seekz
01.01.14,14:07
Dobry den,
mal by som par otazok ohladom zmien davok na deti od januara 2014.
Otazky sa tykaju prispevku pri narodeni diatata a k priplatku pri narodeni dietata.
Pracujem v Nemecku asi rok s manzelkou cakame babetko termin april. Manzelka byva pri mne od oktobra 2013 tak ze od toho datumu som jej spravil nemecke poistenie a zo svk bola odhlasena.
Jeden znami mi vravel ze sa zmenil zakon ohladom prispevku a priplatku na prve dietatko ze ludia ktori pracuju a ziju v zahranici nemaju narok.
Mame trvaly pobyt aj bydlisko stale na svk tak ze vobec netusim co je natom pravdy alebo??..
misoft
01.01.14,15:42
Len poznámka: prečo by mala slovenská poisťovňa platiť niekomu, kto nie je jeho poistencom? Obráťte sa na nemecké inštitúcie, pod ktoré spadáte!
pepsikova
01.01.14,15:48
..a čo tak pohladať tu?..https://www.slovensko.sk/sk/zivotne-situacie/zivotna-situacia/_ako-je-to-s-podporou-mamiciek-sloveniek-v-zahranici/

..teda, ak sa ti dieťatko narodí tam, v Nemecku,kde pracuješ a bývaš s jeho matkou, musíš požiadať tam, v mieste narodenia o všetky dávky..musíš si zistiť kam a čo máš odniesť najlepšie dopredu..popýtať sa tamojších domácich kolegov, známych...
Mila123
01.01.14,15:54
príspevky neplatia poisťovne, ale UPSVaR.....
avalik
01.01.14,16:09
bydlisko máte v Nemecku, o dávke sa musíš informovať tam

383/2013 Z. z. Zákon o príspevku pri narodení dieťaťa a príspevku na viac súčasne narodených detí a o zmene a doplnení niektorých zákonov
http://www.zakonypreludi.sk/zz/2013-383

§ 2

(4) Bydlisko na účely tohto zákona je miesto, kde má oprávnená osoba a dieťa sústredené najdôležitejšie záujmy na základe objektívnych kritérií, ktorými sú najmä dĺžka pobytu, výkon zárobkovej činnosti, povinné verejné zdravotné poistenie, poskytovanie zdravotnej starostlivosti, bývanie s rodinou, návšteva predškolského zariadenia, plnenie povinnej školskej dochádzky.


§ 3
Nárok na príspevok pri narodení dieťaťa

(1) Oprávnená osoba podľa § 2 ods. 1 má nárok na príspevok pri narodení dieťaťa, ak má trvalý pobyt a bydlisko na území Slovenskej republiky a dieťa sa narodilo.