jmata
28.12.13,07:41
Zdravím. Je sa možne nejakým spôsobom odvolať proti dovolaniu sa relatívnej neplatnosti zámennej zmluvy. Kúpil som pozemok za ktorým bol ďalší pozemok v užívaní inej osoby, ktorá tam má nehnuteľnosť. Z majiteľom nehnuteľnosti (podľa LV z katastra) som sa dohodol, ze si zameníme časť pozemku, tak aby mu vznikla prístupová cesta. V rámci dobrých vzťahov a ako aj preto, lebo som prišiel neskôr som zaplatil prepis, vklad, overenie zámennej zmluvy, zameranie a samozrejme fľašku Dokonca som ho aj osobne odviezol k notárke na overenie. Teraz jeho vraj manželka (o ktorej som nevedel, že je jeho manželka, nikdy mi nebola predstavená a nie je uvedená ani na LV) napadla neplatnosť zámennej zmluvy dovolaním (dokonca si objednala až právnika, pričom ma vôbec nekontaktovala a pri podpise zmluvy tam aj pobehovala). Teda chce všetko vrátiť do pôvodného stavu a chcú ostať bez prístupovej cesty (čo nechápem). Mňa by však zaujímalo, čo s mojimi investíciami nielen do prepisu, ale aj následnými, ktoré som vykonal na zamenenom pozemku. Ostáva mi jedine podať trestné oznámenie a následne žiadať náhradu škody (je to škoda po vyčíslení vo výške 2980€)? Ďakujem za každú podnetnú radu.
Mária27
28.12.13,12:43
Manželka sa môže dovolávať neplatnosti právneho úkonu len v prípade, že pozemok patrí do BSM - to znamená, že ak ho nadobudli počas manželstva za spoločné peniaze. Vzhľadom na to, že je na LV len manžel, toto zisti ako prvé.

Ak by bola manželka oprávnená dovolávať sa relatívnej neplatnosti, nemusí ti to vopred oznamovať, môže sa obrátiť priamo na súd. Ty však môžeš dôvodiť aj tým, že dala na prevod súhlas (minimálne mlčky), lebo o tom vedela.

Pre získanie odškodnenia nemusíš podávať trestné oznámenie. Podľa § 42 obč. zákonníka "Ak pre neplatnosť právneho úkonu vznikne škoda, zodpovedá sa za ňu podľa ustanovení tohto zákona o zodpovednosti za škodu."
Podľa § 420 a nsl. za škodu zodpovedá ten, kto ju zavinil. Ty si škodu nezavinil, teda si môžeš žiadať náhradu v plnej výške, vrátane trov súdneho konania.