majenka1
02.01.14,10:09
Zamestnanec uzavrel so spolocnostou poskytujocou pozicky dohodu o zrazkach zo mzdy. 4 mesiace som vykonavala pravidelnu zrazku v uvedenej sume, avsak je zaciatok roka, kontrolujem si spatne veci, a zastavila som sa pritom, ci je to spravne...Ak som pochybala, je moznost zamestnancovi vyrovnat zrazky v decembrovej mzde?

uz som to nasla,ze je to chybne...
"Dohodu o zrážkach zo mzdy a z iných príjmov upravuje § 551 OZ. Ide o dobrovoľné vykonávanie zrážok na základe písomnej dohody medzi veriteľom a dlžníkom o zrážkach zo mzdy. Zrážky zo mzdy nesmú byť vyššie než by boli zrážky pri výkone rozhodnutia. Dohoda o vyšších zrážkach by odporovala zákonu a v časti prevyšujúcej dovolené zrážky by bola neplatná. "

Je mozne vyplatit spat zamestnancovi zrazky nad ramec zakona v decembrovej mzde a ziadat od financej spolocnosti ich vyplatenie?
ivka70
02.01.14,12:58
Aki si pochybila a zrazala a odvadzala nieco, na co si nemala opravnenie, nesies zodpovednost ty, cize ak by zamestnanec chcel od teba neopravnene zrazky vratit, musis mu ich vratit ty, nie financna spolocnost.
Ty by si sa mohla potom sudit s financnou spolocnostou, aby ti peniaze vratila, dost ale pochybujem o uspechu.
Ľaľa
02.01.14,16:59
V podstate súhlasím s Ivkou, ale vždy treba hľadať spôsob, ako sa dá chyba napraviť, pretože nikto nie je ani dokonalý, ani neomylný.1.Možnosť: Ak ste zrážali mesačne viac, ako je povolené v zákone a ešte je potrebné zamestnancovi nejakú zrážku zo mzdy pre uvedenú spoločnosť realizovať, tak sa už nevracajte naspäť a pokračujte v zrážkach v správnej výške. 2. Možnosť: Spočitajte celkovú sumu, ktorú ste zamestnancovi zrazili neoprávnene, rozpočitajte ju na nasledujúce mesiace a potom pokračujte ďalej v zrážke v správnej výške. Informujte o tom uvedenú spoločnosť najlepšie písomne. 3. Možnosť:Ak ste však zamestnancovi zrazila celkom viac ako je celková dĺžna suma, tak je najlepšie obrátiť sa na uvedenú spoločnosť písomne a požiadať ju, aby sumu, ktorá presahuje celkovú dlžobu vrátili na účet firmy a vy to potom vrátite zamestnancovi. Ani jedna možnosť nie
je súlade so zákonom, ale myslím, že aj zamestnanec by mal pochopiť, že keď podpisoval zmluvu so spoločnosťou, tak v prvom rade si mal pôžičku platiť sám pravidelne so svojho účtu. Nebankovky, ale aj banky spravidla pristupujú k vymáhaniu požičiek na základe dohody o zrážke zo mzdy až potom, keď im dĺžnik prestane dlžobu splácať.
majenka1
03.01.14,14:10
dakujem, ako najlepsia moznost mi pride cislo 1., dokonca zamestnanec u nas konci k 31.12., za december mu zrazim uz spravnu zrazku, a so zrazkami koncim, ak sa on rozhodne obratit na sud vymahat si to, tak bohuzial uz je to moja zodpovednost... ako za tie 4 mesiace som mu strhla naviac 150 €,uz to pojde z mojho vrecka, len dufam, ze zamestnavatel este nedostane za to pokutu...to by ma mrzelo, ale neznalost zakona neospravedlnuje...