koenzymQ10
02.01.14,19:58
Dobrý deň, pri prechádzaní účtovníctva som zistil, že som v 2013 zaplatil jednu asi 100€ faktúru za službu z Írska (reklama na facebook). No teraz som zistil, že podľa zákona o DPH, pokiaľ prijmem službu z krajín mimo EÚ, musím byť registrovaný ako platca DPH. Túto živnosť používam len ako privyrobenie (obrat okolo 1000€). Vie mi prosím niekto poradiť, či by som to napr. nemohol len preklasifikovať ako nedaňový náklad? Alebo by som sumu za faktúru poslal na firemný účet z osobného účtu?
KEJKA
03.01.14,22:11
robia to aj takto - už som sa s takým riešením stretla.
tú reklamu si kupoval na firmu? Ak na to niekto príde, môže byť problém, pokiaľ to však v PD nenájdu, resp. bude to refundované zo súkromného účtu, neviem si predstaviť, že by to niekto riešil.
Rozalka
04.01.14,05:52
Záleží mnoho od toho, či službu objednal podnikateľ alebo občan. Ak dodávateľ do svojho súhrnného výkazu poskytnutú službu uviedol - ak poskytol podnikateľovi, tak uviedol - nestačí to deklarovať ako nedaňový výdavok!
marjankaj
04.01.14,07:54
A čo by tak uviedol do súhrnného výkazu, keď odberateľ nemá pridelné IČDPH?
Dáša_
04.01.14,08:14
presne nad týmto som sa pozastavovala - ve´d predsa, ak to chce dať íeska firma do súhrnného výkazu, musí mať ič dph . keď ho nemá, do výkazu to nedá. A na sk na to vlastne ani moc nie je ako prísť. Leda by prišla presne na ten rok kontrola a tá kontrola by sa zamerala aj na takéto veci. A ak si to dá ako výdavok na osobnú spotrebu, tak už fakt neviem, ako by to hľadali
koenzymQ10
04.01.14,08:49
Dobrý deň, bohužiaľ áno, faktúra bola zaplatená z firemného účtu. Ale teraz neviem, či by som to mohol refundovať zo súkromného účtu na firemný bankový účet v nasledujúcom účtovnom období- teda v roku 2014?
koenzymQ10
04.01.14,08:51
Toto mi odporučil aj známy, že pokiaľ si to dám ako osobnú spotrebu alebo reprezentačné náklady a neznížim si o sumu faktúry daňový základ, že by to mohlo prejsť aj pred prípadnou kontrolou. Samozrejme dodal, že keď budem takéto služby chcieť využívať, nech sa radšej čo najskôr zaregistrujem ako platca DPH.
Rozalka
04.01.14,12:50
Ako si službu objednal? ako občan alebo podnikateľ?
koenzymQ10
05.01.14,09:22
Ako podnikateľ som sa snažil, ale VAT som nemal, tak som neuviedol.