Peggynka
31.12.13,15:01
Prosím,viete mi dať info,kedy bol novelizovaný tzv.Cestný zákon?V médiach prebehli rôzne verzie o úprave §6 ods.6 písm.ch,(úhradu za používanie diaľnic neplatí ŤZP osoba,ktorá poberá od ÚPSVaR-u príspevok).Počula som,že tam pridali formuláciu v zmysle:ŤZP osoba musí byť fyzicky prítomná v aute.Našla som len verziu zo 7.7.2013 a tam je staré znenie.Novelizovaný zákon by mal platiť od 1.1.2014 a neviem to nájsť.Ďakujem za pomoc.
misoft
31.12.13,18:16
avalik
31.12.13,18:35
mozes dat link na "media" ?
ivka70
31.12.13,18:44
http://www.nrsr.sk/web/Default.aspx?sid=zakony/zakon&MasterID=4573

Zákon vyšiel v Zbierke zákonov. (26. 11. 2013), čiastka 93, číslo 388/2013.

http://www.zbierka.sk/sk/ciastky/ciastka-93-2013
avalik
31.12.13,18:45
488/2013 Z. z.Zákon o diaľničnej známke a o zmene niektorých zákonov
http://www.zakonypreludi.sk/zz/2013-488

§ 7
Oslobodenie od úhrady diaľničnej známky

(1) Od úhrady diaľničnej známky sú oslobodené vozidlá a jazdné súpravy

h) ktoré sú zaregistrované osobou, ktorá je držiteľom parkovacieho preukazu,10)


10) § 17 zákona č. 447/2008 Z. z. o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.

ale platí to až od 1. januára 2015

doplnenie:

Z dôvodovej správy:

K § 7
Vymedzuje sa okruh subjektov oslobodených od platenia úhrady diaľničnej známky. Precizuje sa úprava v prípade osôb ťažko zdravotne postihnutých v súvislosti so zavedením objektívnej zodpovednosti a zabezpečením výkonu kontroly, kde už nie je možné viazať oslobodenie od úhrady diaľničnej známky na poskytovanie peňažného príspevku na zvýšené výdavky súvisiace so zabezpečením prevádzky osobného motorového vozidla, ale na udelenie parkovacieho preukazu podľa § 17 zákona č. 447/2008 Z. z. o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov. V systéme správcu výberu úhrady diaľničnej známky je možné na jeden parkovací preukaz zaregistrovať len jedno vozidlo, ktoré bude oslobodené od spoplatnenia vymedzených úsekov diaľnic a rýchlostných ciest.
avalik
31.12.13,18:47
nejako som tam nevycitala § k dial. nalepkam a osobam TZP ... das konkretny §?
Katy a R
31.12.13,18:48
teraz ešte takéto zmeny nie sú ??? .. ale pozri tu : http://www.porada.sk/1188370-post4.html

