marions
03.01.14,16:43
FO nepodnikateľ kúpil a následne predal byt, teda príjem nieje oslobodený od dane. Kúpil ho za 28000,-, vymenil okná, kúpil spotrebiče a následne predal za 33000,- € Musí príjem zdaniť. Do výdavkov zahrnie sumu 28000,-€ + cenu okien /vymieňal si ich sám/. A sumu za nákup spotrebičov si môže alebo nemôže uplatniť vo výdavkoch? Ďakujem
Kvaka
03.01.14,15:50
Do výdavkov si môže uplatniť finančné prostriedky preukázateľne vynaložené na technické zhodnotenie, opravu a údržbu veci vrátane ďalších výdavkov súvisiacich s predajom veci okrem výdavkov na osobné účely.
marions
03.01.14,15:53
Takže z toho vyplýva, že môže alebo nemôže uplatniť vo výdavkoch nákup hnuteľného majetku, tzn. elektrospotrebičov? Môže?
JankaO
03.01.14,15:54
Ja by som postupovala tak, že nehnuteľnosť by som predala ako nehnuteľnosť a hnuteľné veci, ako hnuteľné.
Kvaka
03.01.14,16:01
Technicky byt zhodnotil, tak prečo nie? Aké spotrebiče to boli? Sú popísané aj zmluve o prevode bytu ako súčasť vybavenia bytu?
marions
03.01.14,16:01
Aha, takže to nieje zlý nápad. Len či by to šlo, keď kupujúci chce nadobudnúť nehnuteľnosť cez úver a tam neviem, či prejdú dve zmluvy. Ide o to, že nič nezarobí, lebo byt predať nemienil, ale situácia ho donútila a v podstate nezarobí nič, lebo ho prerobil sám, vystierkoval, vymaľoval, nakúpil elektrospotrebiče, čo činí vlastne jeho zisk a podľa toho čo tu čítam mal by ešte zaplatiť aj daň z príjmu, ktorý vlastne nemal skoro žiaden. :(
KEJKA
03.01.14,16:06
zaplatí nielen daň z príjmu, ale aj ZP v ročnom zúčtovaní - žiaľ. Tak nech sa na to pripraví. Kupujúci ma 100% na úver? nemusí vložiť vlastné prostriedky? Divné.
Ja by som tiež predala tie spotrebiče za hotové mimo zmluvy - toľko hádam kupujúci má, či?
Príjem z predaja hnuteľných vecí totiž netreba nikde uvádzať.aj keby ich predal so ziskom /s tým sa čo to dá kalkulovať/.
do výdavkov si môže dať aj tie výdavky za materiál - farby, stierka, náradie.............
Kvaka
03.01.14,16:08
Materiál na opravu, stierky a farby môže tiež dať do výdavkov.
marions
03.01.14,16:10
spotrebiče: chladnička, práčka, odparovač...ale to je DHIM nie technické zhodnotenie
marions
03.01.14,16:21
Ďakujem, vyskúšam, či by sa to dalo.
Kvaka
03.01.14,16:28
Myslela som, že máš zabudované spotrebiče v kuchynskej linke, býva to v kúpnych zmluvách uvedené, takže tam by si to mohol dať do výdavkov.