reinette
01.01.14,15:00
Ešte v bývalej Dexii som si založil termínovaný účet v CZK. V utorok
10.12. 2013 som si bol na pobočke Prima banky v Piešťanoch na
Winterovej 38 vybrať peniaze z tohto účtu. Zamestnankyňa
mi ale povedala, že banka už tento produkt neposkytuje a môj účet už
nie je vedený v CZK, ale v EUR. Banka moje peniaze bez môjho vedomia a
súhlasu zamenila z CZK na eurá. Pracovníčka mi oznámila, že mi teda
peniaze vydá, ale len v eurách, s čím som nesúhlasil. Preto som si
nechal zavolať riaditeľku banky. Tá mi napokon povedala, že si môžem
nechať previesť peniaze do inej banky, ktorá mi ich bude schopná
vyplatiť v CZK, ale za tento prevod mi bude účtovaný poplatok. S týmto
poplatkom som nesúhlasil, nakoľko nebola moja chyba, že banka mi
neoznámila, že končí s poskytovaním termínovaného účtu v CZK. Nakoniec
aj v samotnej banke priznali, že svojim klientom neposielali
oznámenia s informáciou o tom, že takýto produkt už nebudú od 1.6.2013
poskytovať. Na druhej strane, keď sa bola dcéra informovať na jednej z
pobočiek v Bratislave, pracovníčka jej povedala, že takéto oznámenia
banka posielala. Jedna pobočka oznámenia posiela a iná nie???
Riaditeľka mi stále dokola opakovala, že musí moju situáciu prejednať
s nadriadenými v Bratislave a že sa mi na druhý deň ozvú. V stredu
11.12. 2013 som sa prišiel informovať, ako dopadlo jednanie o mojom
probléme. Oznámili mi, že zatiaľ sa nič nedialo, ale že čo najskôr sa
tomu budú venovať a že sa mi určite ozvú. Nestalo sa tak do dnešného
dňa. Riaditeľka pobočky mi povedala, že kvôli účtovnej uzávierke to dokonca roka nepôjde a neskôr sa už zatajovala a nechcela sa so mnou stretnúť.
Je možné, aby mi banka takto zadržiavala peniaze? A má niekto prosím takúto skúsenosť? Samozrejme sa chystám podať reklamáciu na postup banky, ale pomohlo by mi, keby mi vedel poradiť niekto s podobnou skúsenosťou. Ďakujem pekne.
misoft
01.01.14,15:11
Nezadržiava ti nič. Veď ti to vysvetlili. Ty si mal TV na CZK, v tej dobe to bolo možné, nakoľko sa meny prepočítavali konverzným kurzom SKK<>CZK. Akonáhle sme však prijali € - ostatné meny sa tým automaticky stali valutami, ktoré je možné ukladať na valutový účet. V bankách je primárny € účet (vedený v €).
Je síce pravda, že mohli oznámiť - ale ruku na srdce, možno aj prišlo, ale niekto to vyhodil.
A ešte jedna poznámka - pobočky banky NEPOSIELAJÚ žiadne upozornenia a oznamy - tie VŽDY sú odosielané z centrály.
Účtovná uzávierka sa vždy vykonáva v posledný deň roka (musia to robiť, aj pre odvody štátu).

Jednoducho ti tvoje lóve v CZK prepočítajú ku dňu vyplatenia konverzným kurzom CZK->€
http://sk.coinmill.com/CZK_EUR.html
http://kurz-euro.zones.sk/kurzy/CZK-koruna-ceska-republika/
http://www.nbs.sk/sk/statisticke-udaje/kurzovy-listok/kalkulacka
Dnes je to 27,43 CZK = 1 €
pavol54
01.01.14,15:32
Však sa obráť na centrálu ale v Žiline, tie babky na pobočkách ani nevedia čo centrála rozosiela, to ti ani nechodili ročné výpisy? Tam si mal napísané v akej hodnote A v akej mene máš vklad uložený, ale teraz to ale poskočilo, na 100 CZK si prilepšíš podľa teba o cca 23 centov
mart.
01.01.14,17:06
Po prvé - valutový účet neexistuje. Existuje devízový účet.
Po druhé - keď sme mali SKK, tak CZK nebola valutou ? :D
Po tretie - ak si hocijaký účet zriadiš v cudzej mene, vždy pri konci dobe viazanosti alebo v momente požiadania o výplatu, ti musia peniaze vyplatiť v tej cudzej mene. To musia. Ale môžu na požiadanie vyplatiť aj v Eur (konverzaia + poplatok)
Po štvrté a k veci - neviem síce, či je to možné, ale stalo sa toto - Prima banka poskytovala možnosť zriadiť si TV v cudzej mene. Avšak raz jedného dňa TV v cudzej mene zrušila a tí, čo si prišli pre peniaze v dobe viazanosti, dostali peniaze v cudzej mene. Tí, čo neprišli, tak účet sa im automaticky prolongoval - avšak už bolo možné účet zriadiť iba v EUR, tak sa peniaze prekonvertovali a automaticky sa TV obnovil ale v eurách. Bez oznámenia sa ale toto nemohlo stať ! Prima banka je inak prúser sama o sebe, ale to už je jedno.
Po piate - obráťte sa na NBS
reinette
02.01.14,08:41
Ďakujem. Práveže výpisy chodili a boli v CZK. Preto ma to zaskočilo, keď som tam prišiel a povedali mi, že mi CZK už nevydajú.
reinette
02.01.14,08:43
Tie oznámenia neposielali. Ved aj v pobočke mi povedali, že neposielali. Ale asi ani sami nevedia, keď v jednej pobočke povedia tak a v druhej inak.
reinette
02.01.14,08:44
ďakujem.
reinette
02.01.14,08:47
Ďakujem.
pavol54
02.01.14,09:10
však nech dajú v aktuálnom výmennom kurze ku dňu výberu
Chobot
02.01.14,10:49
V prvom rade si dôkladne prečítaj Všeobecné obchodné podmienky k pôvodnému účtu aj podmienky Prima banky ohľadne vedenia účtov.