Tomaseus
30.12.13,17:42
Potrebujem serioznu radu. Tohto casu (leto 2013) sa stari rodicia - obaja zijuci (babka 71 a dedko 73) rozhodli ze nehnutelnost (3 izb. byt) po smrti jedneho z nich prejde nehnutelnost na pozostaleho. Po smrti pozostaleho by mala nehnutelnost prejst na vnuka, nie na dceru. Pisem to dost jednoducho pretoze tuto informaciu mam potvrdenu z doverneho zdroja, bolo mi to tak vysvetlene. Nakolko vztahy ich dcery, boli za poslednych 5 rokov zle, rozhodli sa ze nehnutelnost po ich smrti nadobudne vnuk teda ja. Jedinu potvrdenu informaciu mam, ze v tom case moja babicka potrebovala 180eur na kolok a nejake vybavenie, ktora mne bola neznama o co vlastne ide. Viem ze to vybavovali obaja. Viem ze v tom case bola osobne za notarom.

Pytam sa, je to Testament? Pokial sa stari rodicia rozhodli o Testament, ja som nic nepodpisoval, mna nikto nevyzval. Ak takyto dokument existuje, nemam odvahu hladat v byte starych rodicov dokument ktory o tejto veci rozhoduje, pytam sa, ako si viem overit ci takyto Testament existuje? Ako si viem overit ci takyto dokument prepisu nehnutelnosti pojde na vnuka a nie na dceru? Je nejaky register alebo archiv Testamentov?

Tuto informaciu vsak nemozem overit priamo u starych rodicov, je to citliva informacia.

