mondes
30.12.13,20:16
Ahojte, už som tu riešila sklad, ale ešte stále neviem, ako ďalej, tak Vás prosím o pomoc. Prevádzkovateľ svadobného salónu požičiava svadobné a spoločenské šaty. K tomu predáva rôzne doplnky, napr. spony do vlasov, korzety, pánske košele a pod. Teda šaty účtujem ako materiál (šaty sa prešívajú, skracujú at´d) a svadobné doplnky účtujem ako tovar. 1. Je potrebné viesť skladovú evidenciu, alebo stačí inventúra zásob k 31.12.? 2. A na uzávierke z registr. pokladne je uvedená len celková tržba, tak ako zistím, koľko čoho sa predalo? 3. Teraz k 31.12. by som im chcela pomôcť s inventúrou, avšak neviem, ako postupovať. Stačí tak, že napíšem na papier napr. šaty spoločenské toľko a toľko kusov po x Eur? V akých cenách sa robí inventúra?Keďže sklad sa robí v obstarávacej cene, tak aj nventúra by mal byť v tejto cene, však? (Znám účtovníčka mi tvrdila, že v predajnej) Ak sú ešte nejaké šaty z minulých rokov, tak ako zistím ich obst. cenu? To sa musím hrabať v dokladoch z roku, kedy boli obstarané? Musí byť uvedený aj dodávateľ tovaru? A napr. spony do vlasov stačí ak ich sčítam všetky naraz, alebo je potrebné nejako deliť podľa druhu, alebo podľa toho, od akého dodávateľa sú?

Prosím Vás pekne, pomôžte mi s tým, ak máte skúsenosť. Sklad ani inventúra nebola robená od začiatku prevádzkovania, vtedy bola iná účtovníčka, ale teraz to chcem dať do poriadku, len neviem, odkiaľ sa "odpichnúť". Srdečná vďaka všetkým.
avalik
30.12.13,19:43
inventarizácia - pozri § 29 a nasl. v zákone o účtovníctve
Dáša_
30.12.13,20:16
inventúra by mala byť v nákupných cenách a mala by sa robiť pravidelne, takisto ako aj skladová evidencia by sa mala viesť priebežne, aby sa mohol stav inventury porovnať s evidenčným stavom na sklade.
A možno to niekedy aj daniari kontrolujú. osobne som sa ešte s takou kontrolou nestretla, ale nemôžem nikomu povedať, aby skladovú evidenciu nerobil
mondes
31.12.13,11:09
Ďakujem a stačí ak v inventúre bue, že napr. pánske košele x ks po x Eur, šaty spoločenské x ks po x Eur, svadobné poháre x ks po x Eur at´d., alebo sa to musí nejak členiť podľa druhu a dodávateľov? Vďaka.
IvetaH
31.12.13,12:27
Už som účtovala pokuty za NEVEDENIE skladovej evidencie. Tak v každom prípade doporučujem aspoň nejaký excelovský súbor.