cocker.ba
29.12.13,15:35
zdravim, chcem predat sro ( v BA), na ktore je napisane aj MV.avsak bolo kupovane tento rok, takze este nebol odpis z dani.nakolko firma je na predaj, tak ani sa odpisovat nebude.MV si ponechavam avsak s tym, ze zo s.r.o. si ho prevediem na FO.zaujima ma, ci v takom pripade ak este nebolo odpisovane a ani nebude, musim dodrziavat zakon, pri ktorom aj v pripade prevodu hoci aj za 1 € MV z firmy na sameho seba (teda nejde o predaj, raz som ho uz platil takze sam sebe ho druhykrat predsa platit nebudem), kedy z predajnej ceny budem musiet platit dan z prijmu 20%.co je v tomto pripade nelogicke, lebo MV nebude majetkom firmy, ak ho nebudem odpisovat.
auto nebolo kupene z firmenych penazi, ale bol urobeny bank. vklad vlastnych prostriedkov na firemny ucet na zaklade pozicky medzi FO a sro.nebola platena ani cestna dan a nebol teda ani odratavany benzin.
a doplnujuca otazka- ak by slo o prevod MV z firmy na FO, teda zase sam na seba ktore uz sa 2-3 roky odratava, tam by som musel platit 20% dan? i napriek tomu, ze som si ho len previedol z firmy na seba?
poradi niekto?
tictac7
30.12.13,21:18
a mne sa zdalo, že podobnú motanicu som tu už čítala..... Takže aj vzhľadom na túto otázku: http://www.porada.sk/t230896-co-je-majetkom-firmy.html#post2460297
je moja odpoveď nasledovná:
- MV je majetkom s.r.o. - bolo kúpené z prostriedkov s.r.o. - je úplne irelevantné, že tieto prostriedky získala s.r.o. od Teba ako úver - v TP je predsa len s.r.o. zapísaná....
- Tvoja s.r.o. nové auto Tebe asi ťažko za 1,-- € predá - to by bolo iné podnikanie - všetko si kúpim na firmu - firma má náklad 20 litríkov a výnos 1 euríčko. Ono je to tak, že pri predaji hmotného majetku, ktorý ešte nie je odpísaný, sa do nákladov "dáva" aj celá jeho zostatková cena
- neviem odkiaľ berieš 20% daň. Také nebolo ani pred rokom 2013, nie je v roku 2013 a ani nebude po roku 2013 - teda aspoň v tom aktuálnom 2014.
- k doplňujúcej otázke a vlastne aj ku všetkým ostatným - hádam si len sám nevedieš podvojné účtovníctvo a nepodávaš aj daňové priznanie? Toto všetko sú otázky, ktoré Ti Tvoja účtovníčka vysvetlí
cocker.ba
31.12.13,09:13
MV bolo kupene z pozicanych prostriedkov FO pozicala peniaze na kupu auta firme, nebolo kupene z firemnych penazi.
dan z prijmu sa plati pri predaji ak auto nema viac ako 5 rokov firma v majetku.je predsa nelogicke ze ak chcem predat firmu a sam ako konatel som kupil auto za sukromne peniaze a auto nechcem odratavat z dani (neodratavam ani benzin-nebola platena cestna dan), a nechcem aby auto bolo majetkom firmy, ze tak musi byt a ja este mam tomuto statu platit dan z prijmu pri predaji auta.nema to logiku.ak bolo kupene z pozicanych sukromnych penazi a napisane na firmu. okrem toho, firma sa predsa nebude predavat aj s autom.tu nepojde o fyzicky predaj auta ale len o prepis z firmy na FO.teda sam na seba.
a je majetkom firmy nieco, co sa nebude odpisovat a nie je kupene z firemnych penazi?pokial viem, tak majetok si firma vzdy odpisuje z dani...toto nie je ten pripad.
co znamena zaradeny do obchdoneho majetku- myslim tym, moze byt do obch.majetku zaratane nieco co sa nekupilo z firemnych penazi, ale len pozicanych a nieco co sa nebude firmou odpisovat z dani?
tu som nasiel nieco o predaji auta, tam stoji, ak sa auto preda pocas odpisovania, co ja robit nebudem...

Predaj motorového vozidla právnickou osobou

ide o motorové vozidlo zaradené v majetku právnickej osoby, t. j. firemný automobil,
príjem z predaja motorového vozidla je zdaniteľným príjmom,
ak sa automobil predá v priebehu odpisovania, jeho daňová zostatková cena je rozdiel medzi vstupnou cenou a celkovou výškou uplatnených daňových odpisov,
zostatková cena automobilu pri jeho vyradení predajom je daňovým výdavkom v plnej výške (§ 19 ods. 3 písm. b) zákona o dani z príjmov).
a nasiel som aj toto:
Aj pre automobil, ktorý bol zaradený do obchodného majetku do piatich rokov od jeho vyradenia v dôsledku preradenia do osobného majetku (§ 9 ods. 1 písm. d) zákona o dani z príjmov) platí, že príjem z predaja automobilu zaradeného do obchodného majetku nie je oslobodený od dane. Ak podnikateľ preradí automobil z obchodného majetku do osobného používania, vyradenie sa premietne len v účtovníctve a táto skutočnosť nemá vplyv na základ dane.
marjankaj
31.12.13,09:54
A na koho je vystavená faktúra za kúpu toho auta? Kto je uvedený ako vlastník v technickom preukaze? Prečo si sa nepýtal predtým, ako si to auto kúpil?
cocker.ba
31.12.13,10:53
tato otazka je nelogicka - je to v prvej vete mojej otazky.mna zaujima jedno jedine- ci auto ktore bolo kupene z sukromnych penazi FO de facto pozicanych firme a ktore sa nebude odpisovat z dani a neplati sa za neho cestna dan ani sa neodratava benzin, ci musi byt majetkom firmy.je jedno na koho je auto pisane. kazda firma si majetok predsa odratava z dani a kupuje si ho ZA FIREMNE peniaze.a otazky preco som sa nepytal...su uplne od veci. leboked som kupoval auto tento drbnuty stat este vtedy nic nehovoril o nejakych licenciach pre sro...preto.sro so zameranim na sluzby nema sancu prezit.
marjankaj
31.12.13,11:00
Celé tvoje uvažovanie je nelogické. A to sa ešte vyjadrujem mierne.
Ak požičiaš susedovi peniaze a ten si kúpi za ne auto, tak čo myslíš? Komu to auto patrí?
avalik
31.12.13,11:12
akonahle peniaze prisli na ucet firmy, tak uz nie su sukromne peniaze ... auto kupila firma, majitelom auta sa stala firma. Kam si zauctoval vydavok z firemneho bankoveho uctu, predmet kupy, registracne poplatky?
cocker.ba
31.12.13,12:08
otazka komu patria pozicane peniaze za ktore bolo kupene auto...moja logika vravi, ze ak niekomu poziciam peniaze, tak su stale moje az kym mi ich dotycny nesplati...a otazka je, dokedy bude susedovi patrit to auto podla zmluvy o pozicke, ked peniaze nevrati...a dalsia otazka je, ze ak sused je s.r.o ale neodpisuje auto z dani, neplati cest. dan, nepouziva ho teda na podnikanie, tak ci to auto MUSI byt v majetku firmy...bavime sa nie o obc. zakonniku ale danovych zakonoch.tu nejde o moje uvazovanie ale o hole fakty.