Ak to nie je Testament, pod cim to mam hladat? Co to vlastne je?
Bolo mi to vysvetlene tak, ze ak dojde k dedickemu konaniu, budem ja vyzvany automaticky. Cize nejaky urad ma musi vyzvat. Ako si to ja viem overit bez toho, aby oni o niecom vedeli? Existuje legalna cesta? Ako si to viem overit, ked nemam ziaden dokument v ruke a viem sa jedine preukazat obcianskym preukazom? Dakujem za odpoved.
pepsikova
30.12.13,17:34
..pokiaľ zomrie jeden zo starkých, tak majetok prechádza na manžela,či manželku...a tá sa potom rozhodne, čo sa stane ďalej,ale pokiaľ sa obaja dohodli a rozhodli,že majetok zostane vnukovi a dali to u notára podľa vlastného rozhodnutia potvrdiť, tak po smrti jedného z nich bude dedičské konanie,kde sa dozviete,čo a ako a po smrti oboch notár vyzve vnuka-lebo má jeho adresu od starých rodičov...vnuk je dedič z testamentu..inak zo zákona je dedičom v prvom rade dcéra,vnuk je až dedič v druhom rade (pokiaľ by nežila dcéra,tak jej syn)...testament upravuje, čo a ako sa má urobiť podla vôle starých rodičov a ty sa neboj, žeby si o niečo prišiel,skôr sa venuj starkým, kým ich máš,tvoju lásku potrebujú viac, ako myslíš..nehladaj nič!..samo ťa nájde:)
...ešte dodám, že pokiaľ vzťahy medzi starkými a dcérou neboli dobré,podľa všetkého ju vydedili a majetok pripadne vnukovi-ale to tiež museli doložiť argumentami, ktoré zapísali u notára,vydediť nie je len tak halabala!..ak by náhodou dcéra nebola vydedená,je dedičom zo zákona,čiže nejaká čiastka by jej náležala, ale keďže je tu testament, ten upravuje, ako sa má z majetkom naložiť...
...a ešte-testament je vôľa starkých!..ty s ním teraz nemáš nič spoločné!..a preto ťa kontaktovať budú až po ich smrti...
Tomaseus
30.12.13,17:41
To ja vsetkemu rozumiem, mna zaujima ten dokument cierne na bielom kde ho mozem najst, overit si to? Dalej ma zaujima ci je tento dokument mozne za zivota oboch alebo len jedneho z nich mozne stornovat, totiz matka ma ovplyvnovaciu silu na starkych. Prosim odpiste mi na to co sa pytam.
Ice dive
30.12.13,17:41
no dieťa je neopomenuteľný dedič, t.j. ak zomrie jeden zo starkých tak dedí dcéra a druhý žijúci starký... t.j. závet ktorý by pojednával o tom čo píšeš by bol neplatný... nakoľko pokiaľ dcéra nie je legálne vydedená tak toto ako píšeš legálne nie je možné...
ivka70
30.12.13,17:45
Aj keby existoval testament a bol ulozeny u notara, aj keby si v nom bol jedinym, komu nieco odkazali, nemas narok ho vidiet predtym ak osa bude prejednavat. Jednoducho, ak stari rodicia chcu, povedia ti, co urobili, inak sa to dozvies (ak si v testamente) az po ich smrti.
Tomaseus
30.12.13,17:46
ako to mam zistit ci pojem vydedena je spravne? starki este maju podiel v rodicovskom dome a 98 rocna matka jedneho z nich este zije, ona z rodicovskeho domu ma percenta ale z bytu nie. ako sa mozem dostat k dokumentu?
Tomaseus
30.12.13,17:50
zaujimave co si mi teraz napisala, toto sa ma teraz dost dotklo... :( vobec ma to nepotesilo, preco je to tak?
kopretinka
30.12.13,17:54
ty nerozumieš po slovensky???ty si nemáš čo overovať.Ty môžeš akurát tak čakať na ich smrť.
kopretinka
30.12.13,17:56
N I J A K O ! ! !
kopretinka
30.12.13,17:57
lebo zákon.
Ice dive
30.12.13,17:58
ako ti už píšu ak existuje testament tak sa o ňom dozvieš až pri prejednávaní, pričom každý jeden so starkých musí mať spísaný testament, hromadný neexistuje... a aj keby si bol ešte je tu tá vec že deti sú neopomenuteľný dediči... či je vydedená správne zistíš až si prečítaš v občianskom zákonníku kedy možno vydediť... a ak by aj bola vydedená tak sa jej to určite páčiť nebude t.j. môže ešte namietať neplatnosť testamentu ak taký existuje... takže fakt sa tým netreba zaťažovať radšej sa spoľahni sám na seba...
pepsikova
30.12.13,18:05
..preto, lebo oni majú právo so svojím majetkom urobiť, čo chcú oni a nemusia sa nikomu spovedať, prečo tak urobili...a možno čakajú na vhodnú chvíľu, aby ti povedali, ako zmýšlajú-len ty si nedočkavý...a možno práve teraz nemajú voči tebe tolko dôvery, aby to niečo oznamovali..
pepsikova
30.12.13,18:06
..daj si do google "vydedenie" a hned si v obraze!..ale čo uviedli starkí, sa tu nedozvieš!..
Tomaseus
30.12.13,18:07
pod akym paragrafom mam najst ten zakon?
Anik
30.12.13,18:08
Tomaseus Ty musíš mať svoju mamku veľmi rád. Je mi smutno z toho, keď rodičia za celý život nie sú ochotní pomôcť ničím svojim vlastným deťom potom idú prenechať majetok svojim obľúbeným vnukom, ktorí len čakajú na ich smrť.
kopretinka
30.12.13,18:09
budem teraz sprostá...ale nechceš náhodou popohnať dedkovcov nejako do hrobu??? žeby si sa konečne dozvedel,ako na tom si???? ty vole,toto je už sila....ja na ich mieste by som venovala majetok charite,mať takéhoto vnuka....
lujza.j
30.12.13,18:09
aj keby bol spísaný testament tak ako by si si ty želal....môže byť ešte yx krát zmenený a to čo platí dnes sa môže dalším-čerstvým závetom zmeniť!takže neviem čo vyšiluješ....
Kvaka
30.12.13,18:11
Pepsi, píšeš dobre o vzťahoch, akurát aj dcéra by bola dedičom zo zákona z polovice bytu rovnakým dielom, ako pozostalý manžel/ka. Predpokladám, že byt je v bsm. Testamentom ju mohli vydediť, ale to nevieme.
Kvaka
30.12.13,18:14
Tomaseus, teba by som nechcela za vnuka, tvoja starká má iba o pár viac, ako ja, no až sa mi vlasy zježili. Keby som toto zistila ako babka, asi by som bola z takého vnuka nešťastná.
buchač
30.12.13,18:15
Tomaseus (Dnes 19:50) zaujimave co si mi teraz napisala, toto sa ma teraz dost dotklo... vobec ma to nepotesilo, preco je to tak?
Vzhľadom k napísanému a spomenutým argumentom mojich ctených kolegov si dovoľujem vo všetkej počestnosti a slušnosti - bez nejakej osobnej zášte povedať snáď len jediné .
Ak si nepochopil z napísaných príspevkov to jediné , že nemáš nárok na dedičstvo , tak si proste ( jednoducho povedané ) za toho debila ...

