Johnny25
31.12.13,00:12
Dobrý deň
V roku 2013 v novembri som si založil živnosť. Nemal som žiadne zdaniteľné príjmy čo sa týka živnosti. Zároveň som zdravotne poistený s titulu študent (štát platí). Musím podať daňové priznanie? Pýtam sa nakoľko som sa dočítal, že ,,Daňovník je však povinný podať daňové priznanie aj vtedy, ak jeho zdaniteľné príjmy uvedenú sumu nepresiahli, ale vykazuje daňovú stratu." (http://www.drsr.sk/drsr/slovak/uvitanie/aktuality/marec/zivnostnik.html#1)

Ja som nedosiahol ani zisk ani stratu čiže 0 € . Mám predsa len nejakú povinnosť voči daňovému úradu? (niesom ani platcom DPH)



Ďakujem za skorú odpoveď
veronikasad
31.12.13,07:07
V súvislosti so založením živnosti si nemal žiadne výdavky ? V akej oblasti podnikáš ? Nemal si ani príjmy zo závislej činnosti (brigády na dohodu), presahujúce 1/2 nezd.časti základu dane ?
Johnny25
31.12.13,13:16
V súvislosti so živnosťou som mal výdavky ale to som si do živnosti nedal nakoľko som nebral bločky. (radšej paušálne výdavky) . Čo sa týka prác na dohodu tak z toho si robím daňové priznanie. Mňa len zaújíma živnosť či ma z titulu živnosti vzniká nejaká povinnosť voči DU.
veronikasad
31.12.13,13:26
Všetky príjmy (z dohody aj zo zamestnania) sa zahrňajú do jedného DP typu B. Tvrdíš, že príjmy zo živnosti si nemal, výdavky si uplatňovať nebudeš, teda stratu nevykážeš. V tomto prípade môžeš podať DP typu A, do ktorého zahrnieš len príjmy z dohody.
KEJKA
01.01.14,23:43
to všetko je pravda, ale aj tak treba rátať s tým, že DU vyzve daňovníka na podanie DPFO typ B.
Antonia Jendrišáková
02.01.14,06:32
Doporučujem Ti podať DP typ B, ktoré sa týka všetkých príjmov. Podčiarknutá veta v Tvojom prísevku znamená, že ak by Ti výdavky presahovali príjmy a dosiahol si stratu - mínusový základ dane - musíš podať DP so stratou vždy.
Braňo
02.01.14,07:25
určite tam boli kolky a nejaké poštovné, takže nula to nie je.
Johnny25
04.01.14,19:59
áno, ale výdavky si nebudem uplatňovať čiže je to teoreticky aj prakticky nula
Johnny25
04.01.14,20:12
vyzve (alebo môže vyzvať správca dane) s tým súhlasím to je dobrý dôvod na podanie ale zaujímalo by ma to ako je to s podaním DP ak ani zdaniteľné príjmi čisto teoreticky nepresiahli tu hranicu cca 1867 € ( aspoň myslím, že taký je limit na rok 2013 kedy netreba podať DP) treba podať aj tak (už viem že budem musieť podať) len ma zaujíma váš názor
Katy a R
04.01.14,20:16
Kedy si povinný podať DP hovorí § 32 zák o DzP. .. ak nedosiahneš tieto príjmy a výdavky si neuplatníš (veď to nie je povinné) - tak nemusíš podať. Ale ak ťa DU potom niekedy v lete vyzve - to už MUSÍŠ !
- samozrejme, ak si mal nejakú brigádu, kde si platil daň - aj by sa oplatilo podať DP dobrovoľne (preplatok vrátia) ;)
KEJKA
04.01.14,20:40
ved som názor napísala......................
sana12
22.02.14,21:13
Ahoj Kejka, tiež riešim tento prípad. Chcem sa len uistiť. Ak zo živnosti SZČO príjem nemala, podať DPFO typ B, alebo typ A?

Predpokladám, že typ B, aby bolo DÚ jasné, že príjmy zo živnosti neboli a taktiež zdravotnej poisťovni, ktorá bude robiť zúčtovanie na základe info z DÚ.
Katy a R
22.02.14,21:21
A čo tak využiť nejakú kolonku v DP A - napr osobitné záznamy daňovníka? (predsalen je to menej papiera;))
sana12
22.02.14,21:26
Ďakujem.
Aj nad tým som uvažovala, ale v daňovom priznaní typu A mi chýba kolonka DIČ.
Katy a R
22.02.14,21:32
to je to najmenej ;) predsa máš rč
sana12
22.02.14,21:37
Ďakujem za názor.