gardenia
30.12.13,22:35
Prosím o radu - ako vypočítam do DP z nehnuteľností vlastnícky podiel v metroch štvorcových 4/771 - jedná sa o garážové státie, ďakujem.
Kvaka
30.12.13,22:04
Na zmluve o prevode vlastníctva by mal byť údaj o celkovej výmere plochy na garážové státie. Ak nie je, tak na LV sa pozri, koľko je to spolu v m2. Napríklad celková plocha garážových miest je 2000m2, tvoj podiel je 4/771, tak tvoja plocha predstavuje 2000/771x4=10,38m2.
LukyKs
31.12.13,06:40
Pracoval som s takými 15-25 LV / možno so 100 parcelami

ale také špeciálne delenie, že " X / 771 " som ešte nestretol :D:D
Kvaka
31.12.13,09:13
Možno si to pomýlila s podielom na spoločných častiach domu, ktorý prislúcha garážovému státiu?
Ice dive
31.12.13,09:35
no tak toto zaujíma aj mňa, nakoľko som kupoval byt aj s garážovým státim a v zmluve mám, že s kúpou bytu si kupujem aj právo doživotného užívania parkovania v garáži v pomere 1/50tina čo zodpovedá užívaniu parkovacieho miesta xy vo výmere 12 m2... avšak čo sa týka platenia za užívanie garáže platím z 1/50 podlahovej plochy t.j. 25 m2 -lebo vraj som si kúpil 1/50tinu garáže... za čo teda platiť? za 12 alebo za 25 m2? síce na LV mám to miesto zapísané, ale mám len právo doživotne ho užívať nevlastním ho...takže ako???
Kvaka
31.12.13,10:17
Gardenia to potrebuje na vyplnenie DP k dani z nehnuteľnosti, kde musí uviesť plochu nebytových priestorov. Má tému http://www.porada.sk/t230908-ako-spravne-vytlacit-vypis-z-katastra-k-dp-z-nehnutelnosti.html, kde som jej pripla tento odkaz Zdroj tu:http://www.podnikajte.sk/dane-a-ucto...sti-2013.xhtml. Tam si pozri viac.
Ice dive
31.12.13,10:58
Vďaka:-))) naštudujem:-)
gardenia
01.01.14,17:24
Dobrý večer, ďakujem všetkým za príspevky, no aj tak som z toho jeleň - možno keď ešte napíšem viac - citujem zo zmluvy Čl.I., bod 1/:
"Predávajúci je výlučným vlastníkom nehnuteľností zapísaných na LV č. xxx v kat.úz. xxxxxxx, vedenom Správou katastra xxxxx, a to aj spoluvlastníckeho podielu na nebytovom priestore garáží, označenom ako priestor č. 2-1, ktorý sa nachádza v suteréne, na I.podzem. podl. vo vchode ............... Nebytový priestor má celkovú podlahovú plochu 4 873,68 m2 a jeho podiel na spoločných častiach, zariadeniach a príslušenstve domu je 487368/1588514-in. Na základe spoluvlastníctva predmetného nebytového priestoru - garáže - je predávajúci užívateľom garážového státia č. xx. Spoluvlastnícky podiel garážového státia č. xx na nebytovom priestore č. 2-1 je 4/771".
Prosím vás, pozrite sa ešte raz na to, ja sa z toho neviem vysomáriť. Zabilo by niekoho, keby do zmluvy jasne napísal, že podiel 4/771 je toľko a toľko m2? Ďakujem ešte raz za ochotu a prajem všetkým pekný novoročný večer.
marjankaj
01.01.14,18:30
Tak skúsim polopatisticky, keďže je pre teba príspevok od Kvaky málo zrozumiteľný.Do kalkulačky naťukaj 4873,68 potom daj : (znak delenia) a 771 a potom x (znak násobenia) a 4 a keď stlačíš = , dostaneš tvoj podiel v metroch štvorcových.
Zabiť by nikoho nezabilo, ale tak to bude uvedené na liste vlastníctva.4/771.
Predpokladám, že tie údaje zo zmluvy súhlasia s údajmi na liste vlastníctva zapísané v katastri.
Kvaka
01.01.14,18:36
Tak, ako som ti napísala, len miesto 2000, čo som dala príklad, daj už známe konkrétne číslo 4873,68.
marjankaj
01.01.14,18:41
Treba si zopakovať počty.
gardenia
01.01.14,19:40
Príspevok od Kvaky je zrozumiteľný, aj som si to takto prepočítala, lenže mi vyšiel výsledok 25 m2 a to mi pripadá absurdné, lebo to garážové miesto je len taký fliačik, kde sa zmestí stredne veľké auto. Nemôže mať 25 m2. No nič, ešte skúsim zajtra zavolať predajcovi, či sa náhodou nezmýlil. Ďakujem vám za váš čas.
luja5
01.01.14,21:28
Odhliadnuc od toho, ako je to v zmluve konkrétne napísané, niekto musí spolu/vlastniť aj tú časť NP=garáže, ktorú netvoria garážové státia. Ide najmä o príjazdové cesty k nim. Kto ich spolu/vlastní? Ako je to napríklad v dome, kde je viac bytov ako parkovacích miest, nie každý mal možnosť získať spolu s bytom aj parkovacie miesto v garáži a nemôže teda tento NP na parkovanie využívať? Mne to vychádza tak, že celú garáž (vrátane príjazdových ciest, prípadne iných spoločných priestorov ako súčasti garáže) spoluvlastnia garážnici a že podiel garážnika na garáži v m2 je preto logicky väčší, ako je len čistá plocha jeho parkovacieho miesta, ktoré d.f. tiež nevlastní ako výlučný vlastník.
Ice dive
02.01.14,07:43
no je to tak ako píše Luja5 ja to mám tiež tak... garážové státie je o výmere 12 m a platiť do fondu musím za 25 lebo som kúpil podiel 1/50tinu garáže čo by som pochopil, že jasné musím platiť aj za tie príjazdové cesty a pod... ale čo ma naozaj prekvapuje, je to, že ak máme 50 parkovacích miest v garáži tak príjazdové cesty sú 650 m a plocha na parkovanie je 600 m pre všetky miesta...
gardenia
02.01.14,14:40
Myslím, že je to tak, ako píše Luja - niekto musí zaplatiť aj tie zvyšné m2. My sme to garážové státie nekúpili spolu s bytom, bolo kúpené neskôr, osobitná zmluva, od inej firmy. V suteréne obytného domu parkujú obyvatelia domu, sú tam GS kúpené ale aj prenajaté. Niekoľko miest je ešte voľných. To GS bolo dosť drahé a preto mi príde divné, že ešte aj daňami sa to predražuje.
GS už dnes nie je luxus, ale nevyhnutnosť, keď nemáte kde zaparkovať. Jedná sa o BA.