To hľadanie testamentu mi pripadá ako vyslovená chamtivosť a takéto skukotkočnosti sa ma proste dotýkajú - netešia ma ...

...a prečo je to tak ? ...pýtaš sa ???
Lebo poniektorí sú za tých juchov ....

Capisci ???
kopretinka
30.12.13,18:17
kopírujem ako prevenciu proti zmazaniu,vieme svoje...
Potrebujem serioznu radu. Tohto casu (leto 2013) sa stari rodicia - obaja zijuci (babka 71 a dedko 73) rozhodli ze nehnutelnost (3 izb. byt) po smrti jedneho z nich prejde nehnutelnost na pozostaleho. Po smrti pozostaleho by mala nehnutelnost prejst na vnuka, nie na dceru. Pisem to dost jednoducho pretoze tuto informaciu mam potvrdenu z doverneho zdroja, bolo mi to tak vysvetlene. Nakolko vztahy ich dcery, boli za poslednych 5 rokov zle, rozhodli sa ze nehnutelnost po ich smrti nadobudne vnuk teda ja. Jedinu potvrdenu informaciu mam, ze v tom case moja babicka potrebovala 180eur na kolok a nejake vybavenie, ktora mne bola neznama o co vlastne ide. Viem ze to vybavovali obaja. Viem ze v tom case bola osobne za notarom.

Pytam sa, je to Testament? Pokial sa stari rodicia rozhodli o Testament, ja som nic nepodpisoval, mna nikto nevyzval. Ak takyto dokument existuje, nemam odvahu hladat v byte starych rodicov dokument ktory o tejto veci rozhoduje, pytam sa, ako si viem overit ci takyto Testament existuje? Ako si viem overit ci takyto dokument prepisu nehnutelnosti pojde na vnuka a nie na dceru? Je nejaky register alebo archiv Testamentov?

Tuto informaciu vsak nemozem overit priamo u starych rodicov, je to citliva informacia.

Ak to nie je Testament, pod cim to mam hladat? Co to vlastne je?
Bolo mi to vysvetlene tak, ze ak dojde k dedickemu konaniu, budem ja vyzvany automaticky. Cize nejaky urad ma musi vyzvat. Ako si to ja viem overit bez toho, aby oni o niecom vedeli? Existuje legalna cesta? Ako si to viem overit, ked nemam ziaden dokument v ruke a viem sa jedine preukazat obcianskym preukazom? Dakujem za odpoved.
Naposledy upravil Tomaseus : Dnes at 18:49


budem teraz sprostá...ale nechceš náhodou popohnať dedkovcov nejako do hrobu??? žeby si sa konečne dozvedel,ako na tom si???? ty vole,toto je už sila....ja na ich mieste by som venovala majetok charite,mať takéhoto vnuka....
ivka70
30.12.13,18:30
Preco by sa ta to malo dotknut? Je to ich rozhodnutie, ktore sa tyka nakladania s ich majetkom po ich smrti ...preto nema nikto okrem nich pravo vediet, co tam napisali.
daary
30.12.13,18:34
Myslím, že aj testament je napadnuteľný, vtedy vraj osoba (dcéra), ktorá by mala normálne dediť a nebude s testamentom súhlasiť, môže sa dožiadať čo by jej prináležalo, ALE už len polovicu z toho by dostala. Iné je ak spísali DAROVACIU zmluvu pre teba. Ak sa mýlim - opravte ma.
marjankaj
30.12.13,18:53
No snáď nie sú až tak dementní.
buchač
30.12.13,19:30
" ...Tuto informaciu vsak nemozem overit priamo u starych rodicov, je to citliva informacia...."

Kua , že aký citlivý ....jeden by aj plakal ....
misoft
30.12.13,20:43
Tomaseus - už mnohí ti tu naznačili - je to úradný dokument osobnej povahy, ktorý sa zverejňuje jedine po úmrti poručiteľa. Stornovať sa testament ako taký nedá, dá sa jedine zmeniť (každá neskoršia zmena/verzia testamentu) automaticky ruší predchádzajúcu verziu. A zmenu môže vykonať opäť len poručiteľ, nik iný na to vplyv nemá. Je to prejav ich vôle, ako sa má naložiť z ich hnuteľným, nehnuteľným majetkom, prípadne i s telom(i také sú niekedy testamenty).

Nik iný totiž do dedičského konania, dokonca ani notár, alebo advokát, u ktorého je testament uložený, nepozná obsah - on len kontroluje formálnu stránku a toto overuje podpisom.

Tu je teda odpoveď - nenájdeš (jedine môžeš zistiť, že existuje - ale tiež to nie je pravidlom), nedá sa inou osobou zmeniť (jedine sa dá napadnúť pri dedičskom konaní).
Mária27
30.12.13,21:01
dar by musel darca prijať
Mária27
30.12.13,21:51
Mali by to byť závety s ustanovením dediča (druhého manžela) a náhradného dediča (teba) a obsahujúce aj listiny o vydedení (dcéry).

Od roku 2003 vedie centrálny register závetov a listín o vydedení Notárska komora. Notár po spísaní listiny si ju nechá u seba a nahlasuje do Centrálneho registra závetov - nevyhlásených . Za života poručiteľa sa informácia dáva len jemu, resp. závetcovi - ktorý závet ako splnomocnenec doručil. Po smrti poručiteľa sa lustruje v registri a oznamuje súdu, kde je listina uložená - pri dedičkom konaní sa preradí do registra vyhlásených závetov.

Závet možno kedykoľvek za života poručiteľa odvolať alebo nahradiť novým.

http://www.notar.sk/%C3%9Avod/Not%C3%A1rskecentr%C3%A1lneregistre.aspx
http://www.notar.sk/Not%C3%A1rskakomora/Legislat%C3%ADva/Z%C3%A1kononot%C3%A1rochanot%C3%A1rskej%C4%8Dinnos ti.aspx
http://www.notar.sk/Not%C3%A1rskakomora/Legislat%C3%ADva/Vyhl%C3%A1%C5%A1kaoodmen%C3%A1chan%C3%A1hrad%C3%A1 chnot%C3%A1rov.aspx
korela
30.12.13,21:55
Z praxe poznám prípad, že v testamente bolo vydedenie jedného dieťaťa, aj bol uvedený dôvod, nestačil. Iba to dieťa prišlo o nejaký nepodstatný podiel.
Mária27
30.12.13,23:26
smoliar - zbabral aj tú poslednú vec
misoft
31.12.13,09:12
Tomaseus - rada! TY nezisťuj nič - je to ICH vôľa, ICH rozhodnutie. A tebe to na nos vešať nemusia. K dokumentu sa nedostaneš - vieš, tvoje otázky naznačujú len jedno - pachtíš sa po majetku, trasieš sa, len aby si si uchmatol čo najviac.

