eterna
23.03.06,20:19
PROSIM O RADU
NEZISKOVA ORGANIZACIA POSKYTUJUCA VEREJNO PROSPESNE PRACE
DOSTALA DOTACIU Z URADU PRACE.Z DOTACII PLATI ZAMESTNANCOVI MZDU A ODVODY DO FONDOV.AKO ZAUCTOVAT DOTACIU A ODVODY AKO PRIJEM NEZDANITELNY A ODVODY NEDANOVY VYDAVOK VDAKA VAM
alena
24.03.06,09:34
v PU treba každú dotáciu viesť buď na podsúvahových účtoch alebo na strediskách, akciách, podľa toho v akom programe pracuješ. Je to súčasťou hospodárskeho výsledku, len pri vypĺňaní DP sa príjmy, ktoré nie sú predmetom dane uvádzajú na r. 210 a výdavky na r. 130
eterna
24.03.06,13:41
ahoh alenka dakujem
ale ja uctujem v jednoduchom uctovnictve
Adria.ma
25.09.06,05:21
Ja som účtovala dotáciu ako príjem zdaniteľný a mzdový náklad - refundovaný som účtovala ako výdaj ovplyvňujúci základ dane. Pri konci roka som nemala tento príjem vykrytý - plne zdokladovaný a tak som tento príjem zaúčtovala na priebežné položky do plusu. V ďalšom roku pri úhrade mzdy som tento príjem postavila do mínusu v pribežných položkách a do plusu v príjmoch zdaniteľných - to všetko interným dokladom, ktorým sa dokladuje účelové použitie dotácie. (To používam hlavne pri účelových dotáciách na kúpu zariadenia...)
Počula som však aj o tom, že tieto príjmy z dotácií účtujú ako neovplyvňujúce základ dane, ale v tom prípade si musia viesť podrobnú evidenciu k použitiu dotácie a všetky "náklady", ktoré touto dotáciou vykryjú musia dať do výdavov, ktoré neovplyvňujú základ dane.
Vyber si spôsob účtovania, zatiaľ mi nikto nevyvrátil ani jeden ani druhý.Ja používam prvý spôsob, pričom ho časovo i vecne rozlišujem.

Skús si dôkladne prečítať zákon o dani z príjmov, tam podľa mňa nájdeš odpoveď celkom jasne.

Môžem sa ja mýliť, vždy maj svoj názor, ktorý si obhájiš!
victoria
11.10.06,08:45
Ja uctujem dotacie ako prijem neovplyvnujuci zaklad dane, s tym ze na kazdu dotaciu alebo grant si vytvorim nove stredisko s nazvom akcie alebo grantu a taktiez vydavky, ktore sa vykryvaju z tychto dotacii uctujem ako neovplyvnujuce zaklad dane s tym, ze ich zaradim pod to konkretne stredisko, ku ktoremu patria v ramci grantu alebo dotacie. Potom ked si dam vyfiltrovat vydavky a prijmy podla stredisk vidim ako na ktorom stredisku - grante vyzeram co sa tyka vyuctovania.