- u nás na UPSVaR priložia aj písomnú info (leták o tomto) pri vydaní preukazu
Peggynka
01.01.14,06:25
No v tomto linku citovala Dana22 to kontroverzné "Usmernenie" z ministerstva dopravy,ktoré nemá oporu v žiadnom zákone a podľa ktorého sa riadili policajti (!!!).A teraz to mali upraviť v Cestnom zákone a boli rôzne verzie v médiách.Prečítala som aj poslanecké návrhy,ale nedopracovala som sa k tomu,čo bolo nakoniec schválené.
Peggynka
01.01.14,06:37
No to je zase nejaký hybrid;predsa ŤZP osoba poberá príspevok a nie je podmienka vlastniť auto (môžu to byť deti,starí ľudia atď).Primitívny príklad:moja 80-ročná matka požiada suseda,aby ju odviezol do Košíc.Sused nemá dialničnú známku,ale matka vyloží parkovací preukaz a musí mať so sebou kópiu Rozhodnutia z ÚPSVaR-u.Tým pádom je všetko OK.Keď som jej to vybavovala,nikto sa nepýtal,či vlastní auto,tak teraz som z toho jeleň.Majiteľom musí byť ŤZP osoba (dieťa,starý človek bez vodičáku) vtedy,ak sa jedná o príspevok na KÚPU auta a to je rozdiel.
Doplním:
výraz "zaregistrované" som pochopila ,že u policajtov.Až po prečítaní dôvodovej správy som pochopila novinku-zaregistrované u správcu výberu úhrady (NDS)
Peggynka
01.01.14,06:41
Bolo to aj v TV,aj na internete.Skúsim pohľadať,ale viem,že tých verzií bolo viac.Sledujem to,lebo sa z policajtmi naťahujem už vyše roka.A ani oni nie sú 100% presvedčení,že je to OK.Stačí im povedať:ukážte mi zákon! Lebo "Usmernenie" z ministerstva dopravy nie je zákon.Tu som to zadávala:
http://nanicmama.sme.sk/pravna-poradna-advokat-banos/uhrada-dialnic-a-tzp
Peggynka
01.01.14,06:47
Číslo 388/2013 je novelizovaný zákon o Cestnej premávke,nie Cestný zákon.(Zákon o pozemných komunikáciách)
Peggynka
01.01.14,08:26
Prvé dva linky sú o Zákone o cestnej premávke;tzv. Cestný zákon je Zákon o pozemných komunikáciách (ten pojednáva o oslobodení od úhrady diaľnic).
avalik
01.01.14,08:28
doplnila som odpoved
Peggynka
01.01.14,08:49
V tom prípade to ale znamená,že nemôže osobu ŤZP odviezť po diaľnici hocikto,ale len auto,ktoré je registrované u správcu výberu úhrady (novinka?)Idem naštudovať.
Takže:správcom úhrady za používanie diaľnic je NDS a na jej stránke nič nieje.Zadala som dotaz,kde a akým spôsobom si mám zaregistrovať auto,ktoré budem používať na diaľnici.Odpoveď doplním.Zatiaľ vďaka za pomoc.
avalik
01.01.14,09:02
odviezt moze hocikto, ... ale len registrovane auto nebude musiet mat dialnicnu znamku ... bude to platit az od 1.1.2015
Peggynka
01.01.14,10:08
Jasné,zle som formulovala,chýba tam "bez známky".
avalik
01.01.14,10:12
Pegynka ... registracia az o rok ... od r. 2015 zbytocne vypisujes maily ;) tento rok sa este nic nemeni
Peggynka
01.01.14,13:08
No veď o tom to je...Všetci sa budú registrovať posledný decembrový týždeň t.r.A že nás nebude málo:ŤZP,hasiči,záchranári,armáda,vnútro,fi nančáci,NBÚ,SIS,sociálne podniky atď.Len nech to nenechajú na poslednú chvíľu.
Katy a R
01.01.14,13:14
teraz nič ! ... až o rok! podľa mňa je tá budúca zmena ešte horším riešením!
janar1421
01.01.14,15:22
Ja tu novelu chapem tak, ze TZP nemusi byt majitelom resp. drzitelom mot. vozidla ale bude moct zaregistrovat u Narodnej dialnicnej spolocnosti (NDS) jedno motorove vozidlo, ktore potom nebude musiet mat dialnicnu znamku.
Peggynka
01.01.14,17:39