Môj názor - je mi z teba na zvracanie!!!!
marjankaj
31.12.13,10:03
Tomaseus, to či je vydedenie alebo nie, zistíš až pri dedičskom konaní. Teda ak ťa tam prizvú. Ty zatiaľ nie si oprávnený dedič, iba ak by si zniesol zo sveta svoju matku. Tvoje úvahy presahujú rámec dobrých mravov.
Oliwa
02.01.14,12:10
Pýtal si serióznu radu - dostal si a nie jednu. No prehliadaš ich ako družstevné lány a hudieš si stále svoje... My naozaj nevieme, čo a kde Tvoji starkí spísali a uložili. Téma je de facto v rozpore s etiketou porady, ale etika Tebe evidentne nič nehovorí... Síce píšeš, že sa jedná o veľmi citlivú informáciu a preto sa to starkých nemôžeš spýtať, no vzápätí sa cítiš dotknutý, ak Ti napíšu, že nemáš žiadne morálne a zatiaľ ani dedičské právo krúžiť nad ich majetkom ako sup... No sorry, ale to je trošku silná káva...
Mimochodom, ak Tvoj nick súvisí s Tvojím menom, si vskutku ako neveriaci Tomáš - "Neuverím, pokiaľ neuvidím!"... A ak by si aj uvidel, čo potom?

Čo urobíš, ak zistíš, že:
a/ si potencionálnym dedičom 3-izbového bytu žijúcich starých rodičov ?
b/ nie si potencionálnym dedičom 3-izbového bytu žijúcich starých rodičov ?

Chtiac-nechtiac sa natískajú aj mnohé ďalšie:
Ako toto zistenie ovplyvní Tvoj život a Tvoj vzťah k nim?
Ako toto zistenie ovplyvní Tvoj život a Tvoj vzťah k ich bytu?
Tvoja mama je ich jediná dcéra?
Ty si ich jediný vnuk?

Netuším, koľko máš rokov, tipujem cca 20, max 30, plus že si asi potrebuješ vyriešiť bytovú otázku alebo sa dostať nejako k peniazom. No ak žije matka jedného z Tvojich starých rodičov, ktorá má krásnych 98, máte zrejme v rodine tuhý korienok a tak sa zrejme ešte načakááááááš.....! A možnože aj celkom zbytočne... Spoliehaj sa radšej na vlastné sily - najistejšia ruka, ktorá Ti pomôže, je na konci Tvojho ramena...

Tvojim starým rodičom želám, aby si podľa možností užili spolu pri plnom fyzickom i duševnom zdraví ešte nejakých tých 20 rôčkov... Genetické predpoklady na to majú. Alebo im zaželať, aby Ťa pristihli, ako im snoríš po šuflíkoch a zmenili závet /ak nejaký vôbec existuje/ v Tvoje neprospech?
A čo zaželať Tebe? Žeby raz takého vnuka, ako si Ty....?

O túto radu si nestál, no nedá mi to: váž si svojich starých rodičov i prastarú mamu, kým ich ešte máš. Nie každý na svete má také šťastie, že má rodinu /si predstav, že by si bol "domovák"/, a že má žijúcich starých rodičov. Lebo oni tu raz určite nebudú, ale 3-izbové byty, tie boli, sú a budú stále...
Mimochodom, kde berieš istotu, že ich prežiješ? Nie si predsa riaditeľom zemegule... Trebárs včerajšie TN: Poľsko - arogantný 20 r. somár s 2 promile alkoholu v krvi vletel autom na pešiu zónu a zabil 6 ľudí - policajta, jeho manželku, dieťa a 3 ich známych na prechádzke...

Želám Tebe i Tvojim blízkym šťastný a pokojný nový rok, plný vzájomnej dôvery a porozumenia...

PS: Existuje jedno staré slovenské príslovie: Dočkaj času, jak husa klasu...