TRULY
29.12.13,08:02
Zdravim všetkých. Chcel by som len načrtnuť náš problem a požiadať vás o nejaké rady, skúsenosti, nápady.
Nasťahovali sme sa do paneláku približne pred rokom v decembri a už po mesiaci bývania mi bolo jasné že to nebude jednoduché.

Panelák má 13 poschodí a nachádza sa blízko centra a AS a ŽSR v KE. Problémom je vonkajšie bezpečnostné schodisko, ktoré má vlástný vonkajší vchod a je oddedelené od chodby k bytom 3 dverami. Takže okrem prvých 2 poschodí z ktorých ľudia ich sem tam využijú sa na schodisko nedostáva nikto a to je živnou pôvodou pre bezdomovcov.
Je to samozrejme aj o nezodpovednosti ľudí, ktorí nedbajú dostatočne na poriadne zatvorenie dverí aj ked sa brano nastavuje pravidelne každý týžden a vchodový vrátnik aj tak nefunguje, takže to je v podstate +.
Za nezodpovedných môžem určite označiť cca 30% obyvatelov vchodu nakoľko su to nájomníci v podnájmových bytoch a tí to majú hlboko v paži.

Bezdomovci vchádzajú na schodisko cez bočný aj hlavný vchod.
Dôvody:
nezabuchnuté dvere, neochota obyvateľov opýtať sa či tam bývajú alebo nie.
Aby som upresnil, nie su to smradlavý, zašpinený ale čistý aj ked smradlavý a v starších veciach. Dokonca niektorí BEZ (dalej už len BEZ-bezdmovoci) majú dokonca mobilné telefony.
Ich finty a odpovede su zápisu hodné, nakolko sa dokážu vyhovoriť o 5 ráno že sťahuju byt, že prišli za nejakou pani ktorej meno si dole prečítali, že príšli za pani z krízoveho centra ktorá reálne býva na 1. poschodi.
Prvý ktorý vojde do vchodu, natlačí do zámku bočných dverí papiere aby sa dvere nezabuchli a ich chodenie sa začína v pohode hore dole, dokonca nemaju problem sa 2 poschodia aj zviesť či vyviesť na výťahu.
Začínaju od 23:00 do cca 05:30. Poschodia su zničené, svetla rozbitre, vypínače rozbite, všade je nasr**né, bordel, papiere, výkaly, otras. S domovnikom sa snažím robiť obchodzky a nechať ich to za prítomnosti polície upratať, ale už mi to začina kvalitne liezť na nervy a najmä po tom ako sa moja manželka stala učastničkou utoku zo strany asosiala, ale našťastie stihla zatvoriť mrežu, ktorou máme oddelene byty od hlavnej chodby.

Poradte mi čo mám robiť?? Ludia ich lutuju a nevolaju políciu ,lebo sa boja že to budu brať ako robotu navyše a policajti su skutočne ochotní a nikdy nenadávali, dokonca preventívne poriešili bezdákov aj priamo vo vchode ak sa rozumieme :D

Je len otázkou kedy príde neštastie. Uzamknutie vchodu sa realizovalo, ale dvere boli na druhý den rozbite kamenom a nepomohli ani kamery vo vchode ani vo výtahoch. Navyše záznam je ´´tajný´´ a nemôže sa vysielať napr. na nejakom kanaly v TV , lebo s tým musí suhlasiť 100% vlastnikov čo je nereálne.


Moje otázky:
1: či je možne poriešiť ten kamerový system nejakým spôsobom
2: či môžem zamknuť schodisko a dať kluče všetkým 8 bytom na poschodi, alebo či to spravim tak že tam dám od schodiska guľu

Poradte vdaka
alaya1
29.12.13,07:09
Veci bytoveho domu musis riesit na bytovej schodzi a musia ti to vlastnici odsuhlasit. Nemozes svojvolne namontovat kamerovy system, ani zamykat schodisko.
buchač
29.12.13,07:16
Ja poviem iba za seba .

Vyondiať sa na kamery , zbytočné výdavky ...
Radšej poriadne zabezpečiť vchody , kľudne aj tými guľami a aj kľúčami .
Susedia sa zbadajú , keď budú mať aj oni problémy ....

Ja som poriešil aj inak :
Onehdá išla dcéra ráno z bytu . Vrátila sa s tým , že na medziposchodí niekto leží .
Nuž som mladého prebral z čučového opojenia a bez nejakých otázok a odpovedí pekne krásne " odprevadil " dole schodmi až pred vchod...

Tým chcem povedať aj to , že určité skutočnosti sa rýchlo roznesú a barák prestane byť zaujímavý .
Ibaže na určité riešenia je potrebné byť aj tvrdý a nekompromisný .
Pri týchto ľuďoch je slušnosť ( poväčšine ) vedľajšia a radi zneužívajú svoj stav na zištné ciele ( česť výnimkám ) ...
buchač
29.12.13,07:17
alaya čítaj .....kamery už majú !

" Uzamknutie vchodu sa realizovalo, ale dvere boli na druhý den rozbite kamenom a nepomohli ani kamery vo vchode ani vo výtahoch. Navyše záznam je ´´tajný´´..."
TRULY
29.12.13,07:21
tam nič nevyriešim, je to tu už vraj viac ako 20 rokov. A potom čo sa pred 3 rokmi zrušil v meste jediný utulok pre BEZ tak je to otras. Kamery už su zavedene, ale záznam si môže pozrieť len domovnik aj to ak zavola firme ktorá mu to spristupni napr. ak vznikla škoda alebo niečo ine
Janiela
29.12.13,07:23
S tým sa veľa nenarobí, pomôže jednoznačne uvedomelosť spolubývajúcich - dvere zatvárať, zamykať a pod. Guľa tiež veľmi nepomôže, my ju máme a práve tí, čo sa sťažujú na otvorené dvere, dvere vždy niečím podložia. Predsedníčka býva vo vedľajšom vchode - teda sa jej to "netýka". A ani sa nečudujem, nie je predsa policajt, ozaj je to len o uvedomelosti a zodpovednosti ľudí.
Prajem pevné nervy.
TRULY
29.12.13,07:24
áno to som robil aj ja, Kaser v ruke a v mikine teleskop, (pre istotu) aj ked nie su agresívny ale človek nikdy nevie a začal som zjapať čo tam robia atd.. a vyprevadil ich vonku. Ale o hodinu je spať a ak nie on tak další traja. Už som tu stretol toľko xsichtov ako na diskoteke v centre...
Ale nemôžem to takto riešiť sám každý den chodiť v noci hore dolu. Dokonca použiju zahrdzavete dvere na našom poschodí ktore vzrgaju a to som už na chodbe na 100% a to ich skoro vždy odchytim.

S nimi sa ani nedá a maju také výhovorky že o 5 rano mi povedal, že sťahuje susedu, tak som sa vytočil do nepríčetna a o 5 minut som bol dole pod vchodom aj s policajtami a tí mu už vysvetlili, koho sťahuje o 5 rano .. :D
Ale to sa nedá takto, netušim čo robiť fakt
TRULY
29.12.13,07:32
Rozmýšľal som nad guľou na našom pochodí v smere od schodiska. Teda neporušil by som požiarne predpisy, nakoľko je vstup od bytov na schodisko voľný a zo schodiska k bytov prístup teoreticky povinny nieje, nakolko je východ v smere dole von z panelaku. Zabránil som tak aspon prechodu bezdomovcov na naše priestory od schodiska. Z výťahu to už poriešiť neviem. Snažím sa riešiť osvetu vo vchode ale 100 bytov x 3/byt = 300 ľudí a to je nemožné ich prevychovať
alaya1
29.12.13,07:40
jaj :),este spim :) citala som otazky. No, aj tak, aby mohol nieco riesit potrebuje suhlas vlastnikov bytov.
srska
29.12.13,07:41
my máme cca 4 roky ibutton a problémy minimálne. ak niekto nechá otvorené a vyskytne sa problém, kontroluje sa záznam. taká je dohoda



doplnený obr
TRULY
29.12.13,07:45
skúsim sa na to pozrieť na nete. CItal som o tom, že je to dobrá vec, len ako som písal, problemom je množstvo podnájomníkov, ktorí su nevychovaní atd... Navyše stále ak sa zamedzil absolutne pristup došlo ku škodam. Rozbite dvere, vylomene zámky a to nie len u nás, ale aj dalšie brány
TRULY
29.12.13,07:46
V podstate je to to iste čo kľúče. Aj tak to bude jedno ak sa rozumieme. Ten záznam je u nás tak, že domovnik musí volať firmu a tá spristupni záznam za ich prítomnosti
srska
29.12.13,07:48
u nás sú vydané len na vlastníka bytu + tých, ktorí v bytovom dome majú trvalý pobyt a na to je treba súhlas vlasníka - ak je problém, v prvom rade je to riešené s vlastníkom
srska
29.12.13,07:50
nám to pomohlo. zabezpečené sú dva priame vchody.
Janiela
29.12.13,07:53
guľa je super vec, ale nájdu sa rodiny, ktoré majú malé deti a dvere potom zaistia tak, že ani guľa nepomôže. Prevychovať 300 -skutočne nemožné.
Nás je vo vchode len 6 rodín, z toho dve problémové, ktoré sa najviac sťažujú - pritom by stačilo prevychovať len práve tie dve spomínané.
Truly, plne ťa chápem. Možno nájdeš riešenie.
TRULY
29.12.13,07:54
musim to nejak poriešiť asi s firmou, domovnik trva na svojom. Počul som od kamoša že jeho známy to maju tak spravene, že záznam z kamery beží ako kanál v TV a ak maju neičo tak si prepnu a kludne pozru či niekto nebehá po vchode, ale to je nemožne tuná
srska
29.12.13,07:57
pridal som obrázok jedného vchodu
Janiela
29.12.13,07:57
Aby nakoniec nedošlo k "niečomu horšiemu" ako je len povaľovať sa a robiť neporiadok. To by už bolo ozaj neskoro. Ešte raz držím prsty.
TRULY
29.12.13,07:57
áno ale na schodisko nikto nechodí, lebo všetci o tom vedia a deti nepošlu z 10 poschodia pešo dole a ešte ak máme 3 výťahy na chodbe.
Začínam byť zúfalý, lebo sa vytáčam do červeneho a to je zle. A po tom sápaní po manželke na chodbe mám toho vylučne dosť a je mi na zvracanie z neochoty obyvatelov konať v prospech všetkých. Chudák domovnik...
pepsikova
29.12.13,07:58
..uvedomuješ si, že na tento problém si vo vašom dome sám?..alebo teda, že trápi len minimálne množstvo nájomníkov,vyššie poschodia očividne nezaujíma nič..ja by som skôr, ako bezdomovcov poriešila nájomníkov-tým, že ak nastane čas ich nájazdov do skrýš vášho domu, vyzváňala by som na zvonce všetkých bytov, doradu a dookola -nejakým hlukom, trúbením, zvonením..ak teda vám zvončeky fungujú..ak sa zvonenie hlavne vo večernom čase bude opakovať, niekto možno odtrhne prípojku, ale niekto možno zlezie dolu, že čo sa to robí a uvidí ten marast...(ved nemusia vedieť, že im vyzváňaš, či trúbiš ty, pokojne to môže aj "návštevník" ..a ostáva dúfať, že sa k tvojmu boju za čistý dom niekto pripojí!..
..pretože sám si neporadíš!..
(to ma len tak napadlo)
TRULY
29.12.13,08:04
navyše minule sused nechal otvorene a vraj, že čo take sa stalo? Tak to je skutočne nenormalne toto
Janiela
29.12.13,08:04
možno by pomohli tie ibutony, čo prezentuje srska
TRULY
29.12.13,08:06
nie je to zlý nápad, aspon by som ich nasral poriadne. Už tak hovorím každemu že mi prepadli ženu a ostávaju zaskočení, lebo si doteraz mysleli, že sa stať nič nemôže. Dospeje to asi len k tomu, že ja prídem o nervy, alebo niekoho tak zmáltim na schodisku, že ho odnesu a mna zatvoria...
srska
29.12.13,08:12
mne sa zo 3x stalo, že pri vchádzaní do vchodu, chcel ísť dnu aj niekto druhý, ktorého som nepoznal a tvrdil mi, že ide na návštevu. nechal som ho vonku, z poznámkou, že nech obíde barák a nech známemu zazvoní na zvonček.
TRULY
29.12.13,08:13
Už som rozmýšlal aj nad vlastnou kamerou s nočným videním, detektorom pohybu a WIFI odosielaním obrazku na MT alebo PC, ale tie kamery su cez 100eur a vyššie
TRULY
29.12.13,08:20
No to áno, ale vo vchode býva cca 70% občanov vo veku nad 60 rokov a ked im povie bezdomovec, ktorý skôr vyzerak ako chudobný človek a navyše si drží mobil v ruke kôli dôverihodnosti, že ide za pani tou a tou, ktorej meno si prečítal na zvončeku, tak ho proste pustia, lebo nechcu robiť problem. Navyše máme schránky vo vchode čo je neriešitelne, lebo 100 schránok niekde umiestniť sa proste nedá
srska
29.12.13,08:21
vlastná kamera je problém - môže ťa nejaký dobrotník udať, že porušuješ zákon 428/2002
srska
29.12.13,08:24
truly, je to pravidlách, ktoré si nastavíte aj o peniazoch, ktoré do bezpečnosti budete ochotní investovať. zo začiatku (2008) sme uvažovali aj o sbs - vrátnikovi. a len dodám - mám 59 :-)))
TRULY
29.12.13,08:27
rozmýšlal som nad kukátkovou kamerou alebo si ju dám na svoje dvere s tým, že susedov na pschodí obehám a tu problem nebude. Najlepšie taku ktorá by robil zaáznam a poslal mi smsku že na schodisko sa niekto dotrepal. To by bolo aj ideálne. Dať taku kameru za okno schodiska a mezdi 5-7 poschodim. Ja už fakt neviem čo vymyslieť sa chytam slamky vkuse
TRULY
29.12.13,08:33
och, to bolo až tak zle?
žena sa boji chodiť do roboty v noci atd... Uvažujem nad tou guľou zo schodiska a nad tým že nainštalujem na naše pochodie aj 3 pohybove čidla na svetlo, aby sa svetlo zaplo automaticky ked za otvorí výťah jeden aj druhý a aj ked sa bude niekto obšmietať po schodisku.
Náklady cca 3x15eur + 15 eur za guľu = 60eur, ktoré mi nikto určite nedá a budem to musieť zaplatiť ja ak chcem mať klud
kopretinka
29.12.13,08:35
zvolať schôdzu,oboznámiť o tom prepade tvojej manželky,poriadne nastrašiť,že sa to isté môže stať ich dieťaťu,alebo dôchodcovi a títo slabší ľudia sa neubránia,môže sa im stať aj horšie-smrť.
TRULY
29.12.13,08:37
toto teraz rozširujem po výťahu ked sa veziem s ľudmi, tak len pozeraju čo im rozprávam. Všetci žiju ešte v roku 84 kedy bolo trestne aj nosiť nôž pri sebe...
Ked svoju rodinu neochranim sám tak nikto. Mestska policia bude chodiť hkliadkovať ale za 1 výjazd sa platí 30 eur. Teda ak by sme sa s nimi dohodly na hliadkovacích dnoch a časoch. Ich neodsudzujem ale legislatíva je des
pepsikova
29.12.13,08:46
..hm..zvolať schôdzu vchodu a navrhnúť zvýšiť fond opráv!..a aj vysvetliť, prečo je to potrebné a že bezpečnosť je prvoradá"..možno, ak siahneš ľuďom na financie, zobudia sa!..alebo navrhnúť spoločné hliadkovanie po poschodiach-vždy nájomníci jedného poschodia budú mať hliadku na prízemí a v prípade "cudzích" votrelcov volajú políciu...investícia teba samotného nechá nájomníkov v domnení, že sa nič nedeje a im sa to isto nestane, ved nemusia večer vyliezať z bytu!..
..a čo tak zavolať televíziu,alebo nakamerovať a hodiť na internet?..
TRULY
29.12.13,08:49
telkou by som nič nedosiahol, akurat by som si psravil hanbu v rodine, že kde som kupil byt.. Teda nie priamo hanbu ,lebo normálny človek to pochopí, ale že som si takú vec nepreveril dopredu... Navyše by sa tým nič neporiešilo, lebo by to tak ostalo nadalej. Tu proste musím zjavne nasrať zopár susedov a podchytiť si tých správnych ľudí asi
Xanti
29.12.13,09:02
Hm... tento problém máme aj my v bytovke, zamykáme prístup na schodisko lebo mizli predložky ... takže na chodby sa ku bytom nedostanú. Lebo nebolo to príjemné, ked človek ráno otvoril dvere a na chodbe pri dverách ležal bezdák a trebalo ho preskakovať. Ale je des ísť po schodisku ak náhodou nefungujú výťahy. Smrad, špina bordel ... volávame policajtov a raz tam muselo aj horieť lebo lino je spálené. Vtedy sa začalo viac proti nim bojovať. Skús ludí upozorniť aj na možný požiar čo môžu spôsobiť títo ludia ak sa im nezabráni prístupu do bytovky. Držím palce.
TRULY
29.12.13,09:05
zamykáte ktorý prístup? od bytov na schodisko, alebo dole? My máme samostatný vstup na schodisko a samostatny do vchodu a od bytov su prepojene 3 dverami na schodisko...
Xanti
29.12.13,09:08
no dole je schodisko zamknuté zväčša ale i tak sa odtial dostanú na schody ak niekto nepribuchne dvere lebo tam je gula. No a zamknuté máme dvere od schodiska na balkon ... čiže sa nemajú ako dostať na chodbu ... tiež bývam v bytovke kde je schodisko mimo ... a ešte sú dvere z balkona do chodbičky a tiež z nej na veľkú chodbu kde sú byty ... čiže teoreticky je zamedzený prístup ako ty premýšlaš že dáš guľu ... je to obmedzujúce lebo ak chcem vybehnúť o poschodie vyššie nižšie tak musím čakať na výťah, lebo sa nedostanem cez schody na iné poschodie, lebo každé je zamknuté a len ludia z toho poschodia majú klúče ...
TRULY
29.12.13,09:11
Aj u nás sa zatvára, ale nazamyka lebo stale rozbili dvere. Navyše ak sa jeden dostane dnu tak tam napchá papier a zámok nezaskoči aj ked su dvere zatvorene a tak si to pripravia na nočnu hodinu. No ten balkon máme aj my, ale tam je to prehradene a ludia tam maju veci. Najlepšie že trieskaju dverami a v noci počujem ako výťah nezmyselne chodí po 2, 3 poschodia hore dole. Deje sa to vždy okolo 5 rano kedy idu preč na stanicu do mesta
Xanti
29.12.13,09:18
No k nám sa k výťahu nedostanú, a z chodby ako sú byty by ich rýchlo vyhodili, lebo ludia chodia domov v rôzne časy . Takže sa zdržiavajú na schodisku, a na domovej schôdzi bolo povedané aby si ludia prístup od schodiska zamykali ... tak sa zamyká. Toľko si každý uvedomil , že musí urobiť. Lebo mizli veci spred bytov, ako predložky topánky a tak . Takže sa zamyká. Len problém je ak nejde výťah a treba ísť po schodoch. Tam je to strašné ale nie až tak ako pred rokmi ... alebo to tak nevnímam, lebo schodami chodím málo. :D
TRULY
29.12.13,09:22
a nemali ste problem s tým, že musi byť prístup na schodisko otvorený kôli požiarnej bezpečnosti?
kopretinka
29.12.13,09:25
no veď toto,že požiarna bezpečnosť.....prídu na kontrolu a bude pokuta...
Xanti
29.12.13,09:25
Hm... poviem to tak, ak by k niečomu došlo. A človek by určite nehladal klúče tak by sa rozbilo to sklo ... vždy menšie zlo ako mať bezdákov pred bytmi ... a nám sa gula tam nedá dať... ale gula z vonku by nebolo zlé riešenie si myslím. Ale to treba cez schôdzu povedať, vymeniť klučky za gule .. a čakať či sa to trošku zlepší.

Kopretinka, boli na kontrole vytkli akurát to, že chodbičky od balkona k veľkej chodbe boli zapratané vecami ... mnohý si s nich urobili skladisko a bol komplikovaný prístup ku schodisku. Tak toto vytkli , chodbičky sa vypratali ale uzamykanie schodov nevytkli aspon o tom neviem .
TRULY
29.12.13,09:26
človek si nijako nemôže pomôcť, to je nenormálne v tomto štáte. Aby som si každý večer a v noci a ráno začal robiť nervy... Ja neviem či to ich treba biť vkuse
Xanti
29.12.13,09:31
No navrhni na schôdzi to riešenie, od schodiska dať gule. Ale na každom poschodí ... hádam to pomôže trošku.
TRULY
29.12.13,09:45
vyrieši to aspon to, že aj ked sa dostanu na schodisko, tak nepojdu naspať cez vchod, ale budu nutení ist dole. Teda ak dvere v noci nepodložia, aleob tam nenapchaju papiere a sme tam kde sme boli
korela
29.12.13,10:05
To kde bývate? Nepoznám vchod, ktorý by sa dnes nezamykal. Aj v panelákoch. Ak nie sú obyvatelia schopní sami nastoliť poriadok, tak by mal domovník. Ten by mal byť pánom situácie, resp. domový dôverník.
TRULY
29.12.13,10:11
zamknute dvere = rozbite sklo, rozbity zámok
Dôvody? : podnájomnici a bezdomovci
korela
29.12.13,10:49
Teda, osobne si neviem predstaviť, že by si niektorý bezdomovec dovolil rozbiť Srškove dvere. Už iba tým, že vyzerajú dobre, tak vzbudzujú rešpekt. To je aj o psychológii. Pri upravenom dome, zateplenom, čistom prístupe do domu, uzamykateľnom, by sa to nemalo stávať.
Ja keď idem k svojmu dieťaťu, vždy sa dôverník motá niekde okolo, alebo prichádza, a vždy sa ma spýta pri vchode, či tam bývam. Je tam pár rokov, a dieťa chodí ku mne min. raz za týždeň, ja tam menej, viem že si ma pamätá, aj tak sa spýta, doslova - ku komu idem. "Špímar." :-)
Byt po mame, z vchodu sme tam tri rodiny najdlhšie 30 rokov. Zbytok sa vymenil v priebehu posledných 7 rokov. A nie je šanca, že by tam niekto cudzí prenikol. Všade čisto a kľud, poriadok okolo domu. Aj so psíčkarmi je pokoj.
TRULY
29.12.13,10:53
Máme pekne hlinkove dvere hnedej farby s normálnym sklom ako na plastových oknách a guľou.
No ano, ale ako som písal 13 x 8 = 104 bytov x 3 = 312 ludi
heja3
30.12.13,10:51
Ak vám rozbijú dvere, dajte si bezpečnostné fólie. Potom môže BEZ "pracovať (rozbíjať)" dlhšie, a kto vie, či sa mu bude chcieť.
buchač
30.12.13,11:24
Domový dôverník ?????