Tak to je,ale...ŤZP osoba,ktorá nevlastní auto a je odkázaná na prepravu bude mať skomplikovaný život.Viem si predstaviť,že napr. babička potrebuje odviezť,tak hocikto z rodiny,kto mohol-ju zaviezol.Potom bude v situácii,že len ten,koho auto zaregistruje u NDS,môže s ňou bezplatne ísť po diaľnici.Naozaj veľkorysé riešenie pre postihnutých spoluobčanov ! Je vidieť,že schvaľovatelia sú odtrhnutí od reality.
Peggynka
05.12.14,05:45
Takže máme koniec roka 2014 a stav je stále takýto (v septembri som zadávala otázku na NDS):
Prosím o informáciu,kde je možné zaregistrovať auto občana s ŤZP v zmysle zákona 488/2013 Z.z.§ 7 ods.1 písm h.Uvedený zákon začne platiť 1.1.2015 a nechcem všetko nechávať na poslednú chvíľu. Ďakujem za odpoveď.
A odpoveď z NDS ( 23.9.2014):
Dobrý deň.
Registrácia zatiaľ neprebieha, pokiaľ nebude spustená stačí, keď sa pri kontrole preukážete platným rozhodnutím o poberaní príspevku na prevádzku motorového vozidla.
S pozdravom,
Ing. Zuzana Krajčíriková
Oddelenie masmediálnej komunikácie,NDS
karakul
06.12.14,20:16
Za chvíľu máme tu 1. január 2015.
Aká je situácia s podávaním žiadosti o registráciu vozidla pre oslobodenie od diaľničného poplatku?
Na stránkach NDS som nič k tomu nenašiel (alebo to dobre ukryli).
Môže osoba, ktorej bol vydaný parkovací preukaz a nemá vozidlo dať registrovať vozidlo, ktoré ho zvyčajne prepravuje ?
Najaktuálnejší materiál som našiel tu: www.zpmpvsr.sk/dokumenty/dialnice-odpustenie.pdf , ale nie som z toho múdrejší...
Okrem toho neviem doložiť kópiu rozhodnutia o žiadosti o vyhotovenie parkovacieho preukazu - pri výmene starých značiek mi dali vyplniť tri riadky, tie som odovzdal a nemáme žiadnu kópiu...
Peggynka
07.12.14,04:54
Ja som to pochopila tak,že buď žiadosť alebo kópiu parkovacieho preukazu alebo u poskytovateľov prepravy kópiu TP.
karakul
07.12.14,07:23
... no ja som to pochopil tak, že oboje: kópiu PP i TP (abstrahujem od poskytovateľov prepravy)
karakul
07.12.14,07:24
... zaregistroval sa úspešne už niekto ? alebo ešte platí info od NDS, že "Registrácia zatiaľ neprebieha" ? mňa by zaujímala najmä situácia, kedy majiteľ PP nemá vozidlo - registruje jedno (alebo viacej) vozidlo, ktoré ho prepravuje ?
Peggynka
07.12.14,08:31
Zaregistrovať môžeš len jedno a preto je ten zákon ešte horší,ako predtým;lebo doteraz mohol osobu ŤZP odviezť bez úhrady ktokoľvek - teraz už len ten,koho auto zaregistruješ.
karakul
08.12.14,16:50
odkiaľ máš info, že možno registrovať len jedno vozidlo???
v zákone predsa je uvedené: ...Od úhrady diaľničnej známky sú oslobodené vozidlá a jazdné súpravy.... ktoré sú zaregistrované osobou, ktorá je držiteľom parkovacieho preukazu.
Podľa mňa môže registrovať aj viacej vozidiel, ale na každé sa vzťahuje oslobodenie len v prípade, že je aj tam držiteľ PP... lebo dokladom preukazujúcim oslobodeni je Doklad od NDS + PP (a ten je platný iba s danou osobou)
alebo po registrácii dané vozidlo nepotrebuje DN ani vtedy, keď neprepravuje osobu s PP ???
Peggynka
08.12.14,17:41
Práveže som túto informáciu zaregistrovala pred rokom,ak nájdem,dám tu.To je riadne Kocúrkovo,lebo v zákone nebolo,že sa oslobodenie vzťahuje aj na tých,ktorí nepoberajú príspevok na prevádzku.Tam bola podmienka,že sa musí preukázať rozhodnutím o poberaní príspevku na prevádzku MT a teraz je to zase parkovací preukaz.
Peggynka
09.12.14,06:29
To je ale neuveriteľné,že kompetentní čušia.Žiadne informácie na stránke MDVaRR,NDS tiež mlčí a za tri týždne vstúpi do platnosti nový zákon.Naši málo platení úradníci sú asi prepracovaní.A mali na to vyše roka :eek: