Sarlotka
31.12.13,13:42
Na edaniach je uz dzmv 2013,
ako rozumiete nasledovnemu
z poucenia:

Riadok č. 02 – dátum vzniku daňovej povinnosti vyplňuje daňovník iba vtedy, ak pri vozidle vznikla daňová povinnosť v zdaňovacom období iba raz. Ak pri vozidle v priebehu zdaňovacieho obdobia opakovane vznikla daňová povinnosť, tento riadok sa nevypĺňa, dátumy opakovaného vzniku daňovej povinnosti daňovník uvádza v oddiele VII – Poznámky.

pri dzmv za vozidlo ktore vyuzival zamestnanec (danovnik §85 2a) a pouzil ho napr. 80 krat za rok mam uviest vsetkym 80 dátumov v poznamkach?
a_je_to
01.01.14,12:54
Ale veď ... pri výpočte daňovej povinnosti si niekde musíš urobiť zoznam dní použitia vozidla zamestnanca ... tak prečo nie v tých poznámkach ? Uvedieš riadok M01/2013 a do neho : 3,7, 14-19, 21-23, 28=spolu 12 ... potom ďalší M03/2013 : 4-6, 9, 15, 27-29, 31=spolu 9... atď. Celkom max. 12 riadkov. Problém ? Je to dôsledok postupnej liberalizácie tejto dane až na jednotlivé dni. Predtým bola povinnosť platiť za časť roka, alebo celý mesiac, ak sa použilo čo len jeden deň.
Sarlotka
01.01.14,13:10
aky som dostala spucung..:D no ja som mesacne evidovala pocet dni, spocitala z cestakov nevypisovala datumu resp.postupne ako mi nosili cestaky mam to v tabulke kazdy mesiac pocet dni cize ja uz okrem decembra mam spocitane dni a pri niektorych mam aj cez 104 dni a ja fakt nie som leniva, len sa mi to zda vypisovat naozaj casovo narocne a duplicita ved datumy maju uvedene v cestakoch... no zrejme sa do toho dnes pustim...
a_je_to
01.01.14,13:37
... no tak ešte doplň ten december, zhusti, vytlač a prilož k priznaniu. Do poznámky k riadku 02 iba odkaz ... viď príloha a dosť, žiadne duplicity nerob. Priznanie môže obsahovať ľubovoľný počet voľných príloh, ktoré upresňujú jeho obsah. Ten spucung ... :-)
Sarlotka
01.01.14,14:07
:)
Iruška
02.01.14,08:49
dosť dobre tomu nerozumiem. Ak mám prihlásené auto ešte z minulých rokov a neodhlásila som ich z daňovej povinnosti tak tam napíšem od 1.1.2013 ?
mojto
02.01.14,10:38
áno
Sarlotka
02.01.14,11:19
ja inak cakam este na nejaky material z drsr co byva kazdorocne ze otazky a odpovede k dzmv 2013 ale zatial nic.....:)
avalik
03.01.14,06:58
Iruška (Včera 10:49) dosť dobre tomu nerozumiem. Ak mám prihlásené auto ešte z minulých rokov a neodhlásila som ich z daňovej povinnosti tak tam napíšem od 1.1.2013 ?

Došla mi odpoveď z FRSR

Otázka:
Dobrý deň, prosím o usmernenie pri vypĺňaní tlačiva Dane z MV.
V poučení sa uvádza:
"III. oddiel - výpočet dane
...
Riadok č. 02 – dátum vzniku daňovej povinnosti vyplňuje daňovník iba vtedy, ak pri vozidle vznikla daňová povinnosť v zdaňovacom období iba raz."
Uvediem dátum 1.1.2013 alebo dátum kedy bolo vozidlo nahlásené na DU v minulosti napr. r. 2011, nakoľko vozidlo je sústavne používané na podnikanie, bez prerušenia?

