štefánko
23.03.06,21:43
Prosím poraďte mi. Odberateľ mi neuhradil faktúru z mája 2003 na 999,- Sk za službu. Úhradu som urgoval telefonicky len po telefone. Dlžníka som nežaloval na súde. Pohľadávku som viedol vo Výkaze o majetku. Jednoduché účtovníctvo. Čo mám urobiť v DPzPFO, keď som dňom 31.7.2005 zrušil živnosť?
Zita5
23.03.06,20:46
Prosím poraďte mi. Odberateľ mi neuhradil faktúru z mája 2003 na 999,- Sk za službu. Úhradu som urgoval telefonicky len po telefone. Dlžníka som nežaloval na súde. Pohľadávku som viedol vo Výkaze o majetku. Jednoduché účtovníctvo. Čo mám urobiť v DPzPFO, keď som dňom 31.7.2005 zrušil živnosť?


Navýšiť o nevysporiadané pohľadávky daňový základ.
štefánko
23.03.06,21:03
Mám teda zaplatiť daň z peňazí, ktoré som nedostal?
Zita5
23.03.06,21:08
Opačne sa Ťa spýtam , pri zrušení živnosti môžeš si odrátať záväzky , ktoré si nezaplatil ?

Čo sa týka pohľadávky tak áno , ono sa to potom berie tak , že vymáhaj si to ako chceš .To nie je len Tvoja menovaná fa , ale ak by si ich mal aj viac neuhradených , tak zvyšuješ ZD nie len o pohľadávky , ale aj nespotrebované zásoby a znižuješ ZD o záväzky
renča1
24.03.06,05:31
Mám teda zaplatiť daň z peňazí, ktoré som nedostal?

bohužial v JÚ sa postupuje podľa § 17. V daň.priznaní sa musí v riadku, ktorý uvádza § 17 zvýšiť základ dane o pohľadávku. Neuhradené závazky,ktoré sa týkajú podnikania sa o tieto závazky znižuje základ dane.
abel
24.03.06,06:05
Ak to chceš ešte zadupľovať, je to tak. Musel by si mať zrejme až súdne rozhodnutie o nevymožiteľnosti pohľadávky, ale to by ťa vyšlo na iné peniaze.
Jana Acsová
30.03.06,16:17
Prosím poraďte mi. Odberateľ mi neuhradil faktúru z mája 2003 na 999,- Sk za službu. Úhradu som urgoval telefonicky len po telefone. Dlžníka som nežaloval na súde. Pohľadávku som viedol vo Výkaze o majetku. Jednoduché účtovníctvo. Čo mám urobiť v DPzPFO, keď som dňom 31.7.2005 zrušil živnosť?Čo s pohľadávkou? Našťastie nič .-) NEZDAŇUJETE, nakoľko menovitá hodnota pohľadávky bez príslušenstva nepresahuje 1000 Sk. Pozrite si § 19 ods. 2 písm. i) zákona o dani z príjmov. Postačuje ustúpiť od jej vymáhania.

Máte šťastie, keby to bola pohľadávka 1001 Sk tak by ste museli dodaniť.
Jana Acsová
30.03.06,16:18
Navýšiť o nevysporiadané pohľadávky daňový základ.

bohužial v JÚ sa postupuje podľa § 17. V daň.priznaní sa musí v riadku, ktorý uvádza § 17 zvýšiť základ dane o pohľadávku. Je to veru pravda ... ale našťastie tam máme drobné výnimky .-)
renča1
30.03.06,16:32
AVO, no vidíte toto nás vôbec , ale vôbec nenapadlo... je to taká hraničná suma. Ešte, že ste tu.
veva125
30.03.06,16:41
Zvýšenie dane o pohladávku sa robí iba pri skončení podnikania? Mám pohladavky nad 1000 Sk, sud nebol a maju už 5-6 rokov. Dá sa s tým niečo robiť? Alebo sa mi to všetko sčíta pri skončení podnikania?
Zita5
30.03.06,17:14
Čo s pohľadávkou? Našťastie nič .-) NEZDAŇUJETE, nakoľko menovitá hodnota pohľadávky bez príslušenstva nepresahuje 1000 Sk. Pozrite si § 19 ods. 2 písm. i) zákona o dani z príjmov. Postačuje ustúpiť od jej vymáhania.

Máte šťastie, keby to bola pohľadávka 1001 Sk tak by ste museli dodaniť.

Hm:rolleyes: .... ach tak , no ale niekedy treba takéto malé sumy likvidovať , ak by bola firma v strate .....:) , vtedy by sa to kľudne mohlo zlikvidovať , napríklad ja to bežne používam tento spôsob, pravdaže s ohľadom na všetky možné i nemožné daňové i nedaňové okolnosti .
rems
30.03.06,17:37
Zvýšenie dane o pohladávku sa robí iba pri skončení podnikania? Mám pohladavky nad 1000 Sk, sud nebol a maju už 5-6 rokov. Dá sa s tým niečo robiť? Alebo sa mi to všetko sčíta pri skončení podnikania?

Tyto pohledávky jsou z hlediska práva "promlčené" a tím pádem nevymahatelné a nedá se s nimi nic dělat. Jen odepsat.