.12.13,21:35
Môžeš byť konkrétnejšia o aké prednášky ide a ako súvisia s činnosťou firmy ? Pýtaš sa či ide o nelegálne podnikanie, alebo uplatnenie výdavkov v súvislosti s týmito prednáškami ?
Ice dive
28.12.13,07:45
ak prezentujú výrobok so snahou predať ho je to činnosť smerujúca na dosiahnutie zisku.... takže daňovo uznateľný.... ak chce robiť osvetu ako napríklad jedzte bio výrobky je to super... a pritom má stolársku dielňu... tak daňovo uznateľné to nie je....
Ice dive
28.12.13,09:39
no tak v tomto prípade predpokladám,že budeš robiť prednášku rodičom s cieľom získať čo najviac žiakov pre svoje jasličky t.j. nejedná sa o nelegálne podnikanie, a taktiež je možné si tieto náklady zaradiť do podnikania, keďže sa jedná o činnosť súvisiacu s dosahovaním zisku...
veronikasad
28.12.13,15:05
Samotná prednáška nelegálnym podnikaním nebude. Skôr by som doporučila zlegalizovať činnosť lektora, t.zn. uzatvoriť s ním na tento deň dohodu o vykonaní práce aj keď s minimálnou odmenou. Z toho ti samozrejme vyplynú povinnosti zamestnávatela voči SP a ZP - ak máš ďalších zamestnancov v jasličkách tak s tým až taký problém nebude.
sobotienka.m
28.12.13,20:46
Veronika, je to potrebné, aj keď školiteľka svoju činnosť prevádza oficiálne, chcem povedať, že za seba odvádza všetky potrebné odvody.. neviem, či sa nepýtam hlúpo..
Zamestnancov mám, takže naozaj by to problém nebol..
sobotienka.m
28.12.13,21:32
Vieš, cieľ je v prvom rade osveta. Mojim cieľom je dostať túto metódu viac do povedomia učiteľov, ktorí tam budú pozvaní tiež, tiež tam budú rodičia nielen našich detičiek, nakoľko je úžasné využívať ju aj a.. najmä doma.. Ak sa stane, že mi táto prednáška "prinesie" viacej detičiek, bude to "len" plus.. Ale zámer to nie je..naozaj..
Akokoľvek, ak vravíš, že nebude problém s nákladmi, môžem sa "hrať" na to, čo si písal Ty-že jej cieľom je získať detičky pre jasličky..
Dík :)
marjankaj
28.12.13,21:41
Chcela si tým povedať, že školiteľka to bude faktúrovať?
sobotienka.m
28.12.13,22:01
nie, nebude faktúrovať..
túto prednášku od nej budem mať "grátis"..
veronikasad
29.12.13,08:34
Ideš robiť prednášku pre neznámych ľudí, je len na tebe akú mieru rizika chceš na seba prebrať v súvislosti s lektorkou. Ak má lektorka na túto činnosť oprávnenie, nech ti vyfaktúruje aspoň sumu tých PHM, ktoré jej realne preplatíš. Veď ona si na ne urobí cesťák a jej dopad na základ dane bude nula a obidve môžete kľudne spávať.
sobotienka.m
29.12.13,11:25
Rozumiem. Áno o PHM sme sa rozprávali. Super teda, urobím ako si mi poradila.
Myslím ešte na to, či je potrebné, aby na pozvánke figuroval aj názov usporiadateľa. Čo povieš? A ak áno, je jedno, či tam dám moju firmu alebo rovno jasličky?
Tiež, myslíš, že je možné zháňať na podobné, ale už platené prednášky v zmysle, že vyplatím školiteľa a budú si ju platiť aj účastníci, sponzorov? Len pripomeniem, že fungujem ako sro.