Jankkaa
02.01.14,12:13
Dobrý deň, žijem v mojom dome spolu s priateľom už 13 rokov, on má dve dospelé deti, chcem sa opýtať či v prípade jeho smrti majú jeho deti nárok na môj majetok. Prispieva mi na domácnosť mesačne 160 Eur, inak všetko hradím ja.
Tweety
02.01.14,11:14
Nie, budú dediť len jeho majetok, sú jeho dedičmi. Nie sú to tvoji dediči, nie sú tvojími deťmi.(samozrejme, ak nedošlo k osvojeniu)
buchač
02.01.14,11:17
Sorry , ale tejto otázke chýba logika .....

Ako može mať niekto nárok ( dedenie ) na majetok ešte žijúceho jedinca ?

Ale odpoveď na otázku znie - NIE , nemajú ....
Aj keby si Ty zomrela , aj tak by nemali nárok ...
luja5
02.01.14,11:24
V prípade smrti priateľa jeho deti by mali nárok dediť len majetok v jeho spolu/vlastníctve. To znamená, že na dom, ktorého Tvoj priateľ nie je spolu/vlastníkom, by pri dedení nárok nemali, pokiaľ by si mu určitý podiel na dome medzičasom nedarovala. Nič to nemení na skutočnosti, že on býva v Tvojom dome a prispieva na bežný chod domácnosti a nič by to nemenilo na skutočnosti ani v prípade, ak by ste sa stali manželmi. Inak by to mohlo byť, ak by si Ty zomrela skôr, ako Tvoj priateľ, ktorý by za zákonných podmienok v určitej situácii mohol dediť po Tebe a po ňom jeho deti .
Tweety
02.01.14,11:24
veď napísala, logicky, po jeho smrti, či?
luja5
02.01.14,11:28
Nie či, ale veď..:)
marjankaj
02.01.14,11:34
Veď si to zober logicky. Ak by on zomrel a jeho deti by zdedili tvoj majetok, tak čo by ostalo tebe?
buchač
02.01.14,11:47
Taká logika....až do het ...

Kukni na príspevok marjankaj ....neúprosná logika - na zabitie ... :D :D :D
marjankaj
02.01.14,12:05
No v poslednej dobe niektoré otázky sú skôr pre Dr. Chocholouška.:confused:
Peggynka
03.01.14,06:11
Jeho majetok budú dediť (napr. účet v banke),ale myslím,že spolu s tebou,keď s ním žiješ.
luja5
03.01.14,09:45
Pri dedení zo zákona by jeho majetok nemohla spolu s jeho deťmi dediť aj priateľka z titulu, že s ním žila, lebo ide o dedičov zaradených do rôznych dedičských skupín. Deti sú dedičmi v I. dedičskej skupine a osoba žijúca v spoločnej domácnosti s poručiteľom je zaradená do II. (event. III.) dedičskej skupiny. Dediči zaradení do II. dedičskej skupiny by dedili, len ak by nededili deti (ani ďalší postupní potomkovia) z I. dedičskej skupiny.
Popri deťoch priateľa ako zákonných dedičoch by však priateľka mohla dediť zo závetu, nakoľko deti priateľa sú už dospelé.
Peggynka
03.01.14,10:54
A pri dedení zo závetu:koľko musia dostať dospelé deti?
marjankaj
03.01.14,10:57
Toľko koľko im patrí zo zákona. Teda 1/2 z toho, koľko by im pripadlo ak by neboli plnoleté.
Peggynka
03.01.14,11:00
Ďakujem za odpoveď.