katulav
31.12.13,19:52
Dobrý deň, aký je postup, ak chcem zrušiť szčo, ale nemám živnostenský list? Pracujeme ako "umelec na voľnej nohe", mám teda len DIC z daňového úradu, ale na živnostenskom úrade nie som prihlásená. Založila som si s. r. o., preto už szčo byť nepotrebujem, ale neviem, kde sa vlastne mám odhlásiť. Keď vrátim DIC na daňovom úrade, bude mi od nich stačiť potvrdenie o ukončení podnikania na to, aby som sa odhlásila aj v zdravotnej a sociálnej poisťovni?
a_je_to
01.01.14,13:27
Umelec na voľnej nohe nie je predmetom obchodného práva a živnosti, ale autorského práva. Neviem, ako chceš autorské právo realizovať cez založenú sro, keď nemôže byť predmetom závislej práce. Chceš autorské práva previesť tiež na sro ? Pre odhlásenie zo SP a ZP by malo stačiť prehlásenie, že ďalej nebudeš poberať príjmy z autorského práva v svojomm mene. Ale je to rozumné ? Práve teraz, keď sro budú zaťažené licenciou, keď sro je zdaňovaná nie 19%, ale 22% daňou ? A keď ti vlastne padne nárok, alebo obmedzí sa nárok na odpočítateľnú položku ? Oproti tomu, čo si mala ako szčo ?
katulav
01.01.14,18:37
Dakujem velmi pekne za vašu odpoveď. Pravdupovediac, z tejto stránky som sa nad tým nezamýšľala. Myslíte, že by bolo lepšie nechať si aj szčo, cez ktoré by som naďalej pracovala na autorské zmluvy, pričom cez s.r.o. by som realizovala iné činnosti, keďže v predmete podnikania mám napríklad aj reklamnú, marketingovú činnosť, korektúry textov?
a_je_to
01.01.14,21:00
nepoznám detaily, ale zdá sa mi, že by to bolo lepšie. Ešte som zabudol spomenúť, že ako szčo si môžeš ešte prilepšiť 40% paušálnymi výdavkami, plus poistné szčo, kým u sro nie.
KEJKA
01.01.14,21:29
pre daňovú a odvodovú optimalizáciu je lepšie ponechať si SZČO=slobodné povolanie a využiť tak všetky možnosti zníženia základu dane.