Adriana253
31.12.13,12:35
Neviete mi niekto poradit? Mám e-shop s nábytkom a vyrábajú mi ho v subdodávke. Ja som živnostníčka, neplatca DPH. Funguje mi to takto: príde mi objednávka na nábytok cez e-shop, ja ho dám vyrobiť a doručí sa zákazníkovi. Predtým mi zákazník uhradí FA. Dostala som ponuku zo zahraničia (z EU), tiež e-shop s nábytkom, že sa im veľmi páčia moje produkty a chceli by ich predávať v ich krajine. Dopravu si vraj zabezpečia sami. Neviem ako mám napr. stanoviť ceny pre nich. Ja vlastne kupujem nábytok s DPH od výrobcu, pripočítam svoju maržu a to je moja výsledná predajná cena. Akú zmluvu s nimi mám uzatvoriť? Musím tam ísť osobne, ohľadom dohodnutia spolupráce a podpísania zmluvy?
bodliak
31.12.13,11:56
Málo info ale mám taký pocit...:

Nemyslím, že by zahraničná firma kupovala u nás a od priekupníka.
Skôr to bude odberateľ, čo si to objedná a odvezie. A už o nich viac nebudeš počuť. Cenu si môžeš stanoviť ako chceš, aj tak nikdy nezaplatí.

A k otázke: Nemusíš mať dohodnutú spoluprácu ani zmluvu. Kúpna zmluva je uzavretá - mala by si to mať vo svojich VOP - napríklad potvrdením objednávky.

Pokiaľ nie si plátca DPH, nakúpiš, pridáš svoju maržu a predáš. Fertig. Pozor na limit na povinnú registráciu.
Adriana253
02.01.14,06:37
Ďakujem ti za odpoveď. Nemyslím že by to nemysleli seriozne, chcú odo mňa obrazky mojich nabytkov aby si ich dali na sovju stranku. Pozerala som že majú už podobne aj od iných vyrobcov. A keď som si dala do googlu ich krajiny hlavné kľúčové slovo, tak som ich našla hneď na 4. mieste. Ak to má byť dlhodobá spolupráca, tak by som chcela mať dohodnuté práva a povinnosti zmluvou, tuším sa to volá Rámcová zmluva o obchodnej spolupráci. A čo sa týka platby, nevydám im tovar, pokiaľ nevyplatia FA. Zdá sa mi to celkom jednoduché a napadlo mi osloviť zopár podobných e-shopov aj v iných štátoch EU a spraviť to isté. Len by som chcela predísť nejakým patáliam, preto sa tu radím :).
Dáša_
02.01.14,06:44
a bavili ste sa už spolu o cenách a hlavne o DPH? Vedia, že nie si platiteľ DPH?
Nepočítajú s tým, že z tvojej ceny dole -20% DPH - maržaI+maržaII na to ich DPH?
Adriana253
04.01.14,08:58
Myslím že počítajú, tak ako to mám riešiť? Pomôže keď sa stanem platcom DPH?
Dáša_
04.01.14,09:05
Myslím že počítajú, tak ako to mám riešiť? Pomôže keď sa stanem platcom DPH?
ak sú oni firma, ktorá je platiteľom DPH, tak myslím, že len ťažko by drahšie veci ako nábytok nakupovali od neplatiteľa. Skús sa ich spýtať. Lebo to hodne môže ovplyvniť ich koncovú cenu.
Adriana253
05.01.14,12:30
Rozmyslam nad tym, ze by obchodny vztah bol medzi mojim subdodavatelom (platca DPH) a tymto zahranicnym odberatelom. Ja by som z toho mala len svoju marzu. Bolo by to takto ok?
Dubak2000
05.01.14,17:20
Rozmyslam nad tym, ze by obchodny vztah bol medzi mojim subdodavatelom (platca DPH) a tymto zahranicnym odberatelom. Ja by som z toho mala len svoju marzu. Bolo by to takto ok?

pre teba by to bolo najjednoduchsie, ale zalezi na dohodne s dodavatelom. Aby si po case nepovedal ze preco on ma vyplacat proviziu. Ak by ju neplatil, jeho vyrobky by mohli byt lacnejsie a predavat sa lepsie. Ale ak sa na neho da spolahnut tak preco nie. Inak zmluva podla mna nie je ani tak potrebna pre teba ako pre odberatela. ak budu platit dopredu alebo pri prevzati tak pre teba to moze skoncit. Oni by mali chciet zmuvu s pdmienkami zaruk, dopravy atd
Adriana253
05.01.14,18:04
Jasne, rozumiem. Su tam nejake veci,ktore na nabytok robim ja, bez nich by to nebolo ono, ale obchodne vztahy su aj o dobrych zmluvach, t.j. pravach a povinnostiach. Ok, dakujem vam za odpovede :), spravim to asi tak.