Očuj korela ...pár rokov som bol tým dôverníkom .
Môžeš sa aj na kolomaž dať , ale keď máš za susedov tých pukov , ktorým je to jedno a detiská si nevedia vychovať ...jeden potom rezignuje .
Nevravím ani o situáciach , keď dôverník sa snaží o nastolenie akýchsi pravidiel a poniektorí to majú hlboko v teplej , dokonca je mu všeličo možné vyčítané a dochádza k tým konfliktom ...
korela
30.12.13,12:15
Je to vcelku pochopiteľné, už mi truly odpísal, že na poschodí je 8 bytov. To hovorí za všetko. To mohol navrhnúť a schváliť taký projekt iba ......
Príliš veľa ľudí a anonymita.
Ale je fakt, že domovník vedel dať do laty obyvateľov domu i za socíku. Ale vtedy zasa neboli bezdomovci.
Vidím, že keby tam aj mreže navarili, nepomohlo by to. Ani ceduľa zákaz vstupu cudzím osobám. Odsťahovať sa do pokojnejšieho je asi jediné východisko. Dostali sa poniektorí fakt do blbej situácie a platia za byty rovnako, žiaľ.
lujza.j
30.12.13,12:31
vždy je to o ludoch...ked sa budú ostatní chovať mňa sa to netýka nikdy to inak nebude...
TRULY
30.12.13,18:20
folie? nieco blizsie? dakujem
kopretinka
30.12.13,18:22
TRULY
30.12.13,21:39
dneska ste tu vsetci extremne mili
korela
30.12.13,21:41
Milé aj od teba.:-)