Nika J
28.12.13,22:55
S partnerom, ktorý je cudzinec pracujúci na Slovensku, sme zobrali úver na byt. Byt máme v podielovom vlastníctve 1/1. Partner v zahraničí vlastní rodinný dom a v zahraničí má neplnoletú dcéru, ktorá žije so svojou matkou (partner s matkou svojej dcéry neboli manželia a dom je len v jeho vlastníctve). S partnerom sme sa dohodli, že v prípade jeho smrti, by som náš spoločný byt v sr zdedila ja, rodinný dom by dedila dcéra. Umožňuje zákon takéto dedenie? Svadbu prezatiaľ nezvažujeme, spoločných potomkov tiež nemáme.
KEJKA
28.12.13,22:42
rodinný dom by dedila dcéra určite, kedže je jeho a s jej matkou nie sú zosobášení.
Lenže podľa mňa z rovnakého dôvodu bude dediť otcovu polovicu vášho bytu.
Aspoň podľa našich zákonov. Dokonca sa to nedá zmeniť ani závetom, lebo ten nemôže ísť nad rámec zákona. Partner by ti musel svoju polovicu darovať.
marjankaj
28.12.13,23:25
Kejka, a prečo si myslíš, že sa to dedičstvo bude prejednávať iba na Slovensku?
LukyKs
29.12.13,06:16
Keď píšeš o niekom s ktorým spolu (občas) bývaš / žiješ
a máte dokonca podielové spoluvlastníctvo ako o :
partnerovi

tak je to iba obchodný partner = čistý kšeft

PS
A to máš takého
- starého
- chorého
- nebezpečne pracujúceho
chrena, že " v prípade jeho smrti "
jslancik
29.12.13,06:20
Závet nemôže ísť nad rámec zákona? Som myslel, že závetom môžem určiť hocikomu hocičo, nikomu nič. Keď dám do závetu, že polka bytu pripadne ochrancom zvierat, dedič sa môže aj roztrhať, nie?
KEJKA
29.12.13,06:34
ale priami dediči zo zákona majú osobitné postavenie - vydedenie je možné, ale podmienky sú prísne.
KEJKA
29.12.13,06:35
nemyslím si to, napísala som predsa, že je to podľa našich zákonov. Nie som právnik, je to len laický pohľad - posunula som otázku do popredia.
Nika J
29.12.13,08:14
žiadny starý, chorý... len často na cestách, čo je vždy riziko a radi by sme to "preistotu" ošetrili, keďže matka jeho dcéry nám už teraz robí zo života peklo a viem si predstaviť, čo by nasledovalo nebodaj by sa partnerovi niečo stalo. dom ma netrápi, ale polovičný podiel na byte zdedený dcérou, ktorú má v opatere žena, ktorá ma z duše neznáša, by mohol byť pre mňa veľký problém
Nika J
29.12.13,08:22
no presne tohoto som sa bála, hoci som dúfala, že závet by mohla byť riešením. takže právne sa to nedá nijak doriešiť?
takže predpokladám, že "aké také" východisko je jedine svadba, alebo spoločné dieťa, ktoré i tak v blízkej budúcnosti plánujeme
inak tiež by ma zaujímalo kde a ako bude prebiehať dedičské konanie, keďže je cudzinec, ale pracuje aj žije na sr a trvalý pobyt tu je len otázka času. a v prípade mojej smrti by kto dedil môj podiel? deti zatiaľ nemám
bubkoch
29.12.13,08:23
zavet ktory odporuje zakonu, je v tej casti neplatny ... nie je mozne vydedit neplnolete dieta ... neplnolete dieta musi v zavete dostat minimalne zakonny podiel, inac je zavet neplatny
Nika J
29.12.13,08:33
ja ale potom nerozumiem, v akom prípade sa dá napísať závet, aby bol platný. vo väčšine prípadov sú nejaký dediči - deti, manžel/ka, rodičia... ktorý majú právo zo zákona.
Dáša_
29.12.13,09:11
no obávam sa, že tu nie je riešenie ani keby ste boli manželmi. Aj v tom prípade by dieťa dedilo časť z jeho podielu. Jedine, čo sa dá, že ti byt daruje alebo predá a zároveň si v ňom zriadi doživotné právo užívania. Samozrejme otázka, čo keby sa stalo niečo naopak.

Ja osobne by som to riešila kúpou jeho polovice bytu a zároveň požičkou od neho na túto kúpu. Je to samozrejme treba dobre premysliet. Aby sa naopak nestalo, že potom sa neičo stane tebe, alebo sa rozídete a on ostane bez všetkého.
jslancik
29.12.13,09:28
Presne tak, všetko to ma dve strany. Na to netreba zabúdať. Zobrať si niekoho resp. mať s ním dieťa kvôli dedeniu, to nie je úplne košer prístup... Ale čo sa dá čakať v tejto dobe...
bubkoch
29.12.13,09:44
nie, LEN deti su tzv. neopomenutelni dedicia ... takze kludne mozno manzelku, rodicov, ostatne pribuzenstvo zo zavetu uplne vynechat ... len vlastne deti nemozno ...
marjankaj
29.12.13,13:02
Peggynka
29.12.13,17:01
Podľa mňa nie trvalý pobyt,ale štátne občianstvo SR je pre teba dôležité z pohľadu zadania.