lubortomis
01.01.14,13:21
Dňa 20.12.2013 mi písomne oznámil zamestnávateľ, že k 31.12.2013 mi končí pracovný pomer dojednaný na dobu určitú (09-2012 až 12/2013). V priebehu tohto času došlo však k jednej veci - tzv. výmene papieru a to nasledovne:
- zmluva bola uzavretá k 1.9.2012 na dobu určitú do 31.5.2013
- následne predĺžená do 30.6.2013 (1. krát)
- potom predĺžená do 30.9.2013 (2.krát)
- "výmena" - predĺžená do 31.12.2013 (tu došlo k porušeniu zákonníka práce).
Chcem len vedieť, či je nejaká možnosť sa "dovolať" práva v tomto prípade, keďže viem, že to nie je jediná firma, ktorá takto koná (čo mám info). Papier sme musel vrátiť (do 30.9.2013), čo sa mne osobne podarilo "oddialiť", lenže nie je na ňom firemná pečiatka, len podpisy - na firme podľa všetkého tento papier už nebude.

Momentálne riešim ešte dilemu, ako ďalej postupovať, kým sa mi podarí nájsť druhú prácu - čo je pre mňa "výhodnejšie", lebo vo veku 40 rokov je to problém v tejto spoločnosti - prácu si intezívne hľadám:
1. Nahlásenie sa na úrad práce - v čase od 04/2012 do 08/2012 som poberal už podporu v nezamestnanosti - dovtedy som bol zamestnaný nepretržite od roku 1997.
2. Vypísať sa PN - diagnózu na to mám, ale nechcem "hlivieť" doma
3. Ísť na slobodné povolanie - som autorizovaný inžinier - chýbajú mi však ešte nejaké informácie

Ďalšia otázka sa týka mojej manželky (rovnaký vek). Je zamestnankyňou na vysokej škole. Nakoľko neprešla výberovým konaním (raz za 3 roky), končí tiež k 31.12.2013. V januári je prakticky bez práce, od februára jej sľúbili nový úväzok. Ako je najlepšie preklenúť jeden mesiac? PN (diagnóza je na to), úrad práce alebo dobrovoľný platca? Pri nej je aj možnosť ísť na invalidný dôchodok (psychická diagnóza), čomu sa zatiaľ vyhýbame, nakoľko by jej to mohlo skomplikovať situáciu v spoločnosti a nevieme, ako by dopadol posudok u lekára.
ariadna22
01.01.14,13:32
závisí od toho čo znamená ten autorizovaný inžinier. Od februára už budete mať na inkaso a stravu, dlhodobo ťa môže živiť. Rozbehnúť akúkoľvek firmu bežne trvá 5 rokov, 80% zo 100firiem zanikne, do daľších 5 rokov zanikne z tých zostvávajúcich 20% ďalších 50%. (to som kedysi čítala štatistiku).
Keď sa dáš vypísať "na hlavu" tak sa takto zaradíš.
Keď pôjdeš na PN na mesiac - tak aspoň donesieš domove nejaké peniaze a aspoň v dome porobíš kutylské práce. A máš vychádzku 4 h denne, čo kľudne môžeš ísť aj rybárčiť.
takže zapíš sa úrad práce, daj sa na PN ak sa to dá.