monici
23.03.06,21:05
prosim vas, ma autor - vyvojar software bez zivnostenskeho opravnenia pri podavani dp narok na 25% nakladov z celkovych prijmov?
dakujem.
bes
23.03.06,20:19
Ide o prijem podla par.6 (2) písm. a) a k tomu následne podľa odseku (10) si môžeš uplatniť 25% výdavky z úhrnu príjmov, pokiaľ nie si platiteľom DPH, alebo si platiteľom DPH len časť zdaňovacieho obdobia. Zrazený odvod do umeleckých fondov je pokrytý v 25% výdavkoch. Pri vývoji software samozrejme umelecke fondy neplatíš.
zuzana.vavrova@abra.eu
03.05.10,09:39
Mám následujúcu informáciu:
Na tvorbu programov sa vzťahuje autorský zákon - je to definované v § 7 ods.1a ako "dielo".
Do sociálnej poisťovne nemusí platiť odvody - z príjmov podľa autorského zákona sa neplatia odvody.
Do zdravotnej poisťovne musí platiť. Nie však preddavky, tie sú len dobrovoľné. Potom si to ale zráta v RZZP.

Má k tomu niekto niečo iné alebo upresňujúce s ohľadom na zaregistrovanú osobu na živnostenskom úrade?
profesional
03.05.10,10:22
A. Autor ma narok nie ja 25 % ale na 40 % pausalne vydavky. Podmienkou je aby viedol jednoduche uctovnictvo a nesmie byt platca DPH.

B. Autor je povinny platit odvody do cosialnej poistovne a to od 1.7. roka nasledujuceho po ruku v ktorom dosiahol jeho prijem hranicu aspon 12 nasobku minimalnej mzdy. Kym nedosiahne tuto hranicu, odvody do sicialnej poistovne moze platit ako dobrovolne poistena osoba, avsak nie je povinny. Samozrejme vzdy k 30.6. musi podavat vypis z danoveho priznania..

C. Autor je povinny platit preddavky na zdravotne poistenie a podavat rocne zuctovanie zdravotneho poistenia. V pripade ak jeho prijem nepresiahol v predoslom roku minimalny vymeriavaci zaklad, bude platit preddavky z minimalneho vymerievacieho zakladu.