vasilecko
23.03.06,20:43
chcem sa opýtať, či mi niekto nevie poradiť , ak budem spoločník a konateľ sro a zároveň si chcem ponechať živnosť , ako sa platia odvody do zdravotnej a sociálnej poisťovne - 2x za sro a živnosť osobitne ?
ďakujem
mysimis
23.03.06,20:14
Za živnosť budeš platiť ďalej a za sro záleží od toho či tam budeš mať pracovnoprávny vzťah alebo odmenu.
vasilecko
23.03.06,20:17
ďakujem za odpoved, a ako sa stanoví alebo vypočíta odmena?
dakujem
mysimis
23.03.06,20:37
Tak to je rôzne. Je to vlastne na spoločníkoch ako sa dohodnú na práci, na odmenách alebo aj na tom či sa budú zamestnávať.
ajobs
23.03.06,21:35
chcem sa opýtať, či mi niekto nevie poradiť , ak budem spoločník a konateľ sro a zároveň si chcem ponechať živnosť , ako sa platia odvody do zdravotnej a sociálnej poisťovne - 2x za sro a živnosť osobitne ?
ďakujem

V s.r.o. (ak budeš konateľ) nemusíš dostávať žiadnu odmenu, alebo to môže byť iba symbolická odmena napr. 1 Sk.
Ak v s.r.o. nebudeš zamestnanec, potom platíš iba zdravotné poistenie
10% s.r.o.+4% konateľ.
skpeter
29.04.06,06:36
V s.r.o. (ak budeš konateľ) nemusíš dostávať žiadnu odmenu, alebo to môže byť iba symbolická odmena napr. 1 Sk.
Ak v s.r.o. nebudeš zamestnanec, potom platíš iba zdravotné poistenie
10% s.r.o.+4% konateľ.



presne takto to mam ja akurat som nepochopil ked som vcera bol na skoleni k rocnemu zuctovaniu zdravotneho poistenia preco mam zdravotne poistenie z tohoto titulu vyplnovat na lis sb a nie sa.
Denda
29.04.06,08:24
presne takto to mam ja akurat som nepochopil ked som vcera bol na skoleni k rocnemu zuctovaniu zdravotneho poistenia preco mam zdravotne poistenie z tohoto titulu vyplnovat na lis sb a nie sa.
V minulom roku ste boli od 1.1.2005 do 31.8.2005 považovaný za SZCO, preto list SB a v období od 1.9.2005 ste už považovaný za zamestnanca, preto Vám musí zamestnávateľ potvrdiť aj list SA.
Všetci, ktorí boli v roku 2005 čo len jeden deň SZCO musia vypĺňať list SB alebo v niektorých prípadoch list X.
klik63
30.01.11,21:06
Dobry den,
vedel by mi niekto, prosim, poradit, ako to je od 1.1.2011? Islo by o zivnostnika a konatela, ktory si len raz rocne vyplaca podiel na zisku..
Dakujem,
Katarína
Timka1
31.01.11,06:13
Dobry den,
vedel by mi niekto, prosim, poradit, ako to je od 1.1.2011? Islo by o zivnostnika a konatela, ktory si len raz rocne vyplaca podiel na zisku..
Dakujem,
Katarína

- konateľ s majetkovým podielom, čiže ak bude aj spoločník v sro, pri vyplatení podielov na zisku, neplatí odvody do SP, netreba prihlasovať do SP

- konateľ bez majetkového podielu v spoločnosti, ak má vyplatené podiely na zisku, je potrebné ho prihlásiť v danom mesiaci kedy bude mať vyplatené do SP a platia sa odvody DP a RFS
Zuzka2510
31.01.11,08:18
Dobrý deň. Viem ž je tu ohľadom konateľov už veľa popísané, ale chcela by som sa len niečo opýtať, pretože akosi nechápem určité veci. Mám konateľa s.r.o. a je zároveň aj živnostník. Ako živnostník si platí odvody a ako konateľ dostáva len raz ročne po podaní daň.priznania len nejaký podiel zo zisku (to presne neviem, lebo to už rieši iná kolegyňa,ja som len mzdárka) ale konateľ nieje v spoločnosti zamestnaný ani na PZ ani na dohody a nemá žiadne iné odmeny, len ten podiel na zisku. Chcem sa preto spýtať či ho musím hlásiť do zdrav. a sociálnej poisť. Ďakujem pekne a ospravedlňujem sa ak som to takto rozpísala.
Timka1
31.01.11,08:37
Dobrý deň. Viem ž je tu ohľadom konateľov už veľa popísané, ale chcela by som sa len niečo opýtať, pretože akosi nechápem určité veci. Mám konateľa s.r.o. a je zároveň aj živnostník. Ako živnostník si platí odvody a ako konateľ dostáva len raz ročne po podaní daň.priznania len nejaký podiel zo zisku (to presne neviem, lebo to už rieši iná kolegyňa,ja som len mzdárka) ale konateľ nieje v spoločnosti zamestnaný ani na PZ ani na dohody a nemá žiadne iné odmeny, len ten podiel na zisku. Chcem sa preto spýtať či ho musím hlásiť do zdrav. a sociálnej poisť. Ďakujem pekne a ospravedlňujem sa ak som to takto rozpísala.

nemiešaj živnostníka a konateľa, to sú dve rozdielne veci

čo sa týka vyplatených podielov na zisku, záleží od toho či je konateľ aj spoločník uvedenej sro alebo nie

- konateľ s majetkovým podielom, čiže ak bude aj spoločník v sro, pri vyplatení podielov na zisku, neplatí odvody do SP, netreba prihlasovať do SP

- konateľ bez majetkového podielu v spoločnosti, ak má vyplatené podiely na zisku, je potrebné ho prihlásiť v danom mesiaci kedy bude mať vyplatené do SP a platia sa odvody DP a RFS
Zuzka2510
31.01.11,08:40
on je vlastne jediný konateľ a spoločník, aspoň takto je to vo výpise z OR.
Timka1
31.01.11,08:44
on je vlastne jediný konateľ a spoločník, aspoň takto je to vo výpise z OR.

platí to čo som napísala, ak je aj spoločník uvedenej sro z ktorej má vyplatené podiely na zisku, neplatí z nich odvody
Zuzka2510
31.01.11,08:51
ďakujem pekne