Acharia
29.12.13,15:22
Jeden z mojich bratov, má dlhy a bojíme sa toho aby nám jeho exekútory nesiahli na majetok keď niečo zdedí a má v našom rodinnom dome ešte aj sídlo svojej sročky. Ako by sa dalo spraviť pri dedičstve žeby on sa zriekol svojho podielu alebo ho preniesol na niekoho z dedičov. Chcel by som poradiť akoby sa to dalo spraviť aby jeho dlhy neohrozovali náš dom, aby neprišli jeho exekútory. Tieto dlhy sme zistili len na sociálnej a zdravotnej pistovni, ale kedže nepovie pravdu bojíme sa že dlhov má omnoho viac...dakujem za odpoved
Nechceme prísť o náš dom len skrz mojho brata
ivka70
29.12.13,14:52
Ak je dom vas, nemoze nan nikto siahnut kvoli bratovym dlhom.

Ale asi dom vas nie je, kedze miesas dokopy dedicstvo po otcovi, surodencov a pod.
Tazke najskor upresni fakty, kto je majitelom domu, v akom podiele a potom sa da aj odpovedat.
Acharia
29.12.13,15:12
Dala som vám tam fakty ,,,,, vdaka za odpoved aj tak dala som dalsiu otázku v skratke akoby sa táto nehnutelnost dala osetrit pred tým aby jeho brat nemal na nu nárok alebo aby šlo o vdedenie a jeho dlhy by nemali na to žiadny dosah,,,,,
a_je_to
29.12.13,20:18
O predaji spoločnej nehnuteľnosti nemôže rozhodnúť žiadny exekútor. Na exekúciu spoločnej nehnuteľnej veci musí byť vykonateľné rozhodnutie súdu podľa § 189 exekučného poriadku , o rozdelení nehnuteľnosti. To exekútor vymáhajúci dlh sociálnej poisťovne z 1/4 domu ťažko od súdu dostane. Až tak ďaleho zase ani sociálne poisťovne ani ich exekútori nejdú.
LukyKs
29.12.13,20:51
Ak otec zomrel a nebolo ešte dedičské konanie, možu sa dediči dohodnúť , že zdedí dom iba jeden, alebo iba niektorí a "nedediaci budú vyplatení.
Ak je brat bezdetný može sa na dedičskom zriecť dedičstva (a nebude uňho exekútor hľadať peniaze za jeho dedičský podiel)

Ak dedičské už bolo, asi je brat už podielovým spoluvlastníkom
a mohol by vám svol podiel predať a peniaze dať exekútorovi