Monika68
23.03.06,18:56
Prosím o radu. Firma sa v 12/2005 ujala týraného psa. Dali sme ho ako strážneho psa na svoju prevádzku, zaplatili sme daň za psa, krmivo účtujem na 501. Nakoľko som nevedela, ako ho vložiť do účtovníctva a ani som nemala príliš času sa tomu venovať, účtovala som interným dokladom sumu 1000 Sk na 124/413 ako strážny pes - dar. Možno som účtovala zle, ale proste už to tak mám, závierka a zostavy sú u auditora, na budúci týžden príde na kontrolu dokladov. Keďže si to chcem dať do poriadku aspoň dokladovo - nemám si čo priložiť k tomu internému dokladu. Poraďte prosím, čo bude najjednoduchšie. Urobiť darovaciu zmluvu? Na koho? Na cudziu osobu, alebo na spoločníka (zároveň aj konateľa)? Alebo máte lepší nápad? Ďakujem všetkým.
mudroš
23.03.06,20:44
Myslíš, že audítorov bude zaujímať taká nevýznamná suma?

Ja by som bol nájdeného psa evidoval iba v operatívnej evidencii, lebo som ho dostal bezplatne.

Pozor, v roku 2006 sa už bezplatne nadobudnutý majetok účtuje do výnosov a nie na 413. Na 413 iba od spoločníkov alebo členov družsta.
:D Ešte dobre, že sa pes našiel minulý rok.:D
Monika68
24.03.06,06:48
:o) Ja viem, že audítora to nebude zaujímať, ale čo keď na to náhodou narazí? Myslíš, že to mám nechať tak? Iba založený ID s účtovným predpisom bez priloženého akéhokoľvek dokladu? Alebo čo s tým teda? Mám napísať aspoň nejaký prípis od spoločníka-konateľa, že nám daroval do firmy psa, ktorého hodnota je cca 1000,- Sk?
Chi chi a to sa tomu psovi ešte narodilo po 2 mesiacoch 13 mládať. Už som myslela, že budem účtovať stádo :o))))) Ale sme ich porozdávali.
mudroš
24.03.06,07:48
Myslím, že sa kľudne môžete tváriť, že ho majiteľ našiel a daroval firme. Určite krátky zápis o tom, alebo len poznámka na účtovnom doklade bude stačiť.