evca
23.03.06,20:53
V roku 2005 sme predali chalupu a nakolko bola sklaudovana len v roku 2004, musime podat DP.Prijem z predaja si chceme ponižiť o naše výdavky spojené s jej výstavbou.Kedze bola v bezpodielovom spoluvlastnictve manzelov, musim prijem aj vydaj rozelit.Otazka je či to musim rozdelit 50:50? Pretoze z hladiska optimalizacie dane by sa mi hodil iny pomer ale neviem ci si to mozem dovolit. Pomože mi niekto? Dakujem
KEJKA
23.03.06,23:52
bezpodielové vlastníctvo = 50 na 50
odpočítať môžeš len preukázané výdavky. Na vlastnú prácu sa neprihliada.
Iný pomer zrejme možný nie je, museli by ste mať inak riešené vlastnícke vzťahy.
renča1
24.03.06,04:57
dá sa určiť aj iným pomerom:
podľa § 4 ods.8 ZDP príjmy uvedené v §6 ods.3,§ 7, § 8 ktoré plynú manželom z ich bezpod.spoluvlastníctva, sa zahrňajú do základu dane v rovnakom pomere u každého z nich, ak sa nedohodnú inak, v tom istom pomere sa zahrňajú do základu dane výdavky vynaložené na dosiah., zabezpečenie alebo udržanie týchto príjmov.

Môžu sa dohodnúť v akom pomere budú si deliť príjmy. Príjem si môže priznať aj len jeden z manželov.:)
KEJKA
24.03.06,22:54
ďakujem , nevedela som. Teda vedela som, že priznať môže len jeden z manželov, ale že si to môžu dohodnúť ako sa im to hodí.... dobré je vedieť.
Dúfam, že som evcu nepoplietla.
michelle84
24.01.08,13:57
Prosím Vás, zahŕňa sa príjem za predaj chalupy do zdaniteľného príjmu. Je to potrebné dodaniť v daňovom priznaní?
Pepa
24.01.08,14:01
Prosím Vás, zahŕňa sa príjem za predaj chalupy do zdaniteľného príjmu. Je to potrebné dodaniť v daňovom priznaní?
Ak sa nejedná o oslobodený príjem, "zisk" z predaja zdaniť.
michelle84
25.01.08,09:11
Ako zistím, či ide o oslobodený príjem alebo nie? V roku 2007 získala dedením a darovaním chalupu, ktorú hneď aj v roku 2007 predala, keď už bola na liste vlastníctva napísaná len ona.
JAJA11
25.01.08,09:13
Ako zistím, či ide o oslobodený príjem alebo nie? V roku 2007 získala dedením a darovaním chalupu, ktorú hneď aj v roku 2007 predala, keď už bola na liste vlastníctva napísaná len ona.

Dôležité je po kom dedila a od koho to mala darované.:rolleyes:
michelle84
25.01.08,09:16
Dôležité je po kom dedila a od koho to mala darované.:rolleyes:


Polku zdedila po smrti otca a druhu polku darovanim od tety svojho otca.
JAJA11
25.01.08,09:28
Polku zdedila po smrti otca a druhu polku darovanim od tety svojho otca.

Časť po otcovi je oslobodená od dane, neviem ako je to pri dedení v nepriamom rade, teda po tete. Snáď sa tu nájde niekto, kto je zbehlejší. :confused:
michelle84
25.01.08,09:50
Časť po otcovi je oslobodená od dane, neviem ako je to pri dedení v nepriamom rade, teda po tete. Snáď sa tu nájde niekto, kto je zbehlejší. :confused:

Tá druhá polka bola darovaná
Pepa
25.01.08,10:42
Zdedená časť po otcovi je oslobodená v prípade vlastníctva min. 5 rokov /doba vlastníctva poručiteľa aj dediča sa zráta/ a za predpokladu, že chalupa nebola v obchodnom majetku. Príjem z predaja darovanej časti podlieha dani z príjmu.
michelle84
25.01.08,10:55
Zdedená časť po otcovi je oslobodená v prípade vlastníctva min. 5 rokov /doba vlastníctva poručiteľa aj dediča sa zráta/ a za predpokladu, že chalupa nebola v obchodnom majetku. Príjem z predaja darovanej časti podlieha dani z príjmu.


Ďakujem veľmi pekne za odpoveď. Tým pádom si musí podať sama daňové priznanie typu B, však?