awalancha3
31.12.13,00:45
Ak uzemny plan obce nad nasou ulicou stanovil dalsiu ulicu s pozemkami za novymi domami a jeden z tychto pozemkov zasahuje do nasho existujuceho pozemku, je to ok? domy este nestoja, su len v uzemnom plane. A co ak nebudem chciet predat cast pozemku, s ktorou pocita uzemny plan? Som z toho jelen. Vacsinou sa vlastnici pozemkov tesia, ze mozupredatcast pozemkov ako stavbne, ale ja nechcem. Preco uzemny plan vyclenil novy hypoteticky pozemok tak, ze ubral na nasom pozemku. Nechapem to. Mozno su moje otazky uplne scestne, ale nikde sa o tom neviem docitat. Ci tovsetci vlastnici dlhych pozemkov za domom sa nevedia dockat a chcu predat viac nez polovicu? Ako s tym vobec moze uzemny plan pocitat. Vlastne to nie je nas pozemok, ale ideme dom s pozemkom kupit a napadloma pozriet do uzemneho planu obce a tam vidim, ze planovane nove pozemky odfikli z nasho buduceho pozemku....
buchač
31.12.13,07:29
" Deklarácie práv človeka a občana z roku 1789 počas Francúzskej revolúcie. Deklarácia vyhlásila vlastníctvo je nedotknuteľné a posvätné právo, nikto ho preto nemôže byť pozbavený, okrem prípadov, ak by to nutne a zrejme vyžadoval v zákone výslovne uvedený verejný záujem, a pod podmienkou, že bude vopred poskytnutá spravodlivá náhrada“


Ústava Slovenskej republiky garantuje vlastnícke právo v druhej hlave v časti nazvanej Základné práva a slobody v čl. 20 nasledovne:

(1) Každý má právo vlastniť majetok. Vlastnícke právo všetkých vlastníkov má rovnaký zákonný obsah a ochranu. Dedenie sa zaručuje.

(2) Zákon ustanoví, ktorý ďalší majetok okrem majetku uvedeného v čl. 4 tejto ústavy, nevyhnutný na zabezpečovanie potrieb spoločnosti, rozvoja národného hospodárstva a verejného záujmu, môže byť iba vo vlastníctve štátu, obce alebo určených právnických osôb. Zákon tiež môže ustanoviť, že určité veci môžu byť iba vo vlastníctve občanov alebo právnických osôb so sídlom v Slovenskej republike.

(3) Vlastníctvo zaväzuje. Nemožno ho zneužiť na ujmu práv iných alebo v rozpore so všeobecnými záujmami chránenými zákonom. Výkon vlastníckeho práva nesmie poškodzovať ľudské zdravie, prírodu, kultúrne pamiatky a životné prostredie nad mieru ustanovenú zákonom.

(4) Vyvlastnenie alebo nútené obmedzenie vlastníckeho práva je možné iba v nevyhnutnej miere a vo verejnom záujme, a to na základe zákona a za primeranú náhradu.

Takže z uvedeného vyplýva , že nejaké budúce pozemky pre nových vlastníkov Ťa proste nemusia zaujímať a aj napriek územnému plánu obce nemusíš predať ...
Verejný záujem je trochu iná záležitosť - celospoločenská , napríklad výstavba diaľníc ...a nie výstavba jedného domu na Tvojom pozemku ....
Na toto sa predsa nový zákon nevytvorí ...
awalancha3
31.12.13,08:06
ano, keby sa ma znamy pytal, odpovedala by som rovnako..... ale ked sa to tyka tvojho domu a pozemku, tak clovek zblbne a prestane racionalne mysliet......
buchač
31.12.13,08:18
Tak mysli ............

Najlepšie bude , ak aj racionálne ....
Emka Roman
31.12.13,09:09
A v Čechách jedna babka zdržala výstavbu diaľnica asi o 9-10 rokov

až kým jej neponúkli slušný náhradný pozemok a odplatu (cca v sume za m2 , za ktorú iní popredali :D )
lubko6394
31.12.13,09:44
A čo si robil keď sa schvaľoval územný plán ? Vtedy Ti to nevadilo ?
Inak som v rovnakej situácii - tiež si naplánovali cez môj pozemok cestu a IS a teda by mi zadný pozemok rozdelili na 2 polovice.
Má to ale poriadny háčik - a to sú financie.Aj keby tie peniaze kdesi našli, tak sa vždy nájde pár tých, čo predať nechcú a museli by vyvlastňovať komplet zadné pozemky, čo je finančne nereálne pretože je jednoduchšie kúpiť polia, upraviť územný plán a veselo stavať. Ak by vyvlastnili len pozemok pod cestu, tak by mi vlastne vytvorili dva stavebné pozemky s IS na ktorých by som sa napakoval ja a oni by utreli hubu - a do toho obec nepôjde pokiaľ by som sa nestal starostom ja.
korela
31.12.13,14:26
Možno to s tým nesúvisí, ale kto je vlastníkom tých pozemkov, resp. tvojho aj s domom? Nie sú to bývalé tzv. podnikové domy pre zamestnancov a nie sú tie vaše pozemky, ktoré využívate, obhospodarujete, zahrnuté do reštitúcií?
pepa78
01.01.14,15:44
Nebláznite,to, že je to v územnom pláne na výstavbu RD neznamená, že to budete musieť predať...územný plán reguluje kde a ako sa môžu pozemky využiť, ale neprikazuje vám aby to tak bolo...prikazuje to, že ak je územie definované ako čo ja viem záhr. osady tak tam nepostavíte chatu do ktorej by vam dali aj trvalý pobyt...aj to rozparcelovanie v územnom pláne je len "obrazné" v skutočnosti ak by niekto chcel takýto geometrák vytvoriť tak by potreboval váš súhlas. Obec nemôže len taknariadiť preparcelovanie