Jumka
01.01.14,19:36
Zdravím. Mám 23 rokov a v máji roku 2013 som absolvoval bc. štúdium. V štúdiu som ďalej nepokračoval. Po roku by som však mál záujem znovu študovať na VŠ, avšak jedná sa o inú univerzitu a iný odbor. Chcem sa spýtať, ako je to s poplatkami za štúdium. Či mám nárok na bezplatné štúdium až do 26. roku života, teda by som prvé dva roky neplatil nič a až treti rok, kedy by som dovŕšil 26 rokov by som uhrádzal školné, alebo by som ho musel platiť hneď od začiatku. V zákone o VŠ som sa dočítal, že pokiaľ som poberal v bc. štúdiu sociálne štipendium, už nemám nárok na štipendium v 1. stupni vysokoškolského štúdia.
Vďaka za odpovede.
ivka70
01.01.14,18:56
Pokial by si studoval II. stupen VS, ziadne poplatky neplatis.

Co sa tyka poplatkov za studium, posudzuje sa zvlast I. a zvlast II. stupen VS a ich standardna dlzka studia, cize nemozes tie 2 roky z II. stupna ratat do I. stupna studia.

Upresni, co chces vlastne studovat? Chces opat zacat 1.rocnikom I.stupna VS?
Ak ano, skutocne uz narok na socialne stipendium mat nebudes.

Vela VS prijima ludi s Bc. vzdelanim priamo na II.stupen, s tym, ze by ti mozno urcili nejake rozdielove skusky ...neslo by to tak?
litkac
05.01.14,14:34
dobre napisane, len doplnim:
-ak nastupis do 1.roc I.stupna - platis si aj skolne v plnej vyske co je na SR cca 500-1000e rocne v zavislosti od skoly
-ak nastupis do 1.roc II.stupna, lebo uz Bc. mas, tak neplatis nic (je to hradene klasicky statom az do tych 26 rokov)
-a myslim, ze ak sa nehlasis na Ing. studium na uplne iny odbor, bolo by zbytocne ist uplne odznova, radsej dokoncit pribuzny odbor, kazdopadne uz je to na tebe