Odpoveď:
Dobrý deň p. xxx,
ak prechádza daňová povinnosť, tak riadok č. 02 v III oddiely (vznik daňovej povinnosti) sa nevypĺňa.
Sarlotka
03.01.14,17:11
dni pri zamestnancoch sa v VII oddieli poznamkach nevypisuju, nakolko v zmysle zakona nevznika oznamovacia povinnost, pri danovnikovi §85 2a sa teda datumy nevypisuju... jupiiii:)
Ivana Halajová
05.01.14,17:08
Dobrý deň, teda ak dobre chápem je to dátum jeho použitia v súvislosti s podnikaním, resp. vloženim do obch.majetku, teda daň. povinnosť by od nového mala začat dňom používania vozidla na podnikanie, takže ak napr. začal používat auto 22.2. 2013 uvediem tento datum? Ak je auto používané na podnikanie súvisle napr. treti rok R02 sa nevypĺňa? Aké dátumy opakovaného vzniku musíme uviesť do poznámok?
Ďakujem
kataria
14.01.14,16:23
to je zase čo tieto dni...ked si uplatnujem percentuálne výdavky, tak akože odkiaľ to mám vedieť koľko dní? toto fakt nemá chybu. stále musia všetko meniť
mimika
21.01.14,14:17
a čo s tými poznámkami, to sa daniari nevyjadrili? ďakujem
avalik
21.01.14,14:22
vyjadrili sa - v pouceni k DP DzMV, opakovane nieco moze vzniknut ak aspon raz zanikne
mimika
21.01.14,14:28
dakujem pekne, ma to logiku .-)
majenkas
23.01.14,12:49
Sarlotka to s tymi zamestnancami (ze sa nevypisuje datum) mas ako vyjadrenie z danoveho uradu? alebo si to niekde nasla? dakujem za info.
Sarlotka
23.01.14,14:16
telefonicky som ziskala tuto informaciu na call centre financnej spravym ale uz som aj niekde citala ze niekto pisal dopyt a odpisali ze netreba.... vo vseobecnosti totiz plati

§ 90
Oznamovacia povinnosť, zdaňovacie obdobie a daňové priznanie

(1) Daňovník, ktorému zanikne daňová povinnosť v priebehu zdaňovacieho obdobia, je povinný oznámiť túto skutočnosť príslušnému správcovi dane podľa § 99 ods. 5 alebo ods. 6 do 30 dní odo dňa zániku daňovej povinnosti okrem daňovníka podľa § 85 ods. 2 písm. a).

to znamena ze nakolko nie je oznamovacia povinnost ani pri zaniku neoznamuje sa ani vznik danovej povinnosti prostrednictvom danoveho priznania
aspon takto to chapem ja...:)
nika.sum
25.01.14,14:36
no ja som to zle pochopila a dala som pri vsetkych co platili cely rok datum 1.1.2013 - no to asi opravovat nebudem nie?
KEJKA
25.01.14,15:56
podľa mňa to treba chápať tak, že nepíšeš na DU oznámenie o zániku. Ale neznamená to, že na DP DMV netreba uviesť dátumy použitia vozidla
Sarlotka
25.01.14,18:02
takto mi to vysvetlili aj telefonicky a pripajam aj odpoved na dopyt

Daňovníkom dane z motorových vozidiel podľa § 85ods. 2 písm. a) zákona č. 582/2004 Z.z. o miestnych daniach a miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady v znení neskorších predpisov je aj zamestnávateľ, ak zamestnancovi vypláca cestovné náhrady za použitie vozidla.
Ak je vozidlo zamestnanca v priebehu zdaňovacieho obdobia používané opakovane, zamestnávateľ ako daňovník podľa § 85ods. 2 písm. a) zákona o miestnych daniach nemá povinnosť dátumy opakovaných vznikov uvádzať v oddiele VII daňového priznania.
Sarlotka
25.01.14,18:07
neviem teda presny dovod preco sa nemusi oznamovat vznik , ale napada ma mozno este ak by zamestnanec pouzil vozidlo napr. 5.1.2013-7.1.2013 a potom este 15.1.2013-20.1.2013 napisala by som do oddielu datumy 5.1.2013 a 15.1.2013 ale nakolko som neoznamovala zaniky DZMV tak ci tak by DU nevedel za kolko dni sa plati dzmv ..
M3G
26.01.14,14:03
Podľa mňa...keďže Ti to neovplyvní celkovú výšku daňovej povinnosti a taktiež keďže na daňovom úrade tieto údaje, že bolo auto už skôr prihlásené majú, tak keď im to bude vadiť, mali by Ťa vyzvať, aby si si to opravila. ....

Predpokladám však, že Ťa vyzývať nebudú, lebo takto, ako ty, to urobí polovička daňovníkov, keďže z poučenia to jasné nie je a daňové riaditeľstvo ešte nevydalo žiadny pokyn, kde by uvedenú záležitosť spresnili.