amdd
28.12.13,21:19
Dobry vecer, som na RD a manžel si uplatňuje odpočet na mňa v DP, v marci 2013 mi boli vyplatené peniaze zo zrušenej poistky. Je to príjem, ktorý musím v jeho DP uviesť a tým pádom si znížiť odpočítateľnú položku? Manžel mal tiež takto vyplatené peniaze, ale tie on už vo svojom DP neuvádza, nakoľko bol príjem zdanený poisťovňou, správne? Vopred ďakujem za odpovede.
Mila123
30.12.13,09:49
príjem bol presne za čo?
zrušila si poistku a vrátili ti aké peniaze? výnosy?
alebo čo to bolo?
Tweety
30.12.13,09:50
nikto neporadí, pretože si neuviedla o akú poistku ide, nestačí napísať len peniaze, tie môžu byť kadejaké
amdd
30.12.13,10:13
ide o zrusenie zivotnej poistky, lebo som ju menila za inu, vyplatili mi odkupnu cenu. to iste s manzelovou bolo aj s manzelovou poistkou.
Mila123
30.12.13,10:14
no dobre, ale čo potom manželovi a či aj tebe zdaňovali?
amdd
30.12.13,10:15
ospravedlnujem sa, no myslela som, ze pri zadani !prijem pri zruseni poistky" je dostatocne, takze ide o vyplatenie odkupnej hodnoty pri zivotej poistke.
Katy a R
30.12.13,10:25
ide ti o príjem manželky ? .... v manželovom DP je treba uviesť celkovú sumu príjmu manželky .. a v § 11 odst 4b sa presne píše, čo do príjmu manželky nepatrí. Takže všetky ostatné do príjmu manželky patria!
b) vlastný príjem manželky (manžela) príjem manželky (manžela) znížený o zaplatené poistné a príspevky, ktoré manželka (manžel) v príslušnom zdaňovacom období bola (bol) povinná z tohto príjmu zaplatiť; do vlastného príjmu manželky (manžela) sa nezahŕňa zamestnanecká prémia podľa § 32a, daňový bonus podľa § 33, zvýšenie dôchodku pre bezvládnosť, štátne sociálne dávky64) a štipendium poskytované študentovi, ktorý sa sústavne pripravuje na budúce povolanie.125)
Tweety
30.12.13,10:51
Je to príjem manželky na uplatnenie NČ.
Kvaka
30.12.13,11:08
Inak, amdd podľa mňa ani nemala zisk, odbytné je určite nižšie, ako na poistnom zaplatila. Daň by ani neplatila, pri vyplácaní odbytného jej nemali z čoho daň strhnúť. Je to dosť tvrdé, lebo napríklad by si šetrila na VK a po 7 rokoch si sumu vyberie a má príjem?
amdd
30.12.13,11:49
Asi to cele motam, cele je to o tom, ze sme ja aj manzel, zrusili kazdy svoju zivotnu poistku, z ktorej nam odkupna hodnota bola vyplatena v marci 2013. Ide mi o to, ci tento moj, resp. manzelov prijem treba danovo nejako riesit, zdanit a takisto, ked si ma manzel uplatnuje vo svojom DP ako odpocet na manzelku, ci to tam treba uviest ako manzelkin prijem. Neviem, ci este nejake info treba. Dakujem za radu.
Kvaka
30.12.13,12:01
Nemotáš, ja ti rozumiem, ale podľa platného zákona o dani z príjmov sa vyplatené odbytné z poistky počíta do príjmu manželky.
amdd
30.12.13,12:13
Takze, ked tomu rozumiem, zdanovat to nemusime, ale v DP manzela to uvedieme ako moj prijem, ano?
Tweety
30.12.13,12:14
Áno, tak.
amdd
30.12.13,12:17
Dakujem vsetkym za pomoc...